Żarty na Prima Aprilis fot. Adobe Stock

17 pomysłów na żarty na prima aprilis 2022

Jeśli masz problem z pomysłem na niebanalny żart na prima aprilis, wybierz coś z naszej listy „pranków” na rodziców, dowcipów w pracy czy w szkole.
Edyta Liebert / 17.03.2021 16:38
Żarty na Prima Aprilis fot. Adobe Stock

Zwyczaj robienia psikusów przywędrował do Polski z Europy Zachodniej i nie jest aż tak nowy jak można by było przypuszczać. Żarty (pranki) powinny być w dobrym tonie. Z reguły nie należy wymyślać żartów w oparciu o śmierć czy chorobę, tragiczne wydarzenia, ataki terrorystyczne.

Niekiedy polityczne żarty na prima aprilis mogą dotyczyć odejścia np. partii u władzy - niektórym mogą się oczy zaświecić na myśl o zmianie graczy w politycznej grze, a innych można nastraszyć czarną wizją przyszłości kraju.

Żarty z partnera/męża mogą nawiązywać do codziennych spraw, ciąży (zalecamy ostrożność), podróży. Warto nie przeciągać struny - dowcipy na prima aprilis nie powinny być gorszące, ani powodujące awantury. 

W prima aprilis nikt nie powinien się za bardzo boczyć, jeśli stanie się obiektem żartu. Tylko pamiętaj, żeby te żarty nie wymknęły się spod kontroli.

Żarty na prima aprilis dla dzieci

 • Przyklejenie dziecku kapci lub ukochanej zabawki na taśmę dwustronną, by nie mogło tych rzeczy ruszyć z miejsca.
 • Narysowanie na buzi dziecka piegów kredką do brwi, kiedy śpi.
 • Przygotowanie „słodkich” lizaków w czekoladzie, czyli nurzanie w czekoladzie np. pomidorków koktajlowych.
 • Posolenie napoju, którego zazwyczaj nie powinno dziecko pić, a mimo to sięga po niego tego dnia (np. dosypanie do coca-coli soli).
 • Wypełnienie czubków butów watą - stopa nie wejdzie do końca, kiedy nawet centymetr waty znajdzie się w bucie.
 • Przyklejenie 5 zł do podłogi - maluch będzie chciał podnieść znalezisko, a tu psikus!

Żart na prima aprilis w domu - pranki na rodzicach

 • Zastanawiasz się, jaki żart zrobić mamie na Prima Aprilis? Wystarczy bezbarwny lakier i mydło, aby wkręcić całą rodzinę. Specyfik do mycia rąk dokładnie pokryj lakierem - członkowie rodziny nie będą mogli nim umyć rąk. Proste, acz genialne! 
 • Jeśli domownik regularnie czyta gazety, warto wysunąć na wierzch gazetę z poprzednią datą (jeśli to dziennik) lub wkleić ze starego dwutygodnika kartkę między strony aktualnego magazynu. Wówczas czytelnik przejdzie prawdziwe deja vu. To świetny pomysł na żart na prima aprilis dla mamy. 
 • To dość znany, ale zapomniany żart na 1 kwietnia: przestaw wszystkie zegarki z powrotem na czas zimowy. Pójście o godzinę za wcześnie do pracy przyprawi każdego śpiocha o zegarowy zawrót głowy, chyba że z litości powiadomisz tę osobę o dowcipie. PS warto ukryć jej/jego telefon lub go wyłączyć - te zawsze pokazują właściwą godzinę. 
 • Żart na prima aprilis dla taty może polegać na wyjęciu baterii z pilota od telewizora czy odłączeniu kabla zasilającego. Warto tez pomyśleć o chwilowym odłączeniu routera!
 • W ten dowcip musisz zainwestować kilka złotych. Kup w sklepie płyn przeciwdziałający parowaniu szyb, po czym zanurzoną wcześniej w nim ścierką nakreśl na prysznicowej kabinie różne napisy. Wybierz te, które mogą wywołać przerażenie nawet u największego bohatera. Polecamy napisy w stylu: „Uważaj, jesteś w ukrytej kamerze”, albo całkowicie niewinne „Widzę cię”.
 • Jajecznica na twardo - banalne, a poprzez swoją prostotę wyjątkowo zabawne. Wystarczy ugotować jajka i odłożyć je na stałe miejsce w lodówce - któryś z członków rodziny na pewno zechce zrobić jajecznicę lub naleśniki na śniadanie. Jej/jego reakcja na ten prima-aprilisowy żart będzie bezcenna.

Żarty na prima aprilis w szkole

 • Zamiast kredy podłóż nauczycielce białą plastelinę lub modelinę. Potem już tylko spokojnie obserwuj reakcję osoby, która orientuje się, że coś jest nie tak. Do wykorzystania nie tylko w szkole!
 • Jeśli nauczycielka lubi popijać kawę lub herbatę i przynosi ją na czas lekcji, warto przekroić rodzynkę na pół i podczas chwili jej nieuwagi wrzucić do kubka - będzie przerażona myśląc, że to robak.
 • Rodzynka przyda się także jako imitacja robaczka włożona do gwizdka wuefisty.

Żart na prima aprilis w pracy

 • Możesz wyjąć kulkę z myszki, wszystkie chwyty dozwolone, byle tylko przestała działać. To żart dla kolegów z działu IT w pracy lub domowych maniaków komputerowych.
 • Możesz też wyłączyć komputer z zasilania lub poluzować kabel monitora, by nie łączył się z procesorem. Wszystkie chwyty dozwolone!

Tekst na podstawie artykułu pierwotnie opublikowanego 30.03.2011 na zlecenie Edipresse. 

Czytaj także: Wierszyki na prima aprilisNajzabawniejsze kawały o rodzinie i znajomychWierszyki o wiośnie dla dzieci