Dzień dziecka – skąd się wziął i jak go świętować?

Dzień dziecka – skąd się wziął i jak go świętować?

Poznaj historię Dnia Dziecka i sposoby na świętowanie go w różnych stronach świata. Podsuwamy też kilka pomysłów na to, jak spędzić ten dzień tak, aby dziecko naprawdę poczuło się wyjątkowo.
/ 26.03.2019 15:22
Dzień dziecka – skąd się wziął i jak go świętować?

Dziś prawo dziecka do życia, miłości, nauki i rozwoju to dla nas naturalna rzecz. Jednak nie zawsze to był oczywisty fakt, a i dzisiaj w wielu miejscach na Ziemi prawa dzieci są łamane. Tym ważniejsze staje się celebrowanie tego dnia i promowanie praw dzieci na całym świecie.

Trochę historii

Historia Dnia Dziecka zaczęła się w 1924 roku w Genewie, kiedy Zgromadzenie Ogólne Ligi Narodów uchwaliło Deklarację Praw Dziecka, zwaną Deklaracją Genewską. Międzynarodowy Dzień Dziecka został ustanowiony w 1954 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w celu propagowania praw dzieci zawartych w Deklaracji Genewskiej.

Dzień Dziecka obchodzony jest od 1955 roku w krajach członkowskich ONZ. The International Union for Protection of Childhood to organizacja, która za ważne zadanie uznała zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom na całym świecie. To właśnie ona zainicjowała obchodzenie Dnia Dziecka.

Kiedy świat świętuje Dzień Dziecka?

ONZ ustanowiło Międzynarodowy Dzień Dziecka na 20 listopada, czyli na dzień, kiedy uchwalono Deklarację Praw Dziecka. Jednak data ta nie obowiązuje we wszystkich krajach. W Polsce oraz w blisko 50 innych państwach obchodzimy to święto 1 czerwca. Jest to data wybrana przez Women's International Democratic Federation podczas kongresu, który odbył się w Moskwie w 1949 roku.

We Francji Dzień Dziecka świętuje się przy okazji Święta Rodziny - dnia 6 stycznia. W Japonii dzień ten przypada na 5 maja i początkowo był Dniem Chłopca, który w 1948 przeobraził się w Dzień Dziecka. Z kolei w Turcji święto to obchodzi się 23 kwietnia, na który poza Dniem Dziecka przypada też Narodowy Dzień Suwerenności. Co ciekawe, to właśnie Turcja była pierwszym krajem, w którym w 1923 roku Dzień Dziecka stał się świętem państwowym. Natomiast w Paragwaju obchody wypadają na 16 sierpnia, czyli w rocznicę bitwy, podczas której zginęło wiele dzieci.

Jak wyglądają obchody w różnych krajach?

W Indiach (14 listopada) dzieci biorą udział w różnych występach lub konkursach organizowanych w szkołach i na stadionach. W Japonii 5 marca, kiedy wcześniej obchodzono Dzień Chłopca, dzieci robią hełmy z papieru i wywieszają flagi w kształcie karpi. Z kolei 3 marca, w Dniu Dziewczynek, jego bohaterki organizują wystawy lalek.

W Turcji dzieci w strojach narodowych tańczą, śpiewają i puszczają latawce. W Chinach (1 czerwca) dla dzieci organizowane są wycieczki i imprezy kulturalne. W Bułgarii najmłodsi otrzymują prezenty, a cała rodzina spotyka się na wspólnym świątecznym obiedzie. A jak jest u nas?

Jak świętują Polacy?

Oto wyniki jednej z sond internetowych: Dzień Dziecka świętuje wiele, bo aż 61,8 proc. internautów – najczęściej kupując prezent (38,5 proc.) i składając życzenia (24,2 proc.). W naszym kraju w Dzień Dziecka dzieci mogą spodziewać się przede wszystkim słodyczy. Tę opcję wskazał prawie co drugi respondent, który planuje kupić z okazji święta najmłodszych prezent.

Niemal równie popularnym upominkiem są ubrania i buty (42,4 proc.). Jedynie jedna trzecia badanych zamierza kupić dziecku na prezent zabawkę (39,4 proc.) lub książkę (32,0 proc.). Warto podkreślić, że odnotowano znaczne różnice w tym zakresie ze względu na płeć. Kobiety dwa razy częściej od mężczyzn planują zakup ubrania lub butów (odpowiednio: 39,0 proc. kobiety i 15,2 proc. mężczyźni).

Mężczyźni zaś częściej od swoich partnerek chcą obdarować dziecko sprzętem sportowym (odpowiednio: 26,3 proc. mężczyzn i 19,1 proc. kobiet) oraz grami komputerowymi (29,9 proc. mężczyzn i 22 proc. kobiet). Czyżby zatem prezenty ofiarowywane dzieciom odzwierciedlały zainteresowania i upodobania obdarowujących? Niestety, prezent ma zastąpić dziecku rodziców, bo tym, co najtrudniej nam ofiarować, jest czas... 

Jedynie nieliczni respondenci przyznali, że pragną w tym dniu spędzić z dzieckiem więcej czasu – pójść do kina, restauracji, odwiedzić dziecięce centrum rozrywki lub po prostu wybrać się na rodzinny spacer.

5 pomysłów na idealny Dzień Dziecka

Podstawą udanego świętowania jest nie prezent, ale czas poświęcony dziecku. Niech tego dnia w centrum zainteresowania znajdzie się najmłodszy członek rodziny. Aby poczuł się wyjątkowo, dobrze się przygotuj. Najpierw zastanów się, co twój smyk lubi, potem zaplanuj dla niego jedną z poniższych atrakcji, a dopiero na końcu kup prezent. Gwarantujemy, że zabawy na Dzień Dziecka będą udane – dla was wszystkich.

1. Rodzinny piknik

W tym roku Dzień Dziecka wypada w sobotę. Nie musicie więc brać urlopu, tylko od białego rana do późnego wieczora możecie być z maluchem. Szkoda takiej okazji nie wykorzystać i nie wybrać się na całodzienny piknik za miasto. Dzień wcześniej przygotuj niezbędny prowiant, spakuj też koc, piłkę, ulubioną zabawkę smyka i zapasowe dziecięce ubranko.

Na pikniku baw się z malcem, rozmawiaj z nim, turlaj się po kocu, śmiej i wygłupiaj. Smyk na pewno będzie zachwycony, a i ty sama poczujesz się jak dziecko :-) Cały czas pamiętaj, że to brzdąc dziś decyduje: rzucanie piłką jest fajne, ale może smyk ma właśnie ochotę na bieganie po łące.

2. Wizyta w zoo

Dzieci uwielbiają zwierzęta. Potrafią godzinami przypatrywać się zabawom psów czy wędrówkom mrówek. Wycieczka do zoo będzie zatem dla smyka nie lada gratką. Ale uważaj: tego dnia podobnego zdania będzie pewnie wielu rodziców, kolejki do kas zatem masz raczej zapewnione. Jeśli twój malec nie należy do cierpliwych, postaw jego tatę w kolejce, a sama z dzieckiem wybierz się do pobliskiej lodziarni (dziś wszelkie słodkości są dozwolone!).

3. Wielki festyn

W twojej okolicy nie ma ogrodu zoologicznego? Poszukaj już teraz na stronach internetowych twojego miasta, jakie festyny czy inne atrakcje (np. seanse filmowe, wystawy, itp.) są planowane z okazji Dnia Dziecka. Taki festyn to dla kilkulatka fajna sprawa: można obejrzeć szczudlarzy, zobaczyć pokazy tańca, pozjeżdżać na dmuchanej zjeżdżalni, dostać balonika, zjeść lody.

4. Zakazane robótki

A co robić, jeśli pogoda nie dopisze? Musisz mieć plan B, a najlepiej także C, D... (malec będzie miał wówczas wybór). Kiedy za oknami brzydko, zorganizuj Dzień Dziecka w domu. Najpierw zastanów się, co takiego lubi robić twój smyk, na co zwykle ty mu nie pozwalasz.

Może uwielbia malowanie twarzy, może lubi buszować w twojej szafie i zakładać na siebie twoje szale, bluzki i sukienki, a może chętnie pomaga ci w domowych wypiekach? Tego dnia dobrze ma się bawić przede wszystkim maluch – jeśli w ten sposób podejdziesz do sprawy, łatwiej zniesiesz farby na podłodze, bałagan w szafie czy nie do końca idealny kształt ciasteczek.

5. Uroczysty posiłek

W niepogodę możesz także wybrać się z malcem do pobliskiej restauracji na uroczysty obiad czy do kawiarni na wspaniały kawałek tortu. Dzieci bardzo lubią bawić się w dorosłych, naśladować ich zwyczaje, gesty. Jeśli zaprosisz smyka na takie uroczyste wyjście, pewnie poczuje się baaardzo duży. A gdy do tego kelner szarmancko zapyta: "Czym mogę służyć?", twój synek czy córka będą pękać z dumy.

Zobacz także:
Jak świętuje się Dzień Matki w różnych krajach?Dzień Ojca - dlaczego obchodzimy to święto?