Kiedy powinno się wyjść z imprezy?

Kiedy należy wyjść z imprezy?

Kiedy powinno się podziękować gospodarzom i wyjść z imprezy? Co zrobić, aby nikogo nie urazić przedwczesnym opuszczeniem przyjęcia? Nasz ekspert rozwiewa wszelkie wątpliwości.
/ 14.02.2012 14:38
Kiedy powinno się wyjść z imprezy?

Zawsze budzi moje wątpliwości kwestia, kiedy powinno się wyjść z imprezy. Czy są jakieś reguły etykiety, które wyznaczają ten moment?   Często bywa tak, że bardzo dobrze się bawię i wychodzę ostatnia. Czy może to zostać odebrane jako nieeleganckie zachowanie? Maria z Radomia

Zasady savoir vivre'u jasno określają, kiedy powinno się opuścić przyjęcie, tak aby nie popełnić gafy. Najlepiej, aby nie wychodzić za wcześnie ani zbyt późno.

Polecamy również: Jak przygotować pierwszy obiad dla gości?

Z imprezy wychodzimy:

1.    Gdy wyjdzie już więcej niż dwie trzecie gości.

2.     Gdy zbliża się godzina określona przez gospodarza jako koniec imprezy.

3.    Gdy opuści ją gość honorowy (osoba, na której cześć impreza została zorganizowana).

4.    Gdy gospodarze zaczynają sygnalizować czy manifestować zmęczenie.

Pamiętaj, aby nigdy nie wychodzić jako ostatni.

W sytuacji, gdy musisz wyjść wcześniej, uprzedź o tym gospodarzy, aby nie byli zaskoczeni. Pożegnaj się dyskretnie tylko z gospodarzami, aby nie dawać innym gościom sygnału, że już i na nich czas.

Nie należy nadużywać gościnności gospodarzy i zamęczać swoją obecnością, kiedy inni goście już wyszli. Sygnałem, że przyjęcie dobiega końca może być również podanie przez gospodynię deseru i kawy.

Pamiętajmy także, aby podziękować gospodarzom za miło spędzony czas.

Zobacz także: Jak podawać owoce?

Nie wiesz jak należy się zachować w danej sytuacji? Kiedy popełnia się gafę, a kiedy uchodzi za dobrze wychowaną damę lub dżentelmena? Chcesz poznać zasady savoir-vivre'u? Napisz do nas na adres e-mail: lifestyle@next.pl! Na Twoje pytanie odpowiedzą eksperci od dobrych manier.