POLECAMY

Jak zachować się w Indiach

Indie są krajem wielokulturowym, można spotkać tam zarówno wyznawców hinduizmu, jak i buddystów czy muzułmanów. Znajomość obyczajowości każdej z tych grup, może okazać się niezwykle przydatna podczas pobytu w tym egzotycznym państwie.
Jak zachować się w Indiach

W Indiach istnieje specjalne określenie dla przedstawicieli białej rasy – angrej (czyt.: angredź), oznaczające Anglika lub po prostu obcego; nazwa ta odnosi się nie tylko do koloru skóry turystów, ale i do różnic kulturowych. Z pewnością chcąc zyskać sobie przychylność miejscowych dobrze jest nauczyć się kilku podstawowych zwrotów i zachowań, takich jak „dzień dobry” czy „dziękuję”. Witając się z mężczyznami należy złożyć ręce, a następnie powiedzieć „Namaste”.

Wśród Hindusów mile widziane jest, gdy turysta stara się naśladować lokalnych mieszkańców, zarówno poprzez zachowanie, jak i noszone stroje.


Pozycja kobiet w Indiach jest bardzo niska, dlatego też i turystki powinny zwracać większą uwagę na swój strój oraz zachowanie. Winny się zachowywać skromnie, nie odzywać nie pytane oraz zakrywać ramiona i dekolt. Szczególnie istotne jest to poza obrębem głównych miast i w świątyniach. Hindusi chętnie widzą uczestnictwo turystów w uroczystościach religijnych. Należy jednak pamiętać, że dostęp do niektórych świątyń może być ograniczony.

Hindusi są bardzo gościnnymi ludźmi, opuszczenie przyjęcia po godzinie jest dla nich wielką zniewagą. Podczas przedstawiania rodziny nie wolno dotykać ręką głowy dziecka, gdyż w kulturze hinduskiej głowa uważana jest za siedzibę duszy. Witając się ze starszą osobą należy schylić się i dotknąć palcami swojej prawej ręki stopy tej osoby. Lewa ręka w tym czasie powinna dotykać naszego serca. Nie można również zapomnieć o wypowiedzeniu słów "peri pona".

Chcąc podarować coś Hindusowi, najlepiej wybierać spośród sprzętów elektronicznych czy dekoracyjnego szkła. Wybierając kwiaty należy omijać wszystkie białe oraz różowe, gdyż są one w Indiach symbolami żałoby. Wybierając zaś zabawki dla dzieci, nie powinno się z reguły kupować piesków, ani krówek, gdyż są one kolejno symbolem nieczystości i świętości i nie wolno się nimi bawić.

Podczas rozmowy z lokalnymi mieszkańcami najlepiej jest pytać o rodzinę, pracę czy naukę dzieci, w przeciwnym razie można zostać uznanym za osobę niemiłą. Turyści nie powinni zachwycać się zbytnio egzotyką kraju, gdyż jest to oznaką wywyższania się. Lepiej skupić swoje uwagi wokół widocznych przemian w państwie.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)