POLECAMY

Jak zachować się w nowym miejscu pracy?

Jak sprawić, by nowi współpracownicy polubili Cię już pierwszego dnia? Postawić na piorunujące wrażenie, czy spokojne, a systematyczne wkradanie się w ich łaski? Zobacz jak to zrobić z godnie z zasadami savoir-vivre'u. Nasz ekspert radzi.
Jak zachować się w nowym miejscu pracy? fot. Fotolia

Za tydzień rozpocznę pierwszą pracę. Jak zachowywać się, by być lubianym przez współpracowników? Tomasz z Annopola

Podjęcie nowej pracy to ważny etap w życiu każdego człowieka, tym bardziej jeżeli jest to pierwsza praca. Młody człowiek wiąże z zatrudnieniem nowe nadzieje, ale też jest pełen lęków i niewiadomych.

Formy grzecznościowe

Oczywiście warto się przygotować, by wejść bez problemów do grona współpracowników. Jeżeli będziesz pracował w pokoju, gdzie już są inni ludzie przedstaw się wszystkim. Najlepiej jeżeli takiej prezentacji dokona szef. Gdy wchodzisz rano do pokoju powiedz wszystkim "dzień dobry", gdy wychodzisz nie zapomnij o do widzenia. Gdy przechodzisz przez korytarz kłaniaj się kolegom i koleżankom spotkanym w firmie. Gdy już poznasz ich lepiej możesz przywitać się przez uściśnięcie dłoni, na razie wystarczy skinienie głowa i delikatny uśmiech.

Polecamy: Gafa w pracy - jak z niej wybrnąć?

W zależności od specyfiki firmy coraz popularniejsze jest przechodzenie współpracowników na ty. Jest to raczej powszechne wśród młodych ludzi, gdy tak się stanie w Twoim miejscu pracy mów do współpracowników po imieniu.

Prowadzenie rozmowy

W zakładzie pracy nie tylko się pracuje, nieuniknione są też luźne rozmowy. Raczej nie poruszaj ze współpracownikami tematów osobistych, dotyczących rodziny, spraw finansowych czy zdrowia. Oczywiście w miarę bliższego poznawania się te tematy w niezbyt rozległym stopniu mogą się pojawić.

Nigdy nie wypowiadaj się w sposób nieprzychylny o swoim szefie czy innych kolegach do innych osób, nawet jeżeli czyjeś zachowania, pomysły czy decyzje uważałbyś za nieodpowiednie. Porozmawiaj wówczas szczerze z osobą zainteresowaną. Nie włączaj osób trzecich w swoje konflikty czy sprawy. Nie plotkuj, nie obmawiaj bo raczej nic dobrego Ci to nie przyniesie. Podczas pracy niektórzy muszą mieć ciszę i spokój, dlatego nie rozmawiaj zbyt długo na prywatne tematy, bo może to przeszkadzać innym w pracy.

Nie obrażaj się z błahych powodów, tylko wyjaśnij sytuację, która zaistniała. Nigdy też nie pal w pokoju, jeżeli nie ma na to zgody wszystkich osób pracujących w danym pomieszczeniu.

Czytaj także: Najważniejsze jest pierwsze wrażenie

Nie wiesz jak należy się zachować w danej sytuacji? Kiedy popełnia się gafę, a kiedy uchodzi za dobrze wychowaną damę lub dżentelmena? Chcesz poznać zasady savoir-vivre'u? Napisz do nas na adres e-mail: lifestyle@next.pl! Na Twoje pytanie odpowiedzą eksperci od dobrych manier.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)