Szpital coraz częściej staje się miejscem podrzucania starszych, schorowanych ludzi przez rodzinę / fot. Fotolia

Czego mogą wymagać seniorzy od młodzieży?

Czego starsi mogą wymagać od młodszych? Czy senior w każdej sytuacji jest uprzywilejowany? Jakiego zachowania do młodzieży wymaga dobry obyczaj? Nasz ekspert udziela porad.
/ 14.02.2012 16:13
Szpital coraz częściej staje się miejscem podrzucania starszych, schorowanych ludzi przez rodzinę / fot. Fotolia

Nie jestem w podeszłym wieku, ale mam już swoje lata. Często spotykam się z sytuacjami, kiedy w pociągu czy autobusie siedzi grupka młodych osób i żadna nie ustąpi mi miejsca, również wchodząc gdzieś czuje się niekiedy jakbym była niewidoczna - nikt mnie nie przepuści w drzwiach. Może czasy się zmieniły i już nie można wymagać od młodzieży gestów szacunku? Pozdrawiam serdecznie, Marta z Kutna

Rzeczywiście czasy się zmieniają, zasady savoir vivre'u jednak od lat są niezmienne w kwestii szacunku wobec starszych osób. Seniorom należy się szczególny szacunek z racji wieku.

Młodzi powinni traktować każdą starsza osobę jak VIP-a. 

Polecamy: Jak uczyć dziecko dobrych manier?

Powinny zatem starsze osoby przepuszczać w drzwiach.

Ustępować im miejsca, gdy gdzieś siedzą, a nie ma już wolnych miejsc siedzących dla starszych.

Wstawać, gdy do nich starsze osoby podchodzą.

Młodzi powinni traktować seniorów z szacunkiem i grzecznie (tak jak każdego VIP-a)

Szczególnie młodzież powinna traktować seniorów jak osoby uprzywilejowane. Starszym zawsze należy udzielić pierwszeństwa czy to w drzwiach, czy w środkach komunikacji.

Młodzież musi pamiętać, że seniorzy to bardzo często osoby schorowane, cierpiące. Nie tylko dobry obyczaj nakazuje okazać szacunek lub pomoc, ale zwykła ludzka życzliwość.

Zobacz także: Rozmowy o polityce w pracy - wypada?

Nie wiesz jak należy się zachować w danej sytuacji? Kiedy popełnia się gafę, a kiedy uchodzi za dobrze wychowaną damę lub dżentelmena? Chcesz poznać zasady savoir-vivre'u? Napisz do nas na adres e-mail: lifestyle@next.pl! Na Twoje pytanie odpowiedzą eksperci od dobrych manier.