POLECAMY

Jak podpisać kartkę okolicznościową?

Coraz częściej kupujemy gotowe kartki okolicznościowe zawierające już życzenia, jednak pamiętajmy o tym, że należy uwzględnić w nich kilka słów od siebie, aby nadać im odpowiedni ton i akcent. Również bardzo ważne jest podpisywanie kartek – zobacz jak wykonać to poprawnie.
Jak podpisać kartkę okolicznościową?

Na kartkach okolicznościowych możemy wydrukować swój podpis lub złożyć go odręcznie. Wiążą się z tym różnice dotyczące kolejności podpisywanych imion. Przy podpisywaniu się pary małżeńskiej podpisem drukowanym kolejność nie ma znaczenia, choć poprawnie brzmi zwrot Paweł i Maria Iksińscy, jako następstwo zwrotu Pan i Pani. Jednak kolejność zależy od nas.

Jeśli składamy podpis odręczny kolejność ma znaczenie. Wtedy imię żony poprzedzać powinno imię męża.

Oczywiście przysługuje nam w obecnych czasach duża dowolność podpisywania kartek okolicznościowych. Jeśli chcemy podpisywać kartki odręcznie możemy zmieniać kolejność imion dowolnie. Wszystko zależy od nas - jednak lepiej znać ogólne zasady rządzące się podpisywaniem. Pozwoli to nam uniknąć zaskoczenia wywołanego inaczej niż zwykle podpisaną kartką. Najważniejsze, by wszystko robić świadomie!

Anna i Jan Iksińscy
Jan i Anna Iksińscy

Przy umieszczaniu imion dzieci należy najpierw napisać imię ojca, a dopiero potem imiona żony i dzieci.

Jeśli kartkę wysyła cała rodzina, w dodatku duża, dozwolona jest większa elastyczność. Można podpisać samym nazwiskiem, dopiero potem wymieniając imiona. Ważne, by imiona były wymienione w kolejności narodzin. Można także napisać imion rodziców oraz dodać zwrot – wraz z dziećmi.

Iksińscy – Ania, Kasia, Michał i Krzysztof.
Iksińscy – cała piątka.
Piotr i Kamila Iksińscy wraz z dziećmi.

Zobacz też : Właściwe tytułowanie

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/2 lata temu
No ok, ale jak idę z chłopakiem cz kolegą to jak się podpisać?
/2 lata temu
Czyli jak pisze do swojej mamy to podpisuje prawidlowo jako Pawel, Sandra i Adas Kowalscy (Sandra to moja zona a Adas to nasz synek)? Brzmi dziwnie jesli przy braku dzieci powinno byc Sandra i Pawel Kowalscy.