Listy, w których pragniemy wyrazić wdzięczność, są specyficzne i wymagają od nas stosownego nastawienia. Nie warto wysyłać podziękowań, które w całości zostały wydrukowane przez komputer czy inną maszynę. Odbieramy im wówczas cały czar. W listach z podziękowaniami najważniejsze jest właśnie zarysowanie owej więzi. Postawmy więc na naturalność i szczerość, wszelkie konwencje i utarte zwroty będą tu raczej nie na miejscu.
Pamiętajmy więc, że listy tego typu:
• wysyłamy w niedługim czasie po zdarzeniu (nie czekajmy z wyrażeniem naszej wdzięczności za miłą kolację czy niespodziankę dłużej niż tydzień, gdyż po prostu stracą one na ważności i znaczeniu, a wtedy cały urok z otrzymania takiego listu po prostu pryśnie, jak bańka mydlana);
• powinny być w miarę osobiste (jeżeli więc kupimy kartkę z gotowym tekstem podziękowania, to warto też dopisać jeszcze kilka słów od siebie; jest to bardzo ważne, gdyż pokazuje, iż faktycznie zależy nam na danym zdarzeniu i osobie, do której zwracamy się; wysłanie zaś samego tekstu drukowanego byłoby po prostu nie na miejscu);
Zobacz także: Karty okolicznościowe
• muszą być naturalne (nie warto silić się na wyszukane zwroty i ekstrawaganckie wyrażenia; w liście z podziękowaniami chodzi o szczerość; nie musi być to długi tekst, na kilka stron, wystarczy kilka słów, ale od siebie);
• adresujemy do pojedynczych osób albo pary (unika się raczej adresowania listu z podziękowaniami do całej rodziny, np. „Jolanta, Kazimierz, Witold i Gabrysia X”; o dzieciach wspomina się raczej już w treści samego podziękowania; najlepiej więc zaadresować taki list następująco: „Jolanta i Kazimierz X”).
Podziękowania na kolację lub wizytę
• wysyłanie listu z podziękowaniem za kolację nie jest twoim obowiązkiem, chyba że zatrzymałeś się u danej osoby na dłużej (ten przypadek dotyczy zwłaszcza osób, które nie należą do naszej rodziny lub bliskich przyjaciół);
• list z podziękowaniami skierowany do bliskiej osoby:
Droga Gabrielo!
Nawet nie wiesz, jak bardzo jestem Ci wdzięczna za czas, który mogłam spędzić w Twoim domu. Przyjęcie sylwestrowe było naprawdę niesamowite. Z pewnością będzie to jedno z bardziej niesamowitych moich wspomnień. Jeszcze raz chciałabym podziękować Ci za zaproszenie.
Pozdrawiam
Michalina
• list z podziękowaniami skierowany do osoby, której nie znamy zbyt dobrze:
Drogi Panie Zbigniewie!
Ostatnich kilka dni, które mogłam spędzić u Pana, było najpiękniejszymi tej zimy. Cokolwiek Pan przygotował, by umilić mi czas pobytu, było niezapomnianym dla mnie wrażeniem. Z pewnością nie zapomnę tych chwil, które mogłam spędzić u Pana.
Z wyrazami szacunku,
Agata
• list z podziękowaniami skierowany do osoby, którą dopiero co poznaliśmy (odnosi się to do sytuacji, w której zostaliśmy zaproszeni na przyjęcie, którego gospodarzem była osoba, której dotąd nie znaliśmy):
Drodzy Sylwio i Kamilu!
Nawet nie wiecie, jak bardzo cieszę się, że mogłam Was poznać. Nie znajdę odpowiednich słów, które wyrażą moją wdzięczność za to, że zaprosiliście mnie na swoje przyjęcie. Jedzenie było doskonałe (ta sałatka z homarami po prostu była nieziemska), a Wy jesteście niesamowici. Mam nadzieję, że w najbliższym czasie będę w stanie Wam się odwdzięczyć, jak tylko będziecie przejeżdżać przez Białystok. Zapraszam Was serdecznie!
Z poważaniem
Kasia X
Podziękowania za przyjęcie, zorganizowane na własną cześć, także wymagają twojej odezwy. Jeżeli twój przyjaciel lub bliski znajomy urządził imprezę z okazji twoich urodzin, dobrze żebyś pamiętał o króciutkim podziękowaniu. Może to być krótki list z podziękowaniem albo zwykły bukiet kwiatów z karteczką. Warto uczynić to od razu po przyjęciu. Dodatkowo można również jeszcze raz podziękować telefonicznie.
Zobacz także: Kogo i jak zaprosić na imieniny