Współczesne mamy często stają przed koniecznością wypełnienia obowiązków, które mogą się wydawać niemożliwe do pogodzenia. Troska o dzieci, rodzinę, rola gospodyni domowej, a często również kobiety pracującej - to tylko przykłady spośród wielu wyzwań, z którymi mierzy się kobieta każdego dnia. Chociaż młode mamy deklarują, że otrzymują wsparcie najbliższych przy opiece nad dzieckiem oraz wykonywaniu obowiązków domowych, to nadal są w pełni zaangażowane w te wszystkie czynności – także te spośród nich, które wróciły już do pracy po urodzeniu dziecka (1/3 respondentek). Nic dziwnego, że zdaniem niemal połowy (47%) ankietowanych doba powinna mieć więcej niż 24 godziny.
Polecamy: Żona-matka-męczennica – jak wyzwolić się z tego stereotypu?
Spośród prawie 20 000 ankietowanych kobiet, dwie trzecie (66%) zadeklarowały, że organizują swój czas. Z relacji matek wynika, że zaplanowanie dnia pozwala im czuć się bezpieczniej i umożliwia wygospodarowanie większej ilości czasu dla najbliższych. Czym kierują się mamy planując swój harmonogram zajęć? Dla prawie 90% kobiet priorytetem są potrzeby dziecka, 49% kobiet wskazało na obowiązki domowe, a 39% – na czas spędzony z partnerem. Tylko jedna na dziesięć kobiet jako najważniejsze wymienia własne potrzeby. Decyzje te mają swoje bezpośrednie przełożenie na codzienne życie młodych mam. Ponad połowa ankietowanych kobiet spędza z dzieckiem więcej niż sześć godzin dziennie. Jednocześnie podobny odsetek mam ma dla siebie niecałą godzinę w ciągu doby. Prawie 80% kobiet wykonuje w tym czasie obowiązki domowe, takie, jak sprzątanie, gotowanie oraz pranie. Blisko połowa ankietowanych przeznacza każdą „wolną chwilę”, aby pobyć z rodziną, co trzecia natomiast poświęca ją na sen.
- Pamiętajmy, że planowanie dnia przez kobietę będącą matką, to nie tylko planowanie go dla siebie. To przede wszystkim stworzenie harmonogramu zajęć dla dziecka, siebie, partnera i innych domowników, w przedsiębiorstwie zwanym przez demografów "gospodarstwem domowym", które przy małych dzieciach działa nierzadko w atmosferze nieustających sytuacji kryzysowych, z którymi trzeba sobie na bieżąco radzić – podsumował wyniki badania dr Tomasz Sobierajski, socjolog, Uniwersytet Warszawski.
Polecamy: Pracująca mama - jak zorganizować swój czas?
Z planowaniem za pan brat
66% kobiet organizuje swój czas. Dlaczego? Ponieważ chcą czuć się bezpiecznie (49%) i mieć więcej czasu dla rodziny (29%). Najważniejsza podczas planowania dnia jest opieka nad dzieckiem – tak deklaruje 89% ankietowanych mam. 63% mam spędza z dzieckiem więcej niż 6 godzin dziennie. Czy w planie dnia mamy uwzględniają czas dla siebie? Tylko 10% kobiet wskazało, że wygospodarowanie chwili dla siebie w ciągu dnia jest dla nich ważne.
Czas dla siebie
Mniej niż 1 godzinę dziennie dla siebie ma 58% pytanych mam. Czym najczęściej się zajmują, gdy już wygospodarują wolną chwilę? Okazuje się, że czują się bardziej zobligowane do troski o dom, niż wskazywałyby na to ich wstępne deklaracje. Podczas gdy 40% wskazuje obowiązki domowe jako ważne kryterium planowania dnia, aż 78% z nich faktycznie wykonuje w wolnym czasie prace domowe, takie jak: sprzątanie, pranie, gotowanie. 33% ankietowanych mam przeznacza swój wolny czas na sen, 29% spotyka się z przyjaciółmi, a tylko 26% mam poświęca go na rozwijanie swoich pasji i zainteresowań.
Polecamy: Kiedy mama ma depresję
Życiowe priorytety współczesnej mamy
Kobiety zakładając rodzinę spodziewają się zmian w swoim życiu – czy jednak zmiany są aż tak duże jak początkowo zakładały? Okazuje się, że zarówno przed zajściem w ciążę, jak i po tym wydarzeniu, dla mam życiowym priorytetem pozostaje rodzina (79% kobiet przed zajściem w ciążę stawia ją na pierwszym miejscu; po założeniu rodziny najważniejsza jest aż dla 90% badanych). Pieniądze przed decyzją o zajściu w ciążę były ważne, bądź też najważniejsze dla 29% ankietowanych, zaś wśród kobiet w ciąży i posiadających rodzinę odsetek ten wzrasta do 41%. Wraz z decyzją o macierzyństwie zmienia się także stosunek do pracy. 63% kobiet wskazało pracę jako jeden z ważniejszych elementów życia przed zajściem w ciążę. Znaczenie pracy jednak zmniejsza się po podjęciu decyzji o macierzyństwie – 47% młodych mam wskazało ją jako życiowy priorytet.
- Dzięki zaangażowaniu prawie 20 000 kobiet mogliśmy poznać ich życiową sytuację. Wszyscy wiemy, że wraz z podjęciem decyzji o macierzyństwie obowiązków przybywa w zawrotnym tempie. Chcieliśmy dowiedzieć się, jak mamy sobie z nimi radzą, co jest dla nich najważniejsze w ciągu dnia i jak to się przekłada na ich życie rodzinne. Poznanie potrzeb mam pozwala nam tak rozwijać akcję „Mama wraca do pracy” aby precyzyjnie na nie odpowiadać – powiedziała Anna Laskowska, Młodszy Kierownik ds. Nowych Mediów, Nutricia Polska.
Źródło: materiały prasowe Alert Media Communications/ (dr)
Zobacz także: Jak być zadbaną mamą?