Jak odpowiedzieć na oficjalne zaproszenie

fot. Insell
Otrzymałam zaproszenie na ślub od moich bliskich znajomych. Czy powinnam w jakiś sposób odpowiedzieć na tego typu zaproszenie? A jeśli tak, to, w jaki sposób powinnam to uczynić? – pyta Marta.
/ 19.04.2010 14:08
fot. Insell

Zaproszenie oficjalne jest tą formą zaproszenia, które samo prze się wymaga od gościa szybkiej odpowiedzi, która albo będzie potwierdzała jego przybycie, albo będzie odmową. W żadnej sytuacji jednak nie powinno się pozostawiać tego bez jakiejkolwiek reakcji, byłoby to niekulturalne z naszej strony.

Zaproszenia indywidualnych osób

  • czasami na zaproszeniu osoby organizujące imprezę zamieszczają dodatkowo swój numer telefonu lub e-mail – w takim wypadku jasnym jest, że powinniśmy odpowiedzieć na zaproszenie w formie maila albo rozmowy telefonicznej; równie dobrze organizatorzy mogą dołączyć do zaproszenia karty zwrotne – pozostaje nam wówczas wyłącznie ich odesłanie; jeżeli jednak żadna z powyższych opcji nie stosuje się do zaproszenia, które otrzymaliśmy, pozostaje na wyłącznie napisanie odręcznego listu z naszą odpowiedzią na zaproszenie;
  • wyróżnia się dwa typy odręcznych listów z odpowiedzią na zaproszenie:

Zobacz także: Jak napisać dobre zaproszenie

1. list osobisty (ten typ listu możemy wysłać wyłącznie w sytuacji, gdy osoby zapraszające są naszymi bliskimi znajomymi albo członkami rodziny; pozwala on na bardziej szczegółowe objaśnienie, np. dlaczego nie będziemy w stanie uczestniczyć w wydarzeniu, itp.):


Drodzy Mario i Janie!
Z ogromną przyjemnością przeczytałem zaproszenie dotyczące Waszego ślubu. Nawet nie wiecie, jak bardzo mnie ucieszył ten fakt. Niestety tego dnia, czyli piętnastego maja, nie będę w stanie uczestniczyć w tym uroczystym wydarzeniu wraz z Wami. W tych dniach będę przebywać we Włoszech na bardzo ważnym spotkaniu z klientami mojej firmy. W żadnym razie nie będę w stanie przełożyć tego spotkania na inny termin.
Naprawdę jest mi niezmiernie przykro z tego powodu. Pozostaje mi tylko życzyć Wam cudownego ślubu oraz wspaniałej podróży poślubnej. Mam nadzieje, że wybaczycie mi moją nieobecność i liczę na szybkie spotkanie po Waszym powrocie.
Pozdrawiam serdecznie
Julian


2. list oficjalny (powinien być napisany zgodnie ze stylem zaproszenia, które otrzymaliśmy; należy posługiwać się określonymi zwrotami; kilka wskazówek: nie używa się znaków przestankowych, piszemy odpowiedzi odręcznie; formą przypomina samo zaproszenie):

Jan Kowalski
z ogromną przyjemnością
przyjmuje zaproszenie
na ślub, który odbędzie się
piętnastego maja
o godzinie 14.00
w kościele świętego Jana
w Warszawie.

Julia i Gabriel Mazurkowie
z żalem zawiadamiają, że nie będą
mogli przyjąć zaproszenia na
ślub, który odbędzie się
piętnastego maja
w kościele świętego Jana
w Warszawie.


Zaproszenia grupowe

  • odpowiedź na tego typu zaproszenie kieruje się do osoby, która jest głównym organizatorem (albo która jako pierwsza widnieje na liście organizatorów), ale w tekście odpowiedzi powinno się zamieścić wszystkie osoby, które są odpowiedzialne za organizację danego wydarzenia:

Pan Kazimierz Kowalski
z przyjemnością przyjmuje/ z żalem musi odmówić
zaproszenie na bankiet zorganizowany przez
Panią Morawską
Panią Słowacką
który odbędzie się w czwartek
piętnastego maja
o godzinie piętnastej

  • odpowiedź na zaproszenie stowarzyszenia czy firmy:

Pan Jan Kowalski
uprzejmie informuje, iż
przyjmuje zaproszenie
firmy X…

Zobacz także: Jak odpowiedzieć na zaproszenie

Redakcja poleca

REKLAMA