Zasady wiosennych porządków fot. Adobe Stock

3 podstawowe zasady wiosennych porządków - z nimi szybciej uporasz się z bałaganem

Wiosenne porządki warto planować z głową. Zacznij od przygotowania planu, co dokładnie należy zrobić, zaopatrz się w odpowiednie akcesoria i środki czystości oraz pamiętaj o sprzątaniu z góry na dół.
Małgorzata Machnicka / 22.04.2020 15:51
Zasady wiosennych porządków fot. Adobe Stock

Wiosenne porządki, szczególnie jeśli nasza lista zadań jest naprawdę długa, wymagają odpowiedniego rozplanowania czasu i uzbrojenia się w odpowiednie materiały. Czasy, kiedy bawełnianą ściereczką czyściłyśmy cały dom, odeszły w zapomnienie.

Teraz nowoczesna pani domu, ma do dyspozycji kilka rodzajów ściereczek, niezliczoną ilość akcesoriów i preparatów - wszystko o innym przeznaczeniu.

Zacznij od zrobienia listy

Weź dużą kartkę, długopis i rozsiądź się wygodnie na kanapie. Wypisz wszystko, co trzeba zrobić w domu (nawet najmniejsze czynności). Najlepiej, jeśli pracę podzielisz na pomieszczenia - zacznij od sprzątania sypialni, salonu, a potem przejdź do kuchni i łazienki. Każde wykonane zadanie od razu z niej wykreślaj - to od razu poprawia humor.

Rozdziel zadania między domowników. Być może jeden dzień to za mało na gruntowe porządki - przeznacz na sprzątanie cały weekend. 

Zainwestuj w dobre jakościowo preparaty i akcesoria

Przygotowując się do wiosennych porządków, wyposaż wszystkich domowników w potrzebne akcesoria do sprzątania. Zgromadź wszystkie środki do czyszczenia różnego rodzaju powierzchni (domowe środki czystości możesz też zrobić samodzielnie). Warto również zaopatrzyć się w gumowe rękawice, które ochronią dłonie i paznokcie.

Używaj dobrych jakościowo ścierek. Te, które zatrzymują kurz (np. ściereczek z mikrofibry) nie tylko będą gwarantem czystego wnętrza, ale również przyśpieszą sprzątanie i sprawią, że stanie się bardziej efektowne. Osad zatrzyma się na powierzchni ścierki i nie powróci po kilku godzinach na wyczyszczone meble.

Sprzątanie warto sobie ułatwiać każdym możliwym sposobem. Jeśli w twoim domu czy mieszkaniu nie ma wykładzin i dywanów tylko w sporej większości panele lub płytki - warto zainwestować w mopa, zamiast czyścić podłogi na kolanach. Warto wybrać urządzenie, które dobrze chłonie wodę i nie zmusza nas do niepotrzebnego schylania się przy wycieraniu powierzchni pod meblami. 

Sprzątamy z góry na dół 

Pamiętaj, że zaczynamy czyszczenie pomieszczenia od górnych powierzchni mebli, wiszących lamp i ram okiennych. Dzięki takiemu rozwiązaniu usuwany kurz będzie opadał na niższe partie mebli, nie brudząc już tych wyczyszczonych. W ten sposób zaoszczędzisz czas i dodatkowej pracy.

Więcej o domowych porządkach:

Gdy masz w domu alergika….Jak sprzątać?
Gdy masz w domu alergika….Jak sprzątać?
Alergia dotyka coraz większe grono ludzi, cierpi na nią aż 40% populacji. Dokładne sprzątanie jest bardzo ważne, ponieważ w zakamarkach jest najwięcej kurzu, roztoczy i pleśni. Przeczytaj zasady, które warto przestrzegać aby Twój dom nie drażnił delikatnego nosa alergika.
Jak myć okna
Jak myć okna
Czyste okna są wizytówką domu, dodają mieszkaniu światła i nadają czysty, schludny wygląd. Świeżo umyte okna szczególnie dodają uroku w słoneczny dzień.
Jak pomóc naturze podczas codziennego sprzątania?
Jak pomóc naturze podczas codziennego sprzątania?
O tym, że środowisko naturalne jest już nieźle zanieczyszczone nie trzeba nikogo uświadamiać. Trzeba natomiast wskazywać drogę, która wiedzie ku czystszej wodzie, glebie i nie zanieczyszcza powietrza.
Roboty sprzątające - na co zwrócić uwagę przed zakupem? Najważniejsze informacje
Roboty sprzątające - na co zwrócić uwagę przed zakupem? Najważniejsze informacje
Na co zwrócić uwagę przed zakupem robota sprzątającego? Tutaj znajdziesz najważniejsze wskazówki! Przekonaj się, jakie parametry powinnaś sprawdzić, zanim wydasz pieniądze na taki sprzęt!
Urządzenia i gadżety, które ułatwiają sprzątanie
Urządzenia i gadżety, które ułatwiają sprzątanie
Odkurzanie, mycie okien czy szorowanie kuchenki to dla ciebie przykre obowiązki? Oto zestaw kilku przyrządów i gadżetów, które sprawią, że zmienisz swój sposób myślenia o porządkach domowych i zaoszczędzisz!
Domowe porządki – sprawdź czy robisz je dobrze!
Domowe porządki – sprawdź czy robisz je dobrze!
Wydawałoby się, że sprzątanie jest czynnością, którą bez większych problemów wykona każdy. Bo co jest trudnego w odkurzaniu, ścieraniu kurzu czy myciu podłogi? Często podchodzimy do obowiązku sprzątania mieszkania bez zastanowienia, odpowiedniego przygotowania i skutecznych narzędzi. Niestety w wyniku takiego postępowania popełniamy błędy, które nie tylko mogą przysporzyć nam dodatkowych obowiązków, ale także trwale uszkodzić podłogę, okna, meble lub sprzęt AGD. Sprawdź, jakie błędy popełniamy najczęściej i jak ich uniknąć!
Błędy w sprzątaniu które niszczą smak jedzenia - 8 najczęstszych
Błędy w sprzątaniu które niszczą smak jedzenia - 8 najczęstszych
Możesz się tego nie spodziewać, ale te drobne nawyki doszczętnie psują potem smak potraw, które przygotowujesz...
Jak posprzątać, żeby się nie napracować - 8 praktycznych porad
Jak posprzątać, żeby się nie napracować - 8 praktycznych porad
Sprawdzone triki na szybkie sprzątanie bez zmęczenia!
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/27.03.2014 08:39
Czy znacie jakiś dobry środek na kurze, który jest tańszy i wydajniejszy od Pronto. do tej pory testowałam kilka, ale zawsze wracam do Pronto.
/03.03.2013 16:26
A ja proponuję zamówić sprzątanie przez firmę sprzątającą. I problem z głowy
/06.09.2012 12:27
jak dla mnie to podstawą jest dobry odkurzacz. dobry nie znaczy drogi - zainwestowałam w mpm bora i jestem zachwycona. odkurzacz wodny to zupełnie inna bajka niż te workowe.
POKAŻ KOMENTARZE (1)