Jak podpisać życzenia i wypełnić kartkę okolicznościową

Jak podpisać życzenia fot. Adobe Stock
Kupując gotowe kartki okolicznościowe pamiętaj, że należy uwzględnić w nich kilka słów od siebie, nadać życzeniom odpowiedni ton i akcent. Również bardzo ważne jest podpisywanie kartek – zobacz jak wykonać to poprawnie.
Edyta Liebert / 14.12.2020 13:53
Jak podpisać życzenia fot. Adobe Stock

Na kartkach okolicznościowych możesz wydrukować swój podpis lub złożyć go odręcznie. Wiążą się z tym różnice dotyczące kolejności podpisywanych imion.

Jak podpisać się pod życzeniami?

W obecnych czasach przysługuje duża dowolność podpisywania kartek okolicznościowych. Jeśli chcesz podpisywać kartki odręcznie, możesz zmieniać kolejność imion dowolnie. Wszystko zależy od ciebie - jednak lepiej znać ogólne zasady rządzące się podpisywaniem.

Najważniejsze, by wszystko robić świadomie: choć problem wydaje się błahy, to nastręcza kłopotów - wg savoir-vivre'u nie bez znaczenia jest forma podpisu czy kolejność. 

  • Przy podpisywaniu się pary małżeńskiej podpisem drukowanym kolejność nie ma znaczenia, choć poprawnie brzmi zwrot Paweł i Maria Iksińscy, jako następstwo zwrotu Pan i Pani. Jednak kolejność zależy od ciebie:

Jan i Anna Iksińscy

  • Jeśli składasz podpis odręczny, kolejność ma znaczenie. Wtedy imię żony poprzedzać powinno imię męża.

Anna i Jan Iksińscy

  • Przy umieszczaniu imion dzieci, należy najpierw napisać imię ojca, a dopiero potem imiona żony i dzieci.

Jan, Anna i Staś Iksińscy

  • Jeśli kartkę wysyła cała rodzina, w dodatku duża, dozwolona jest większa elastyczność. Można podpisać samym nazwiskiem, dopiero potem wymieniając imiona. Ważne, by imiona były wymienione w kolejności narodzin. Można także napisać imiona rodziców oraz dodać zwrot – wraz z dziećmi.

Iksińscy – Ania, Kasia, Michał i Krzysztof.

Iksińscy – cała piątka.

Piotr i Kamila Iksińscy wraz z dziećmi.

Wiesz już, jak poprawnie podpisać kartkę urodzinową lub z życzeniami. Treść życzeń możesz wymyślić sama, jednak jeśli sprawia ci to trudność, zainspiruj się naszymi gotowymi życzeniami urodzinowymi. W proponowanym zbiorze, znajdziesz wyjątkowe wierszyki dopasowane do wielu adresatów.

Artykuł na podstawie tekstu Adrienne Mazurek. Pierwotnie opublikowany 07.05.2010. 


Pomysły na życzenia:45 rymowanych życzeń urodzinowych Życzenia urodzinowe po niemiecku Życzenia urodzinowe po angielsku

Redakcja poleca

REKLAMA