Prezent komunijny fot. Fotolia

Jaki mamy stosunek do prezentów na Komunię

Laptopy, najnowszy model telefonu czy quady… wiele osób zastanawia się nad pomysłem na najbardziej efektowny prezent na Pierwszą Komunię Świętą. Jaki mamy stosunek do tych nowych trendów? Ile pieniędzy przeznaczamy na ten cel? Aby odpowiedzieć na to pytanie przeprowadzono sondę we współpracy z portalem erodzina.pl dotyczącą stosunku Polaków wobec zakupu prezentów na Pierwszą Komunię Świętą.
/ 08.07.2010 21:32
Prezent komunijny fot. Fotolia

Witryny sklepów już przed majem zachęcają hasłami reklamowymi zapraszając do zakupu: najnowszego laptopa, konsoli czy pojazdu terenowego... A wszystko to z okazji zbliżającej się Pierwszej Komunii Świętej. Aby dowiedzieć się jaki Polacy mają stosunek do tych trendów przeprowadzono sondę, w której wzięło udział 189 respondentów.

Na zadane pytanie: "Jaką kwotę przeznaczyłby/łaby Pan/i na prezent na uroczystość Komunii Świętej?" 29,6 % osób odpowiedziało w przedziale 300-400 zł, a 22,2% wydałoby w granicach 100-200 zł. Zdecydowaną mniejszość stanowią osoby, które na prezent na Pierwszą Komunię Świętą wydałyby powyżej 1500 zł – 4,7%. Jednym z czynników wpływających na spadek deklarowany wydatków może być kryzys.

Coraz bardziej powszechne jest stanowisko, że Biblia i medalik to prezenty komunijne, które odchodzą do lamusa, a zastępują je pojazdy terenowe oraz elektroniczne gadżety, które często nie niosą za sobą żadnych wartości edukacyjnych. 

Polecamy: Prezenty komunijne - nie popadajmy w przesadę

Wśród respondentów na pytanie "Czy popiera Pan(i) trend kupowania dzieciom na Komunię Świętą sprzętu motoryzacyjnego takiego jak: quady, skuter czy motor?" – 88,9% nie zgadza się z nim, a 81,5% nie popiera zakupu sprzętu IT (tj. komputerów, komórek, iPodów). Polacy wybierają też na Komunię Świętą prezenty o charakterze edukacyjnym, takie jak np. instrument muzyczny - 59,3% (np. keyboardy Casio). 

Zobacz też: Najdroższe prezenty komunijne

Źródło: Sondaż "Stosunek Polaków wobec prezentów na Pierwszą Komunię Świętą" przeprowadzony 15.03.10-15.04.10

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/10.05.2018 10:29
Ja mam taki sotsunek że zawsze sięgam jako prezent po coś, co będzie fajną pamiątką czyli po biżuterię albo zegarek. W tym roku byłam na jednej komunii w zeszły weekend i kupiłam piękne małe kolczyki dla dziewczynki u złotnika Sikorskiego.
/11.05.2014 21:19
Moim zdaniem dla dzieciaków te przygotowania to bardzo dużo, dlatego zasługują też na nagrodę, tak się u nas przyjęło że kupuje się prezenty. Oczywiście nie muszą być przesadzone, ale każdy indywidualnie wybierze odpowiedni prezent. My w tym roku dla mojej siostrzenicy kupiliśmy telefon Live Kruger&Matz biały. Bardzo fajny na pewno posłuży.