Pokój dla dziecka - jak urządzić

Poznaj 3 podstawowe zasady urządzania pokoju dla dzieci
/ 28.06.2013 08:00
Pokój dla dziecka powinien być wygodny i miły dla oka. Warto go tak zaprojektować, aby dał się łatwo przemeblować, gdy maluch stanie się przedszkolakiem, a potem uczniem. Trzeba go zaplanować i urządzić przede wszystkim z myślą o dorosłych, aby wygodnie mogli opiekować się dzieckiem: przewijać, karmić, ubierać.

Oto trzy zasady urządzania pokoju dla dziecka

1. Wybierz odpowiednie mebelki


Przyda się przewijak, najlepiej z szufladami, w których znajdą swoje miejsce ubranka, kosmetyki oraz przybory toaletowe. Łatwo po nie sięgniesz, przebierając maluszka. Warto znaleźć też miejsce dla fotela, abyś w wygodnej pozycji mogła karmić niemowlę. Dobrze jest zamontować ściemniacz światła lub pomyśleć o praktycznej lampce nocnej, przytłumione światło stworzy przyjazny nastrój.

2. Zadbaj o bezpieczeństwo w pokoju dziecka


Kupując meble, sprawdź, czy mają atesty Państwowego Zakładu Higieny. Dla maleńkiego dziecka najważniejsze jest bezpieczne łóżeczko. Nie może mieć żadnych wystających elementów. Wszystkie krawędzie powinny być zaokrąglone, a odstępy między szczebelkami, takie by malec nie mógł włożyć pomiędzy nie główki czy nóżki.

3. Zwróć uwagę na podłogę w pokoju dziecięcym


Koniecznie wybierz łatwą do czyszczenia. Może być winylowa lub drewniana, przykryta dywanikiem.

Nasze rady

  • W okresie raczkowania, a potem pierwszych kroków zadbaj, by maluszek miał więcej miejsca na podłodze.
  • Upodobania dzieci zmieniają się bardzo szybko, lepiej więc unikaj takich dekoracji, które trudno usunąć, np. tapet z bohaterami animowanych bajek czy seriali.
  • Zaopatrz się w kolorowe pudła lub kosze, które pomogą w utrzymaniu porządku. Ściany warto pomalować farbą nadającą się do mycia. Przedszkolaki lubią na nich rysować.
  • Zadbaj o szczelne rolety lub zasłony, aby światło nie budziło dziecka zbyt wcześnie rano i zaciemnić pokój wieczorem w lecie, gdy późno zapada zmrok.

Zobacz, jakie gadżety przydadzą się w pokoju twojego dziecka!

Redakcja poleca

REKLAMA