Pierwsza Komunia Święta to drugi poważny sakrament w życiu każdego katolika, dlatego przygotowania są istotnym przeżyciem zarówno dla dzieci, jak i rodziców. Przedmioty towarzyszące dzieciom podczas Pierwszej Komunii Świętej to wprawdzie tylko symbole, są jednak ważną pamiątką.
Spis treści:
Jakie przedmioty otrzymują dzieci podczas przygotowań do Komunii?
Podczas jednego z regularnych spotkań przedkomunijnych, często związanych z nabożeństwami w kościele, dzieci otrzymują:
- różańce,
- książeczki do nabożeństwa,
- medaliki komunijne,
- świecę (chyba, że podczas Komunii dzieci będą używały tej z chrztu).
Kupnem przedmiotów, które powinny być jednakowe dla każdego dziecka, może zająć się katecheta w porozumieniu z rodzicami. Różańce, książeczki i medaliki muszą zostać poświęcone przed uroczystością. Odbywa się to najczęściej partiami – jednego dnia święcone są różańce, innego książeczki, itd.
fot. Różaniec dziewczynki pierwszokomunijnej/Adobe Stock, Justyna
Kiedy odbywa się poświęcenie medalików i innych pamiątek?
Terminy święceń zależą od decyzji poszczególnych parafii, choć najczęściej święcenia zaczynają się na długo przed Komunią. Różańce zostają poświęcone podczas Nabożeństw Różańcowych, które odbywają się zwykle w październiku.
W kolejnych miesiącach święcone są następne pamiątki, zazwyczaj:
- medaliki komunijne w grudniu,
- świece chrzcielne w lutym,
- książeczki do nabożeństwa w maju.
Zdarza się, że święcenia zaczynają się później, niektóre parafie wyznaczają termin pierwszego święcenia np. na luty, a czasem ksiądz poświęca wszystkie przedmioty na jednym ze spotkań niedługo przed Komunią i od razu rozdaje dzieciom.
Nie ma więc sztywnych reguł odnośnie terminu, trzeba orientować się w ustaleniach konkretnej diecezji, dekanatu lub nawet parafii. Daty uroczystości, spotkań przygotowawczych i święceń są dla rodziców i dzieci dostępne w parafii oraz przekazywane na lekcjach religii, do tego odbywają się regularne spotkania z rodzicami dzieci mającymi przystąpić do Pierwszej Komunii, na których z pewnością uczestnicy zostaną poinformowani o najważniejszych terminach.
Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 18.03.2009
Czytaj także:
Zaproszenia na komunię - 15 gotowych tekstów do wpisania
Cytaty na komunię - z Pisma Świętego, pieśni i nie tylko