Symbole 11 listopada: z czym kojarzy się to święto?

Symbole 11 listopada fot. Adobe Stock, bnorbert3
Święto 11 listopada co roku budzi wiele kontrowersji, niemniej jednak jest bardzo ważną datą w polskiej historii. To dzień upamiętniający uzyskanie niepodległości po I wojnie światowej. Czy znasz wszystkie elementy tego święta? Dowiedz się, co oznaczają symbole 11 listopada i z czym nie należy ich mylić.
/ 30.10.2022 05:29
Symbole 11 listopada fot. Adobe Stock, bnorbert3

Symbole 11 listopada to przede wszystkim flaga i barwy narodowe (nie należy ich ze sobą mylić), a także polskie godło oraz hymn narodowy. W jaki sposób można je wykorzystywać podczas tego dnia i czego nie należy robić?

Spis treści:

  1. Flaga i barwy narodowe
  2. Godło polskie
  3. Hymn narodowy

Symbole 11 listopada: flaga i barwy narodowe

Flaga i barwy narodowe to pojęcia, które są ze sobą błędnie zamiennie stosowane. Obie formy zaliczane są do symboli narodowych, jednak flaga Polski to nie to samo, co barwy narodowe.

Flaga Polski ma określone wymiary: stosunek szerokości do długości musi wynosić 5:8. To zwykłe płat tkaniny o barwach Rzeczypospolitej: bieli i czerwieni. Biały kolor symbolizuje srebro, wodę oraz czystość. Czerwony zaś to barwa ognia, odwagi oraz waleczności.

Wszystkie elementy, które zawierają taki układ kolorów, nazywany jest barwami narodowymi. Stanowią one element flagi narodowej, ale nie można stosować tych pojęć zamiennie.

Barwy narodowe mogą być umieszczone na tkaninie czy materiale o dowolnych kształtach, a także uzupełnione innymi symbolami, np. godłem lub napisem "Polska". Można je zabrać ze sobą na mecz reprezentacji lub przywiesić na szybie samochodu w czasie sportowych rozgrywek. To, co wywiesza się w Dzień Niepodległości, powinno spełniać wymogi flagi narodowej.

Symbole 11 listopada flaga i barwy narodowefot. Symbole 11 listopada: flaga i barwy narodowe/Adobe Stock, luzitanija

Symbole 11 listopada: godło polskie

Godło Polski to wizerunek białego orła, noszącego na głowie złotą koronę. Ma on głowę zwróconą w prawo, a także szeroko rozpostarte skrzydła oraz rozstawione szpony. Godło na czerwonym tle nazywane jest herbem narodowym.

Biały orzeł stał się symbolem Polski po koronacji króla Przemysła II w 1295 roku. Wydarzenie to było nieśmiałym początkiem zjednoczenia Królestwa Polskiego po tzw. rozbiciu dzielnicowym, do którego doszło po śmierci Bolesława Krzywoustego i które ostatecznie zostało zakończone po koronacji Władysława Łokietka.

Symbole 11 listopada godłofot. Symbole 11 listopada: godło i herb Polski/Adobe Stock, Ana

Symbole 11 listopada: hymn Polski

Hymn narodowy, czyli "Mazurek Dąbrowskiego" to melodia, którą zna każdy Polak. Napisany przez Józefa Wybickiego w 1797 roku, nazywany jest także pieśnią Legionów Polskich we Włoszech. Niektórzy za jego tytuł uważają słowa "jeszcze Polska nie zginęła". Nie jest do końca wiadomo, jak powstała melodia, niemniej jednak jest to oczywisty symbol 11 listopada.

Hymn śpiewany jest nie tylko podczas obchodów Dnia Niepodległości, ale także podczas wielu innych państwowych uroczystości. Można go usłyszeć także na apelach w szkole oraz na stadionach, podczas meczu reprezentacji.

Czytaj także:
Kotylion na 11 listopada
Rogale świętomarcińskie na 11 listopada
 

Redakcja poleca

REKLAMA