Wiązanki komunijne

Wiązanki komunijne

Przełom kwietnia i maja to czas, gdy dzieci przystępują do pierwszej komunii. W niejednym domu wiąże się to nie tylko z radosnym oczekiwaniem, ale też z licznymi dylematami dotyczącymi strojów, fryzur i prezentów.
/ 08.07.2009 11:08
Wiązanki komunijne

Pierwsza komunia to dla dzieci czas szczególny; pragną one wyjątkowej oprawy. Duży wpływ mają też rówieśnicy; dziewczynka będzie chciała wystąpić w równie efektownej sukience, jak jej koleżanki. Warto jednak zadbać, by koncentracja na strojach i dodatkach nie przesłoniła tego, co w uroczystości najważniejsze. Na szczęście kreacje wzorowane na ślubnych i balowych wychodzą z mody; coraz popularniejsze są proste, jednolite sukienki dla dziewczynek i skromne garnitury dla chłopców. Jak pogodzić dziecięce pragnienie wyjątkowego wyglądu ze skromnością i dobrym gustem? Najlepiej dobrać oryginalne i efektowne dodatki, które wzbogacą nawet najprostszy strój. W tej roli świetnie sprawdzą się kwiaty.

Kwiaty we włosach

Wianek to pozycja obowiązkowa na liście zakupów komunijnych dla dziewczynki. Do wyboru mamy klasyczny, okrągły, obejmujący całą głowę lub w kształcie półokręgu. W ostatnich latach modne są także diademy, szczególnie lubiane przez dziewczynki, bo przypominają stroje bajkowych księżniczek. Choć zarówno diadem, jak i wianek można kupić gotowy, ze sztucznych kwiatów, perełek i koronki, warto wybrać świeże kwiaty. Są niezwykle oryginalną ozdobą, co może zrekompensować dziecku skromny i prosty strój. Dodatkowo, świeże kwiaty podkreślają naturalną, dziewczęcą urodę. Dają też ogromne możliwości ozdobienia fryzury. Poza klasycznym wiankiem czy diademem można też opleść kwiatami kok lub upięte warkocze. Ładne prezentuje się też pojedynczy duży kwiat wpięty we włosy. Warto pamiętać, że kwiaty muszą przetrwać całą uroczystość. Dobrze sprawdzą się margerytki; są trwałe, delikatne i występują w dużej liczbie kolorów, co pozwala na stworzenie ciekawej kompozycji. Popularne są także konwalie i drobne różyczki.

Bukiety

Niekiedy dziewczynki przystępujące do komunii otrzymują jednakowe bukiety lub pojedyncze kwiaty. Jeśli jednak nie zostało to ustalone, warto samodzielnie zadbać o ten dodatek. Prosty bukiet wygląda elegancko i subtelnie. Na tę okazję z pewnością nie pasują bogate, ślubne kompozycje. Dominuje kolorystyka jasna, pastelowa. Bukiet powinien być skromny i bezpretensjonalny. Bardzo ładnie wyglądają np. konwalie lub stokrotki, sprawdzi się też kompozycja z drobnych różyczek. Dobrze, żeby bukiet był niewielki; zbyt duży trudno jest trzymać, przeszkadza i odwraca uwagę dziecka od uroczystości. Zamiast tradycyjnego bukietu możemy tez zdecydować się na inne dodatki – kwiatową bransoletkę lub ozdobę na szyję.

Dla chłopca

Przygotowując do pierwszej komunii chłopca, mamy dużo mniejszy wybór dodatków. Podstawa stroju to oczywiście garnitur z odpowiednio dobraną koszulą i krawatem lub muszką. Ponieważ prosty, jednokolorowy garnitur wygląda poważnie, warto ożywić go kolorowymi dodatkami. To znów pole do popisu dla florystów. Coraz częściej w kwiaciarniach zamówić można komunijne przypinki dla chłopców. Zwykle są to drobne różyczki ozdobione kokardką, które przypinamy do klapy marynarki.

 

Anna Błaszczyńska
www.PocztaKwiatowa.pl

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)