POLECAMY

Który test ciążowy wybrać? Sprawdź!

Podpowiadamy, czym różnią się popularne testy.
Który test ciążowy wybrać? Sprawdź! fot. Fotolia

Na rynku znajdziecie co najmniej kilka rodzajów testów ciążowych - strumieniowe, paskowe, płytkowe. Jednak to nie technologia, a czułość, ma znaczenie, gdy chcecie uzyskać najbardziej wiarygodny, niesfałszowany wynik. Co warto wiedzieć o popularnych testach ciążowych?

Jaki test ciążowy jest najbardziej wiarygodny?

Przy wyborze testu ciążowego należy zwrócić uwagę na jego czułość. Im test będzie bardziej czuły, tym bardziej wiarygodny okaże się wynik nawet w bardzo wczesnej ciąży. Testy o mniejszej czułości nie są złe, ale należy mieć na uwadze to, że będą w stanie wykryć ciążę później, np. dopiero na kilka tygodni po zapłodnieniu, podczas gdy te najbardziej czułe stwierdzą ciążę już w 10 dni od zapłodnienia.

Rodzaje testów ciążowych ze względu na czułość

W zależności od rodzaju testu, będziesz mogła wykryć ciążę po:
  • 10 dniach od zapłodnienia - gdy wskaźnik czułości testu jest niższy niż 500 lU/l;
  • 14 dniach od zapłodnienia - gdy wskaźnik czułości testu wynosi od 500 do 800 IU/l;
  • 21 dniach od zapłodnienia - gdy wskaźnik czułości testu jest wyższy niż 800 IU/l.
Wraz z rozwojem ciąży wskaźnik hormonu HCG u kobiety wzrasta. Testy ciążowe wykrywają ciążę na podstawie zbadania, ile tego hormonu znajduje się w danym momencie w moczu kobiety. Te najbardziej czułe testy są w stanie wykryć ciążę najwcześniej, gdyż są najbardziej czułe na ten hormon nawet, gdy jego stężenie jest jeszcze naprawdę niewielkie, ale już świadczące o ciąży.

Inne sposoby na wykrycie ciąży

Najbardziej wiarygodną metodą stwierdzającą, czy kobieta jest w ciąży, czy nie, jest badanie krwi. Jeśli więc nie chcecie stresować się, czy wynik testu ze sklepu jest wiarygodny, czy błędny, możecie zgłosić się do przychodni lub bezpośrednio do laboratorium i tam pobrać krew do badania. Wynik powinien być najpóźniej w ciągu kilku dni.

Ciążę może stwierdzić również lekarz podczas badania USG. W takim przypadku jednak trzeba wykazać się cierpliwością, ponieważ badanie USG może wykryć ciążę nie wcześniej niż w 6 tygodniu od zapłodnienia.

Więcej na temat ciąży i testów ciążowych:

Tagi: ciąża
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/8 miesięcy temu
Kupowałam niedawno pierwszy raz w życiu test ciążowy i w aptece doradzono mi Stream, rzeczywiście fajny, wygodny i nie przekłamał mi wyniku co najważniejsze – jeszcze mamą nie zostanę :)
/10 miesięcy temu
Ostatnio to bardzo mi odpowiada test Stream, tani nie jest, ale też z drugiej strony zabawy z nim nie ma za wiele.