W pokoju małego dziecka bardzo ważna jest wygoda, ale przede wszystkim liczy się bezpieczeństwo. Warto o tym pamiętać, kupując elementy wyposażenia. Unikajmy mebli z ostrymi kantami i narożnikami. Jeżeli już takie mamy, można je zabezpieczyć specjalnymi nakładkami. Przy okazji radzimy kupić też specjalne wtyczki na gniazdka.
Pokój dla dziecka - jak najmniej rzeczy
Im mniej sprzętów i bibelotów, tym łatwiej utrzymać czystość i porządek. Zagracone pomieszczenie jest zbiornikiem kurzu. Trudniej dotrzeć do ciasno zastawionych meblami i pudłami kątów. Podłogę w pokoju dziecka należy codziennie odkurzyć i przetrzeć na mokro. Zabawki i drobne przedmioty powinny być przechowywane w przeznaczonych do tego celu pojemnikach. Na rynku jest ich spory wybór. Ciekawą propozycją są plastikowe pudełka na kółkach. Można je łatwo przesuwać z miejsca na miejsce. Nawet kilkuletnie dziecko nie ma z tym problemu.
Pokój dla dziecka - powietrze i światło
W oknach lepiej zainstalować żaluzje lub rolety, niż zasłaniać je firankami i zasłonami z tkaniny. Będzie mniej kurzu i więcej światła. Na parapecie starajmy się trzymać jak najmniej przedmiotów, bo to utrudni otwieranie okna. Pomieszczenie powinno być często wietrzone. W chłodne dni najlepiej robić to przed snem (kiedy dziecko jest w innej części mieszkania). Pokój dziecka powinien mieć odpowiednie oświetlenie. Zamiast jednego żyrandola, lepiej zdecydować się na niezależne oświetlenie poszczególnych części pokoju. Nad miejscem do zabawy świetnie sprawdza się lampa z regulowaną wysokością. Nocna lampka powinna być tak podłączona do prądu, żeby maluch nie miał dostępu do kontaktu.
Pokój dla dziecka - bezpieczna podłoga
Najlepiej sprawdzi się drewno. Jest ciepłe i łatwe do utrzymania w czystości. Powinno być zabezpieczone lakierem ekologicznym. Panele, szczególnie te gorszej jakości, elektryzują się i sprawiają wrażenie, że nie tylko zbierają, ale wręcz produkują kurz. Trzeba je przecierać płynem antystatycznym. Terakota jest tylko wtedy dobrym rozwiązaniem, kiedy mamy zainstalowane ogrzewanie podłogowe. Jeśli decydujemy się na wykładzinę, wybierzmy taką, która jest przeznaczona dla dzieci. Dywany są kłopotliwe w utrzymaniu. Małe chodniczki warto przykleić dwustronną taśmą do podłogi, żeby nie można było się na nich poślizgnąć.
Pokój dla dziecka - mebelki z przyszłością
Kupując nowe meble, porównaj oferty kilku producentów. A wybór jest spory – ciekawe zestawy, nowoczesna kolorystyka i bezpieczne materiały. Wielu z nich tak projektuje zestawy, żeby w miarę dorastania dziecka można było wymieniać poszczególne elementy kompletu. Bez trudu niemowlęce łóżeczko można zastąpić małym tapczanem lub dokupić biurko, a wygląd całości na tym nie straci.
Pokój dla dziecka - stare jak nowe
Nie musisz kupować nowych mebli. Często te, które masz, można doskonale przystosować do nowych potrzeb. Regał z odkładanym blatem może z powodzeniem służyć jako przewijak. Komódka z szufladami przyda się na ubranka. Ze starych mebli można zrobić ładny nowoczesny komplet. Wystarczy je pomalować na jednakowy kolor albo pokryć samoprzylepną okleiną meblową.