POLECAMY

Czego mogą wymagać seniorzy od młodzieży?

Czego starsi mogą wymagać od młodszych? Czy senior w każdej sytuacji jest uprzywilejowany? Jakiego zachowania do młodzieży wymaga dobry obyczaj? Nasz ekspert udziela porad.
Czego mogą wymagać seniorzy od młodzieży?

Nie jestem w podeszłym wieku, ale mam już swoje lata. Często spotykam się z sytuacjami, kiedy w pociągu czy autobusie siedzi grupka młodych osób i żadna nie ustąpi mi miejsca, również wchodząc gdzieś czuje się niekiedy jakbym była niewidoczna - nikt mnie nie przepuści w drzwiach. Może czasy się zmieniły i już nie można wymagać od młodzieży gestów szacunku? Pozdrawiam serdecznie, Marta z Kutna

Rzeczywiście czasy się zmieniają, zasady savoir vivre'u jednak od lat są niezmienne w kwestii szacunku wobec starszych osób. Seniorom należy się szczególny szacunek z racji wieku.

Młodzi powinni traktować każdą starsza osobę jak VIP-a. 

Polecamy: Jak uczyć dziecko dobrych manier?

Powinny zatem starsze osoby przepuszczać w drzwiach.

Ustępować im miejsca, gdy gdzieś siedzą, a nie ma już wolnych miejsc siedzących dla starszych.

Wstawać, gdy do nich starsze osoby podchodzą.

Młodzi powinni traktować seniorów z szacunkiem i grzecznie (tak jak każdego VIP-a)

Szczególnie młodzież powinna traktować seniorów jak osoby uprzywilejowane. Starszym zawsze należy udzielić pierwszeństwa czy to w drzwiach, czy w środkach komunikacji.

Młodzież musi pamiętać, że seniorzy to bardzo często osoby schorowane, cierpiące. Nie tylko dobry obyczaj nakazuje okazać szacunek lub pomoc, ale zwykła ludzka życzliwość.

Zobacz także: Rozmowy o polityce w pracy - wypada?

Nie wiesz jak należy się zachować w danej sytuacji? Kiedy popełnia się gafę, a kiedy uchodzi za dobrze wychowaną damę lub dżentelmena? Chcesz poznać zasady savoir-vivre'u? Napisz do nas na adres e-mail: lifestyle@next.pl! Na Twoje pytanie odpowiedzą eksperci od dobrych manier.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/rok temu
Jak byłem młodszy to też myślałem że wiek nie powinien grać takiej roli bo przecież każdy człowiek ma godność. Teraz myślę że trzeba starszych podziwiać za heroiczną odwagę że jeszcze nie popełnili samobójstwa widząc tyle lat jaki świat jest parszywy i dokąd zmierza...
/5 lat temu
JA MIAŁAM TAKĄ SYTUACJĘ ŻE STARSZA OSOBA SĄSIAD WCINA MI SIĘ CO MAM NA PODWÓRKU CO ROBIĘ I CO MAM ZROBIĆ, MAM DZIAŁKĘ NA WSI JEST MUROWANA OBORA ON POSTAWIŁ SOBIE DOMEK NA RÓWNI Z OBORĄ I MA OKNO NA NIĄ (OCZYWIŚCIE ZWIERZAKÓW W NIEJ NIE MA)ZACZĘŁAM SADZIĆ KRZEWY NISKIE DRZEWKA KWIATKI A ON SIĘ WCINA RAZ DRUGI CO MAM POSADZIĆ ŻEBY OBORY NIE WIDZIAŁ WIĘC JA MU NA TO TRZECIM RAZEM ŻE ZASTANAWIAM SIĘ NAD WYNAJĘCIEM OBORY NA ZWIERZAKI BĘDĄ W NIEJ ŚWINKI I KRÓWKI KTÓRE BĘDĄ PASIĆ SIĘ NA TEJ ŁĄCE ZA OBORĄ, A OBORA BĘDZIE OTWARTA 24H WIEM ŻE PO CHAMSKU TO POWIEDZIAŁAM DO DUŻO STARSZEJ ODE MNIE OSOBY ALE STARSZE OSOBY POTRAFIĄ BYĆ PODŁE NA TYLE ŻE SZKODA SŁÓW NA NICH. BYŁA TAKA SYTUACJA GDZIE 3 OSOBY SIEDZIAŁY NA KRZESŁACH A STARSZA OSOBA SZŁA KORYTARZEM I ROZGLĄDAŁA WYGLĄDAŁO TO TAK JAKBY SZUKAŁA POKOJU (BYŁA W SANATORIUM SZUKAŁA PEWNIE NUMERU POKOJU) OSOBA SIEDZĄCA ZAPYTAŁA SIĘ JEJ CZY W CZYMŚ POMÓC A STARSZA OSOBA NAROBIŁA KRZYKU ZE POMOCY NIE POTRZEBUJE MOŻNA BY KSIĄŻKĘ NAPISAĆ O ZACHOWANIU STARSZYCH OSÓB KIEDY I KTÓRYM STARSZYM OSOBOM MOŻNA MIEJSCA USTĄPIĆ, POMÓC IM CZY JAK ICH GASIĆ KIEDY ZACZYNAJĄ WKURZAĆ MŁODYCH....
/6 lat temu
Nie uważam żeby wiek był powodem do okazywania szacunku - szacunek to coś na co trzeba zapracować, a nie coś co się należy z "urzędu". Poza tym "Wstawać, gdy do nich starsze osoby podchodzą." no to już pierwsze słyszę. Co niemniej zgodze się że osoby starsze z powodu podeszłego wieku więcej skorzystają na tym że siądą w autobusie czy gdzieś - więc ze zwykłej życzliwości/zdrowego rozsądku tak staram się robić. Chociaż dość często osoby w podeszłym wieku wyglądają jakby były obrażone propozycją zajęcia mojego miejsca, i dziękują za propozycje - możliwe że to przyznanie się do tego że jest się starym, ale to już nie moja sprawa - w takiej sytuacji siadam z czystym sumieniem :)