Mężczyzna trzyma na rękach niemowlę. fot. Adobe Stock

Będą 1,5-miesięczne urlopy tacierzyńskie? Jest jednoznaczna decyzja

Polska nie zgodziła się pomysł Unii Europejskiej, by urlopy tacierzyńskie trwały półtora miesiąca. Było to kompromisowe rozwiązanie zaproponowane przez UE.
Marta Kosakowska / 22.06.2018 12:57
Mężczyzna trzyma na rękach niemowlę. fot. Adobe Stock

Początkową propozycją Unii Europejskiej były 4-miesięczne urlopy rodzicielskie dla ojców. Projekt ustawy przewidywał, że musiałyby one zostać wykorzystane przez ojców. Nie mogłyby zostać przeniesione na matkę. W przypadku rezygnacji ojca z przysługującego mu prawa do wolnego, urlop by przepadał.

1,5-miesiąca było kompromisem wypracowanym i zaakceptowanym przez wiele krajów UE. Polska jednak nie przystała na ten pomysł.

Mamy dobre rozwiązania, jeśli chodzi o politykę prorodzinną. Warto przypomnieć, że mamy i urlop macierzyński i urlop rodzicielski - łącznie to jest rok czasu, płatne na poziomie 80 proc. zasiłku chorobowego. To są bardzo dobre rozwiązania, które wyprzedzają te proponowane przez UE
- powiedział Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej w rozmowie z PAP.

Wiceszef resortu uznał propozycję UE za „robienie czegoś na siłę”. Podkreślił, że decyzja o podziale urlopu rodzicielskiego powinna być podejmowana indywidualnie przez rodziców. Ministerstwo zapowiedziało, że jest w stanie przystać na miesięczny urlop ojcowski.

Już wkrótce dodatkowe 500 zł na pierwsze dziecko! Jest tylko jeden warunek

Wypracowany kompromis będzie teraz negocjowany w Parlamencie Europejskim. Na razie nie wiadomo, jak zadecydują europosłowie.

Źródło: businessinsider.com.pl, PAP

Przeczytaj:
Sprzęt utknął w ciele niemowlęcia. Tak się kończy przekłuwanie uszu tą metodą
Bycie mamą to praca na cały etat? To znacznie więcej! Wyniki badań dają do myślenia

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)