Wielkanocny stół fot. Adobe Stock

Wielkanoc 2020 - kiedy wypada i jak się wyznacza datę Wielkanocy

Zastanawiasz się, dlaczego święta wielkanocne są ruchome? Kiedy dokładnie wypada Wielkanoc? Jak się liczy jej datę co roku?
Magdalena Bury / 18.12.2019 06:28
Wielkanocny stół fot. Adobe Stock

Wielkanoc - jak liczyć, kiedy wypada?

Ruchomość daty Wielkanocy jest związana bezpośrednio z ruchomością żydowskiego święta Paschy. Według apostołów: Łukasza, Marka i Mateusza, ukrzyżowanie Jezusa miało miejsce następnego dnia po święcie Paschy. Przypada ono z kolei na ostatnią dobę przed pełnią Księżyca, która następuje po wiosennej równonocy.

Święty Jan twierdził z kolei, że ukrzyżowanie Chrystusa nastąpiło w dniu święta Paschy. Na soborze nicejskim, w 326 roku ustalono, że Wielkanoc świętowana powinna być w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca następującej po 20 marca. Stąd możliwe aż 4 tygodnie rozpiętości: Wielkanoc najwcześniej może wypaść 22 marca, najpóźniej – 25 kwietnia.

Od daty Wielkanocy uzależnione są też inne święta:

  • Środa Popielcowa,
  • Wielki Post,
  • Triduum Paschalne.
  • Wniebowstąpienie,
  • Zesłanie Ducha Świętego (Zielone Świątki),
  • Boże Ciało.

Święta wielkanocne traktowane są w tradycji chrześcijańskiej jako najważniejsze. Obchodzimy je na pamiątkę Zmartwychwstania Chrystusa. To czas przepełniony radością!

Wielkanoc 2020 wypada w niedzielę

Zastanawiasz się, kiedy wypada Wielkanoc w 2020 roku? W każdym kolejnym roku kalendarzowym data pierwszej wiosennej pełni jest odmienna.

Stąd Wielkanoc w 2020 roku obchodzimy dopiero w kwietniu. Wielka Sobota przypada 11 kwietnia, a Wielka Niedziela - 12 kwietnia, a Wielki Poniedziałek - 13 kwietnia. Ten ostatni dzień jest dniem wolnym od pracy.

Więcej na temat Wielkanocy:

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/19.04.2019 22:40
Wątpliwości osób komentujących są uzasadnione i wynikają z faktu, że autorka strzeliła ogromną gafę w swoim tekście. Błąd ten odebrał artykułowi jakikolwiek sens. Wystarczy przyjrzeć się fragmentowi: "pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca następującej po 20 marca. Stąd możliwe aż 4 tygodnie rozpiętości: Wielkanoc najwcześniej może wypaść 22 marca, najpóźniej – 25 kwietnia", aby odkryć niespójność. Wielkanoc przypada w pierwszą niedzielę po pierwszej pełni Księżyca występującej PO 21 MARCA (a nie po 20 marca, jak napisano w tekście). W bieżącym roku pełnia miała miejsce 21 marca, czyli o jeden dzień za wcześnie, aby Wielkanoc mogła być obchodzona w tym samym tygodniu. Komentujący słusznie zauważyli nieścisłość: skoro według autorki brana jest pod uwagę pełnia po 20 marca, to pełnia występująca 21 marca jak najbardziej zadecydowałaby o Świętach w dniu 24 marca. "Wielkanoc 2019 wypada w niedzielę" - gratuluję również autorce trafnego spostrzeżenia. Zastanawiam się, w jaki dzień tygodnia Wielkanoc 'wypadnie' w 2020 roku i w kolejnych latach. Czekam z niecierpliwością na kolejny przewodnik autorki, który wyjaśni tę zagadkę.
/20.03.2019 15:04
Ciekawe - wg artykułu, w tym roku pierwsza wiosenna pełnia Księżyca wypada tego samego dnia co przesilenie wiosenne. Ale wg poniższych źródeł przesilenie wiosenne jest 20 marca: ... A pełnia wg poniższych źródeł jest 21 marca: ... Jak to jest? :) [musiałem usunąć linki bo wyskakiwał komunikat "opinia zawiera niedozwolone wyrazy"]
/14.03.2019 11:47
Fila, wszystko zostało wyjaśnione w tekście. Pozdrawiam :)
POKAŻ KOMENTARZE (1)