Kobieta siedzi przed komputerem z dzieckiem na kolanach. fot. Adobe Stock

Bycie mamą to praca na 2,5 etatu. Nowe wyniki badań amerykańskich naukowców

Pracownik biurowy zatrudniony na cały etaty wykonuje swoją pracę przez 40 godzin tygodniowo. A mama? Jej obowiązki pochłaniają ponad dwa razy więcej czasu.
Marta Kosakowska / 18.06.2018 13:03
Kobieta siedzi przed komputerem z dzieckiem na kolanach. fot. Adobe Stock

Uważasz, że praca zawodowa zabiera ci zdecydowanie zbyt wiele czasu? Zostań mamą, a nauczysz się doceniać pracę od 8:00 do 16:00. Amerykańscy naukowcy przeprowadzili badania, z których jasno wynika, że bycie mamą to praca na... 2,5 etatu.

Ile czasu zajmują obowiązki przy dziecku?

W badaniu udział wzięło 2000 matek dzieci w wieku od 5 do 12 lat. Kobiety skrupulatnie spisywały wszystkie czynności, które wykonują w ciągu dnia oraz czas, który na nie poświęcają. Po podsumowaniu okazało się, że matka spędza na obowiązkach rodzicielskich aż 98 godzin w tygodniu. Oznacza to, że bycie mamą to praca na 14 godzin dziennie, czyli sporo więcej niż zajmuje praca przeciętnego pracownika korporacji. Co więcej, mamy nie mają wolnych sobót i niedziele. Swoje obowiązki wykonują również w weekendy i święta.

Statystyczna kobieta, która ma dziecko, zaczyna zajmować się potomkiem o godzinie 6:23, a kończy - o 20:31. Oszacowano, że w matka w ciągu dnia ma dla siebie zaledwie 1 godzinę i 7 minut. Połowa kobiet, biorących udział w badaniu, przyznała, że ich każdy dzień to lista niekończących się rzeczy do zrobienia. Statystycznie każda mama musi codziennie wykonać 26 czynności, które bezpośrednio wiążą się z opieką nad dzieckiem.

Na szczęście, pomocne okazują się wynalazki cywilizacji. Ankietowane wskazały, że nie wyobrażają bycia mamą bez kilku niezbędnych narzędzi: kawy, mokrych chusteczek higienicznych, zabawek i... Netflixa!

Źródło: independent.co.uk

Przeczytaj:
Włożyła syna na wybieg tygrysów dla zdjęcia na Instagram. „Skandaliczny brak mózgu” - komentują internauci
„Po co trzylatce staniczek?” - tym pytaniem Dorota Zawadzka wywołała burzę w sieci. Pod postem zawrzało!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)