POLECAMY

Dowiedz się, jak mądrze urządzić pokój dla dziecka!

Otoczenie dziecka może wpływać na jego zachowanie. Nie wiesz, jak urządzić jego pokój? Oto najlepsze podpowiedzi!
Dowiedz się, jak mądrze urządzić pokój dla dziecka! fot. Panthermedia
Kolor pomaga się wyciszyć lub wprost przeciwnie – budzi chęć do działania i poprawia humor. Jak to możliwe? Kolor to bodziec, który za pośrednictwem oka oddziałuje na mózg, wywołując różne reakcje. Dlatego w pokoju dziecka powinny dominować kolory neutralne, na których tle mogą się znaleźć wyraziste dodatki –  obrazki, zasłony, zabawki. A jeśli mocny kolor na ścianie, to raczej na jednej. Zanim wybierzesz się po farby i dodatki do pokoju dla dziecka sprawdź, w jaki sposób kolory będą na nie oddziaływać!

W jakich kolorach urządzić pokój dla dziecka?

Te kolory pobudzają dziecko:

  • Czerwony Z tym kolorem trzeba umieć się obchodzić, ponieważ mocno wpływa na system nerwowy, zachęca do aktywności fizycznej, powoduje, że rośnie ciśnienie krwi i... apetyt. Stosuj go z umiarem. Polecany nadmiernie wyciszonym, apatycznym dzieciom. W otoczeniu żywiołowych stosuj go ostrożnie.
  • Żółty Pobudza, ale delikatnie. Napawa optymizmem, ułatwia zapamiętywanie i logiczne myślenie, dodaje również pewności siebie. Stosowany na dużych powierzchniach może jednak działać depresyjnie, więc lepiej zastąpić go pastelowymi odcieniami.
  • Pomarańczowy Łączy zalety żółtego i czerwonego, nastawia pozytywnie do życia (łagodzi napięcia emocjonalne) i do jedzenia (przyspiesza przemianę materii), więc warto otaczać nim niejadka.

Dowiedz się więcej o urządzaniu mieszkania:Te kolory uspokajają dziecko

  • Niebieski Uspokaja rozbrykanego malucha. W niebieskim otoczeniu łatwiej zasnąć, wypocząć psychicznie. Jeśli obejmuje duże powierzchnie może jednak przygnębiać. Kolor ten pomaga w skupieniu się na odrabianiu lekcji, łagodzi dolegliwości bólowe i hamuje łaknienie. Niebieski połączony z pomarańczowym czy czerwonym budzi radość.
  • Zielony Działa podobnie jak niebieski – uspokaja, odpręża, ułatwia głębokie oddychanie, zasypianie. Ale również dodaje pewności siebie. Nie należy stosować go jednak w nadmiarze. Zwłaszcza zieleń w chłodnym odcieniu może sprawić, że dziecko stanie się przewrażliwione, bierne, powolne i znudzone.

Te kolory sprzyjają koncentracji

  • Biały Sprawdza się jako tło dla intensywnych kolorystycznie dodatków. Ładnie eksponuje zabawki, obrazki na ścianach, pościel, lampki, a także inne kolory – jeśli są mocne, łagodzi ich siłę. Niestety, nie jest zbyt praktyczny, bo białe ściany szybko się brudzą. Należy uważać także z nadmiarem bieli, która może rodzić uczucie pustki, osamotnienia i smutku.
  • Różowy Lubiany przez dziewczynki. To upodobanie jest podobno spadkiem ewolucyjnym, ponieważ kobiety w społeczeństwie zbierackim musiały dostrzegać czerwone owoce. Pozytywnie na róż reagują też niemowlęta – wprawia je w dobry nastrój, uspokaja.
  • Beżowy, brązowy Beż działa podobnie jak róż – pomaga się uspokoić żywiołowemu lub nadpobudliwemu bobasowi. A razem z brązem zapewnia poczucie komfortu i przytulności.

Dowiedz się więcej o urządzaniu mieszkania:

napisane na podstawie tekstu opublikowanego w magazynie Twoje Dziecko
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)