Składanie życzeń w pracy

Składanie życzeń w pracy

Jak zachować się podczas składania życzeń osobie z pracy? Czy należy poprzestać tylko na uściśnięciu dłoni, czy można pozwolić sobie na ucałowanie tej osoby lub poklepanie jej po plecach?
/ 17.04.2009 10:09
Składanie życzeń w pracy

Pracując z ludźmi niejednokrotnie spotykamy się z sytuacją, że musimy złożyć życzenia koledze lub koleżance. Nawet jeśli nie jesteśmy z tą osobą blisko zaprzyjaźnieni, powinniśmy złożyć jej życzenia. Jak jednak należy to uczynić z taktem i bez zbędnego skrępowania?

Osobie, z którą nie jesteśmy blisko zaprzyjaźnieni, wystarczy jeśli uściśniemy rękę i złożymy życzenia. Natomiast bliższego współpracownika możemy uściskać lub poklepać go po plecach (w przypadku mężczyzny). Jednak z tymi bardziej wylewnymi gestami należy być ostrożnym. Wszystko zależy od stosunków łączących te dwie osoby, a także od atmosfery.

Jeśli jednak nadal mamy wątpliwości jak zachować się podczas składania życzeń, należy iść na tzw. żywioł. Po złożeniu życzeń solenizant zazwyczaj sam daje sygnał, czy czeka na bardziej wylewne okazanie uczuć np. nadstawi policzek lub rozłoży ręce w geście przytulenia.

Dobrym pomysłem w takich sytuacjach jest podarowanie solenizantowi jakiegoś symbolicznego podarunku np. kwiatów. Wtedy po złożeniu życzeń wręczamy mu ten drobiazg i oczekujemy na jego ruch. Nie martwmy się jednak na zapas, czasem samo myślenie o takiej sytuacji bardziej stresuje niż sam moment składania życzeń.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)