Najpiękniejsze cytaty na 11 listopada z Józefa Piłsudskiego, Jana Pawła II i innych

krótkie cytaty na 11 listopada fot. Adobe Stock, Oleksii
Dzień Niepodległości, który przypada na 11 listopada to narodowe święto, podczas którego każdy Polak powinien w głębi serca podziękować przodkom za odzyskanie niepodległości w 1918 roku. Z okazji tego dnia powstało wiele aforyzmów, powiedzeń i ciekawych cytatów. Ich autorem był m.in. Józef Piłsudski. Poznaj krótkie cytaty na 11 listopada.
/ 03.11.2022 04:55
krótkie cytaty na 11 listopada fot. Adobe Stock, Oleksii

Krótkie cytaty na 11 listopada przydają się na szkolnych apelach z okazji Dnia Niepodległości, a także podczas marszu niepodległości. Można umieścić je na tabliczce w formie transparentu lub wykorzystać jako napis na koszulce. Czasem krótkie aforyzmy widuje się także podczas corocznych Biegów Niepodległości, organizowanych w Warszawie i wielu innych polskich miastach.

Spis treści:

 1. Krótkie cytaty na 11 listopada z J. Piłsudskiego
 2. Krótkie cytaty na 11 listopada z literatury
 3. Inne krótkie cytaty na 11 listopada

Krótkie cytaty na 11 listopada z J. Piłsudskiego

Marszałek Józef Piłsudski objął funkcję Naczelnika Państwa po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918. Słynął z odważnych sformułowań, a jego słowa do dziś cytowane są podczas wielu wydarzeń.

 • "Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo, zwyciężyć i spocząć na laurach to klęska."
 • "Naród, który traci pamięć przestaje być Narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium."
 • "Nie chodzi o to, aby mieć 100 tysięcy wojska, lecz aby nieprzyjaciel mógł uwierzyć, że ja mam te 100 tysięcy."
 • "Pokora i uległość tylko do wzmocnienia i utrwalenia niewoli prowadzi."
 • "Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości."

cytaty na Dzień Niepodległości
fot. Krótkie cytaty na 11 listopada/Adobe Stock, wip-studio

Krótkie cytaty na 11 listopada z literatury

Literatura polska i zagraniczna obfituje w wątki niepodległościowe. Większość z nich związana jest właśnie z dniem 11 listopada. Ciekawe cytaty można znaleźć zarówno w starych, jak i współczesnych tytułach.

 • "Odrzućmy wszystko co nas dzieli i bierzmy wszystko co nas łączy w pracy i w walce o wolność i niepodległość Polski." - Władysław Anders, Bez ostatniego rozdziału. Wspomnienia z lat 1939-1946.
 • "Ważne rzeczy, mój bracie! Wojna tuż nad nami! Wojna o Polskę! bracie! Będziem Polakami!" - Adam Mickiewicz, Pan Tadeusz.
 • "Polacy, w przeciwieństwie do reszty Europy, dosłownie modlili się o wojnę, doskonale zdając sobie sprawę, że konflikt zbrojny oznacza dla nich realną szansę na niepodległość." - Iwona Kienzler, Romanse na szczytach władzy.
 • "Polska to jedno z wielu państw podbitych przez silniejszych sąsiadów, a jednocześnie jedno z niewielu, którym udało się później odrodzić." - Thomas Sowell, Bieda, bogactwo i polityka w ujęciu globalnym.

cytaty na 11 listopada
fot. Krótkie cytaty na 11 listopada/Adobe Stock, Natallia

Inne krótkie cytaty na 11 listopada

Cytaty i powiedzenia na Dzień Niepodległości stały się niejako symbolem 11 listopada. Ten dzień jest okazją do tego, abyśmy wszyscy docenili, jak wiele dziś mamy dzięki naszym przodkom, którzy walczyli o wolność państwa polskiego.

 • "Wiadomo, że naród polski przeszedł ciężką próbę utraty niepodległości, która trwała z górą sto lat, a mimo to pośród tej próby pozostał sobą. Pozostał duchowo niepodległy, ponieważ miał swoją kulturę." - Jan Paweł II
 • „Oto po 123 latach niewoli odrodziło się Państwo Polskie. Piłsudski, Dmowski, Paderewski, Daszyński, Witos, Korfanty – wszystkie główne nurty polskiej polityki zjednoczyły się dla niepodległości.” - generał dywizji Stanisław Czosnek
 • "Dziś jest wielka rocznica - 11 listopada. Tym, co zmarli za ojczyznę, hołd wieczności Polska składa".

Czytaj także:
Jak zrobić kotylion na 11 listopada
Rogale świętomarcińskie na 11 listopada

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA