POLECAMY

Dzień Dziecka

Dzień Dziecka obchodzony w Polsce 1 czerwca to święto ważne dla każdego malucha, dlatego nie zapominajmy o życzeniach. Miły może okazać się również drobny podarunek lub niespodzianka - wizyta w parku wodnym, ZOO lub impreza w plenerze zorganizowana specjalnie na tę okazję.
Dzień Dziecka

Dzień Dziecka obchodzony jest na całym świecie. W różnych państwach znany jest jednak pod inną nazwą – m.in. jako Międzynarodowy Dzień Dziecka, Dzień Praw Dziecka i Powszechny Dzień Dziecka.

Święto maluchów na świecie

Nie ma jednego dnia, w którym celebruje się Dzień Dziecka na całym świecie. W Turcji obchodzi się go 23 kwietnia, we Francji 6 stycznia (Święto Rodziny), w krajach słowiańskich 1 czerwca (od 1952 r.), w Argentynie w drugą niedzielę sierpnia, na Węgrzech w ostatnią niedzielę maja, a w Japonii aż dwa razy – 3 marca jest święto dziewczynek, a 5 maja święto chłopców. W tym dniu mali Japończycy wycinają z kolorowego papieru karpie i wieszają je przed domem. Są one symbolem rodziny: czarny karp to ojciec, czerwony – matka, a niebieski – syn. Mieszkańcy Japonii wierzą, że im więcej wycinanek koloru niebieskiego pojawi się przed domem, tzn. im więcej jest męskich potomków, tym większa jest siła rodziny.

Organizacja Narodów Zjednoczonych wyznaczyła jeszcze inną datę obchodów tego święta – 20 listopada. Dzień ten upamiętnia rocznicę uchwalenia Konwencji o prawach dziecka (1989 r.). O najmłodszych myślano jednak już dużo wcześniej, o czym świadczy przyjęta w 1924 r. przez Zgromadzenie Ogólne Ligii Narodów Deklaracja Praw Dziecka (zwana Deklaracją Genewską). Wyznaczono wówczas podstawowe prawa, jakie przysługują dziecku, m.in. prawo do wychowania w wierze, otrzymania pomocy w czasie zagrożenia, a także rozwoju fizycznego i duchownego. Kolejne deklaracje oraz ich rozszerzenia uzupełniały wyznaczone wówczas zagadnienia m.in. o tematykę dyskryminacji czy niepełnosprawności.

Dzień Dziecka wpisał się na stałe w kalendarz imprez na całym świecie. Na to święto czekają z niecierpliwością nie tylko maluchy, ale również dorośli. Wielu przedsiębiorców przygotowuje się do tego dnia w szczególny sposób – organizuje imprezy w parkach, domach kultury i muszlach koncertowych.

Nie zapomnij złożyć życzeń swojemu dziecku. Możesz je napisać samodzielnie albo skorzystać z gotowych, które dostępne są w serwisie Życzenia.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)