Święta w Anglii - tradycje bożonarodzeniowe w Anglii i całej Wielkiej Brytanii

święta w Anglii fot. Adobe Stock
Święta w Anglii to w gruncie rzeczy 25 grudnia. 24 grudnia Brytyjczycy traktują jak zupełnie zwyczajny dzień, a 26 grudnia tłumnie ruszają na zakupy, aby korzystać z pierwszych, poświątecznych wyprzedaży.
Weronika Kwaśniak / 02.12.2020 10:06
święta w Anglii fot. Adobe Stock

Pomimo że święta Bożego Narodzenia są obchodzone na całym świecie, sposób ich celebrowania różni się w każdym państwie. W Anglii i całej Wielkiej Brytanii mieszka obecnie wielu Polaków, więc niektóre tradycje bożonarodzeniowe Brytyjczyków są w naszym kraju coraz popularniejsze - jak choćby wieszanie na kominku ogromnych skarpet, w których święty Mikołaj będzie mógł umieścić prezenty. Jakie są inne popularne tradycje bożonarodzeniowe w Anglii i całej Wielkiej Brytanii?

Początek świętowania w Wielkiej Brytanii

Wigilia Bożego Narodzenia jest w Polsce uważana za najważniejszy dzień całych świąt - szczególnie wieczór wigilijny, który spędzamy na uroczystej wieczerzy. Dla Brytyjczyków 24 grudnia jest zwykłym dniem. Przed snem wieszają na kominku skarpety, w których święty Mikołaj ma pozostawić upominki.

No i intensywnie przygotowują się do prawdziwego świętowania, które ma miejsce 25 grudnia - wtedy w Wielkiej Brytanii wszyscy siadają do uroczystego obiadu, który można nazwać odpowiednikiem naszej wieczerzy wigilijnej. Mieszkańcy UK często jedzą go jednak w lokalach, zamiast w domowym zaciszu. Tradycja samodzielnego przygotowywania świątecznych potraw nie jest tak powszechna, jak u nas.

Pomimo że 24 grudnia nie jest celebrowanym świętem, tak naprawdę świętowanie Bożego Narodzenia rozpoczyna się w Wielkiej Brytanii wcześnie. Praktycznie cały listopad to miesiąc, w którym Brytyjczycy cieszą się już świątecznymi dekoracjami. Wielu z nich ubiera już choinki - a 1 grudnia udekorowane drzewka ma już większość mieszkańców UK. Rozbiera się je za to znacznie wcześniej niż w Polsce - zazwyczaj w okolicach 31 grudnia.

Tradycje Bożego Narodzenia w Anglii

  • Popularną tradycją bożonarodzeniową w Wielkiej Brytanii są tzw. Christmas crackers. To ozdobne cukierki, które jednak nie są słodyczami. Drobne upominki (np. zapisane na karteczkach przepowiednie, małe figurki), są zapakowane na kształt dużego cukierka i rozrywane przez 2 osoby, czemu zawsze towarzyszy duży hałas.
  • W Wielkiej Brytanii, otwieranie prezentów świątecznych wiąże się z prawdziwą celebracją. W Polsce nie znamy takiego zwyczaju. Rozpakowywanie czasem trwa wiele godzin, wszyscy pojedynczo wyjmują swoje upominki, zamiast rozpakowywać je naraz. W dobrym tonie jest wspólne oglądanie podarunku i zbiorowe zachwyty.
  • 26 grudnia to... tradycyjne zakupy. Właśnie wtedy rozpoczyna się w UK szał poświątecznych wyprzedaży, a przed najsłynniejszymi sklepami ustawiają się gigantyczne kolejki. Zgodnie z tradycją Bożego Narodzenia w Anglii, to tzw. Boxing Day, czyli dzień obdarowywania potrzebujących. Wiele rodzin przygotowuje paczki dla fundacji.
  • Kolędnicy pojawiają się dosłownie wszędzie. Grupy osób śpiewających kolędy, stoją na ulicy, stacjach metra, a nawet w barach i restauracjach.
  • Christmas Party to popularne imprezy świąteczne, które w ostatnich latach stają się coraz modniejsze również w Polsce. To nie tylko tzw. wigilie firmowe, ale również imprezy organizowane przez grupy kościelne, grupy znajomych, lokalne społeczności. Zazwyczaj tym spotkaniom towarzyszy duża ilość alkoholu.
  • Świąteczne kartki, mimo rozwoju technologii, nadal pozostają ważnym elementem tradycji Bożego Narodzenia w Anglii. W dobrym tonie jest wymiana kartek z życzeniami np. wśród współpracowników, sąsiadów, bliższych i dalszych znajomych.

Świąteczne potrawy w Wielkiej Brytanii

  • W Wielkiej Brytanii nie ma tradycji postu. Dlatego zamiast karpia i pierogów z kapustą i grzybami, główną potrawą staje się nadziewany indyk. Piecze się go przez wiele godzin - zazwyczaj ok. 5 i serwuje na uroczysty obiad 25 grudnia. W niektórych domach, indyka zastępuje się pieczoną kaczką lub wołowiną.
  • Tradycyjną przekąską są tzw. pigs in blankets - parówki w cieście albo w bekonie.
  • Równie ważnym punktem świątecznego menu są bożonarodzeniowe desery. Christmas Cake to mocno nasączone ciasto z dużą ilością bakalii. Christmas Pudding jest jeszcze mocniej nasączony i ma jeszcze więcej bakalii. Z kolei mince pies to niewielkie babeczki z kruchego ciasta, które również są wypełnione masą bakaliową.

Czytaj więcej na temat tradycji świątecznych w innych krajach:
Boże Narodzenie we Włoszech
Boże Narodzenie we Francji

Redakcja poleca

REKLAMA