POLECAMY

Współczesna mama nie ma czasu dla siebie

Z badań przeprowadzonych w ramach akcji „Mama wraca do pracy” jednoznacznie wynika, że choć współczesne mamy starają się organizować swój czas, doba to dla większości z nich zbyt mało żeby wywiązać się ze zobowiązań rodzinnych, nie wspominając już o pogodzeniu życia zawodowego i prywatnego. Czy młode mamy mają chwilę dla siebie? Na co przeznaczają swój wolny czas? Czym się kierują układając swój plan dnia?

Współczesne mamy często stają przed koniecznością wypełnienia obowiązków, które mogą się wydawać niemożliwe do pogodzenia. Troska o dzieci, rodzinę, rola gospodyni domowej, a często również kobiety pracującej - to tylko przykłady spośród wielu wyzwań, z którymi mierzy się kobieta każdego dnia. Chociaż młode mamy deklarują, że otrzymują wsparcie najbliższych przy opiece nad dzieckiem oraz wykonywaniu obowiązków domowych, to nadal są w pełni zaangażowane w te wszystkie czynności – także te spośród nich, które wróciły już do pracy po urodzeniu dziecka (1/3 respondentek). Nic dziwnego, że zdaniem niemal połowy (47%) ankietowanych doba powinna mieć więcej niż 24 godziny.

Polecamy: Żona-matka-męczennica – jak wyzwolić się z tego stereotypu?

Spośród prawie 20 000 ankietowanych kobiet, dwie trzecie (66%) zadeklarowały, że organizują swój czas. Z relacji matek wynika, że zaplanowanie dnia pozwala im czuć się bezpieczniej i umożliwia wygospodarowanie większej ilości czasu dla najbliższych. Czym kierują się mamy planując swój harmonogram zajęć? Dla prawie 90% kobiet priorytetem są potrzeby dziecka, 49% kobiet wskazało na obowiązki domowe, a 39% – na czas spędzony z partnerem. Tylko jedna na dziesięć kobiet jako najważniejsze wymienia własne potrzeby. Decyzje te mają swoje bezpośrednie przełożenie na codzienne życie młodych mam. Ponad połowa ankietowanych kobiet spędza z dzieckiem więcej niż sześć godzin dziennie. Jednocześnie podobny odsetek mam ma dla siebie niecałą godzinę w ciągu doby. Prawie 80% kobiet wykonuje w tym czasie obowiązki domowe, takie, jak sprzątanie, gotowanie oraz pranie. Blisko połowa ankietowanych przeznacza każdą „wolną chwilę”, aby pobyć z rodziną, co trzecia natomiast poświęca ją na sen.

- Pamiętajmy, że planowanie dnia przez kobietę będącą matką, to nie tylko planowanie go dla siebie. To przede wszystkim stworzenie harmonogramu zajęć dla dziecka, siebie, partnera i innych domowników, w przedsiębiorstwie zwanym przez demografów "gospodarstwem domowym", które przy małych dzieciach działa nierzadko w atmosferze nieustających sytuacji kryzysowych, z którymi trzeba sobie na bieżąco radzić – podsumował wyniki badania dr Tomasz Sobierajski, socjolog, Uniwersytet Warszawski.

Polecamy: Pracująca mama - jak zorganizować swój czas?

Z planowaniem za pan brat

66% kobiet organizuje swój czas. Dlaczego? Ponieważ chcą czuć się bezpiecznie (49%) i mieć więcej czasu dla rodziny (29%). Najważniejsza podczas planowania dnia jest opieka nad dzieckiem – tak deklaruje 89% ankietowanych mam. 63% mam spędza z dzieckiem więcej niż 6 godzin dziennie. Czy w planie dnia mamy uwzględniają czas dla siebie? Tylko 10% kobiet wskazało, że wygospodarowanie chwili dla siebie w ciągu dnia jest dla nich ważne.

Czas dla siebie

Mniej niż 1 godzinę dziennie dla siebie ma 58% pytanych mam. Czym najczęściej się zajmują, gdy już wygospodarują wolną chwilę? Okazuje się, że czują się bardziej zobligowane do troski o dom, niż wskazywałyby na to ich wstępne deklaracje. Podczas gdy 40% wskazuje obowiązki domowe jako ważne kryterium planowania dnia, aż 78% z nich faktycznie wykonuje w wolnym czasie prace domowe, takie jak: sprzątanie, pranie, gotowanie. 33% ankietowanych mam przeznacza swój wolny czas na sen, 29% spotyka się z przyjaciółmi, a tylko 26% mam poświęca go na rozwijanie swoich pasji i zainteresowań.

Polecamy: Kiedy mama ma depresję

Życiowe priorytety współczesnej mamy

Kobiety zakładając rodzinę spodziewają się zmian w swoim życiu – czy jednak zmiany są aż tak duże jak początkowo zakładały? Okazuje się, że zarówno przed zajściem w ciążę, jak i  po tym wydarzeniu, dla mam życiowym priorytetem pozostaje rodzina (79% kobiet przed zajściem w ciążę stawia ją na pierwszym miejscu; po założeniu rodziny najważniejsza jest aż dla 90% badanych). Pieniądze przed decyzją o zajściu w ciążę były ważne, bądź też najważniejsze dla 29% ankietowanych, zaś wśród kobiet w ciąży i posiadających rodzinę odsetek ten wzrasta do 41%. Wraz z decyzją o macierzyństwie zmienia się także stosunek do pracy. 63% kobiet wskazało pracę jako jeden z ważniejszych elementów życia przed zajściem w ciążę. Znaczenie pracy jednak zmniejsza się po podjęciu decyzji o macierzyństwie – 47% młodych mam wskazało ją jako życiowy priorytet.

- Dzięki zaangażowaniu prawie 20 000 kobiet mogliśmy poznać ich życiową sytuację. Wszyscy wiemy, że wraz z podjęciem decyzji o macierzyństwie obowiązków przybywa w zawrotnym tempie. Chcieliśmy dowiedzieć się, jak mamy sobie z nimi radzą, co jest dla nich najważniejsze w ciągu dnia i jak to się przekłada na ich życie rodzinne. Poznanie potrzeb mam pozwala nam tak rozwijać akcję „Mama wraca do pracy” aby precyzyjnie na nie odpowiadać  – powiedziała Anna Laskowska, Młodszy Kierownik ds. Nowych Mediów, Nutricia Polska.

Źródło: materiały prasowe Alert Media Communications/ (dr)

Zobacz także: Jak być zadbaną mamą?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)