POLECAMY

Jak odpowiedzieć na oficjalne zaproszenie

Otrzymałam zaproszenie na ślub od moich bliskich znajomych. Czy powinnam w jakiś sposób odpowiedzieć na tego typu zaproszenie? A jeśli tak, to, w jaki sposób powinnam to uczynić? – pyta Marta.
Jak odpowiedzieć na oficjalne zaproszenie

Zaproszenie oficjalne jest tą formą zaproszenia, które samo prze się wymaga od gościa szybkiej odpowiedzi, która albo będzie potwierdzała jego przybycie, albo będzie odmową. W żadnej sytuacji jednak nie powinno się pozostawiać tego bez jakiejkolwiek reakcji, byłoby to niekulturalne z naszej strony.

Zaproszenia indywidualnych osób

  • czasami na zaproszeniu osoby organizujące imprezę zamieszczają dodatkowo swój numer telefonu lub e-mail – w takim wypadku jasnym jest, że powinniśmy odpowiedzieć na zaproszenie w formie maila albo rozmowy telefonicznej; równie dobrze organizatorzy mogą dołączyć do zaproszenia karty zwrotne – pozostaje nam wówczas wyłącznie ich odesłanie; jeżeli jednak żadna z powyższych opcji nie stosuje się do zaproszenia, które otrzymaliśmy, pozostaje na wyłącznie napisanie odręcznego listu z naszą odpowiedzią na zaproszenie;
  • wyróżnia się dwa typy odręcznych listów z odpowiedzią na zaproszenie:

Zobacz także: Jak napisać dobre zaproszenie

1. list osobisty (ten typ listu możemy wysłać wyłącznie w sytuacji, gdy osoby zapraszające są naszymi bliskimi znajomymi albo członkami rodziny; pozwala on na bardziej szczegółowe objaśnienie, np. dlaczego nie będziemy w stanie uczestniczyć w wydarzeniu, itp.):


Drodzy Mario i Janie!
Z ogromną przyjemnością przeczytałem zaproszenie dotyczące Waszego ślubu. Nawet nie wiecie, jak bardzo mnie ucieszył ten fakt. Niestety tego dnia, czyli piętnastego maja, nie będę w stanie uczestniczyć w tym uroczystym wydarzeniu wraz z Wami. W tych dniach będę przebywać we Włoszech na bardzo ważnym spotkaniu z klientami mojej firmy. W żadnym razie nie będę w stanie przełożyć tego spotkania na inny termin.
Naprawdę jest mi niezmiernie przykro z tego powodu. Pozostaje mi tylko życzyć Wam cudownego ślubu oraz wspaniałej podróży poślubnej. Mam nadzieje, że wybaczycie mi moją nieobecność i liczę na szybkie spotkanie po Waszym powrocie.
Pozdrawiam serdecznie
Julian


2. list oficjalny (powinien być napisany zgodnie ze stylem zaproszenia, które otrzymaliśmy; należy posługiwać się określonymi zwrotami; kilka wskazówek: nie używa się znaków przestankowych, piszemy odpowiedzi odręcznie; formą przypomina samo zaproszenie):

Jan Kowalski
z ogromną przyjemnością
przyjmuje zaproszenie
na ślub, który odbędzie się
piętnastego maja
o godzinie 14.00
w kościele świętego Jana
w Warszawie.

Julia i Gabriel Mazurkowie
z żalem zawiadamiają, że nie będą
mogli przyjąć zaproszenia na
ślub, który odbędzie się
piętnastego maja
w kościele świętego Jana
w Warszawie.


Zaproszenia grupowe

  • odpowiedź na tego typu zaproszenie kieruje się do osoby, która jest głównym organizatorem (albo która jako pierwsza widnieje na liście organizatorów), ale w tekście odpowiedzi powinno się zamieścić wszystkie osoby, które są odpowiedzialne za organizację danego wydarzenia:

Pan Kazimierz Kowalski
z przyjemnością przyjmuje/ z żalem musi odmówić
zaproszenie na bankiet zorganizowany przez
Panią Morawską
Panią Słowacką
który odbędzie się w czwartek
piętnastego maja
o godzinie piętnastej

  • odpowiedź na zaproszenie stowarzyszenia czy firmy:

Pan Jan Kowalski
uprzejmie informuje, iż
przyjmuje zaproszenie
firmy X…

Zobacz także: Jak odpowiedzieć na zaproszenie

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)