Jeśli na zaproszeniu widnieje informacja dotycząca stroju, jaki powinniśmy na tę okoliczność założyć, pod żadnym pozorem nie możemy takiego wskazania bagatelizować. Demonstrowanie na siłę swojej indywidualności nie ma najmniejszego sensu. Będziemy się niezręcznie czuć, jeśli na oficjalne spotkanie założymy jeansy i T-shirt, podczas, gdy pozostali goście ubrani będą w eleganckie garnitury i garsonki. Nadużywanie swobody stroju jest oznaką złych manier i lekceważenia gospodarza wieczoru. Aby uniknąć towarzyskiego fa-paux i aby nie stać się przedmiotem zabawnych anegdot należy się zaznajomić z podstawowymi określeniami dotyczącymi wymagań odnośnie stroju.
Polecamy: Odpowiedź na zaproszenie
Uniwersalny kod ubierania
Zasady ubioru stosownego do okoliczności powinny być znane nie tylko tzw. „lwom salonowym”, ale także temu, komu od czasu do czasu zdarza się bywać na eleganckich przyjęciach. Te wymagania składają się na pewien ogólnoświatowy kod, którym posługują się wszyscy wystawiający zaproszenie, niezależnie od narodowości czy kręgu kulturowego.
Wybrane określenia:
- tenue de ville, informal - to francuskie określenie mówi nam, że na przyjęciu obowiązuje strój wizytowy. Pan zobligowany jest do założenia ciemnego garnituru, natomiast pani ma do wyboru: kostium, garsonkę, sukienkę koktajlową lub wizytową.
- black tie, cravate noire – wbrew pozorom wymagany jest nie krawat, lecz czarna muszka. Natomiast wymaganym strojem dla panów jest smoking;
- white tie, cravate blanche- w tym przypadku należy założyć białą muszkę, a ta z kolei wymaga przywdziania eleganckiego fraka;
- dark suit – z angielskiego jest to wymóg założenia ciemnego garnituru;
Podane powyżej określenia w zdecydowanej większości odnoszą się do męskiego stroju. Jeśli chodzi o damski ubiór, tu panuje większa dowolność, ze względu na jego różnorodność. Jednak nie oznacza to, że panie nie muszą dostosować swojego ubioru do okoliczności. Pamiętajmy, że informacja odnośnie stroju pana, określa (choć nie wprost) jak powinna być ubrana jego partnerka. Jeśli wśród mężczyzn wymagany jest smoking, towarzysząca mu kobieta jest zobligowana do założenia sukienki koktajlowej lub balowej, natomiast frak zobowiązuje panią do przywdziania sukni wieczorowej.
Jeśli na zaproszeniu nie widnieje informacja precyzująca zasady ubioru, zawierająca powyższe określenia, frak czy smoking jest nieodpowiedni od okoliczności. W razie jakichkolwiek wątpliwości możemy skontaktować się z organizatorem przyjęcia i dowiedzieć się, jaki ubiór byłby najstosowniejszy.