komunia święta fot. Panthermedia

Przygotowanie do Pierwszej Komunii Świętej - praktyczne porady

To wyjątkowy dzień - i dla dziecka i dla rodziny. Dlatego wcześniej wszystko zaplanuj, aby przeżyć go wspólnie w dobrej atmosferze.
/ 17.04.2018 13:41
komunia święta fot. Panthermedia

Do komunijnych przygotowań staraj się podchodzić z umiarem. Zbędna pompa i rozrzutność mogą bowiem sprawić, że z wyjątkowego dnia dziecko zapamięta tylko huczny bankiet, a cały duchowy wymiar uroczystości zejdzie na drugi plan. Jak do tego nie dopuścić?

Strój, uczesanie i kwiaty

Dziewczynki marzą zazwyczaj o sukience pełnej ozdób i falbanek. Często więc kręcą nosem na alby, które obecnie obowiązują w większości parafii. Twoje dziecko też wolałoby kreację pełną przepychu? Wytłumacz, że strój powinien być stosowny do okazji. Balowy styl nie pasuje do komunijnej uroczystości ani do dziecięcej buzi. Poza tym dziewczynka odróżniałaby się ubiorem od skromniej ubranych dzieci, które mogłyby czuć się pokrzywdzone. Jeśli szykujesz do uroczystości syna, najwłaściwszym strojem będzie granatowy garnitur albo biała koszula. Warto także przećwiczyć z dzieckiem kilkukrotnie pieśni komunijne, które mogą pojawić się na uroczystości w Kościele. Przy okazji wczuje się ono w odświętną atmosferę uroczystości.

Warto pamiętać: dzieci jednolicie ubrane głębiej przeżywają całą uroczystość. Wyszukany strój je rozprasza, powodując podświadome poczucie rywalizacji i porównywania się nawzajem.

Zaproś gości na komunię

Rozważasz, kogo powinnaś podjąć poczęstunkiem? Na pewno w pierwszej kolejności wypada ugościć:

  • dziadków dziecka
  • chrzestnych rodziców
  • rodzeństwo (twoje i męża)

Warto wcześniej kupić specjalne ozdobne zaproszenia i wysłać je bliskim (lub wręczyć osobiście). Taka forma będzie z pewnością bardziej elegancka niż powiadomienie o uroczystości przez telefon czy e-mailem. W treści zaproszenia powinna znaleźć się informacja, kto zaprasza, na kiedy, w jakim kościele odbędzie się uroczystość i gdzie zostanie zorganizowane przyjęcie.

Warto pamiętać: zaproszenia powinny być dostarczone co najmniej z trzytygodniowym wyprzedzeniem. Goście muszą mieć czas, by przygotować się do uroczystości, np. kupić komunijny prezent dla dziecka.

Robimy zdjęcia i film z komunii

Kręcący się przy ołtarzu kamerzyści i fotografowie utrudniają dzieciom skupienie. Zwłaszcza, że maluchy często są instruowane: „Pamiętaj, masz się uśmiechnąć, bo tata będzie cię filmował”. Dlatego mszę pierwszokomunijną utrwala zawsze jedna, wskazana przez proboszcza osoba. Nie obawiaj się, że na zdjęciach nie odnajdziesz potem swojej pociechy. Fotografowie pilnują, by uwiecznić każde dziecko.

Warto pamiętać: krewnych, którzy – mimo zakazu – próbują filmować, dyscyplinują porządkowi.

To również ci się przyda!
Jak uczesać córkę na komunię? Oto najpiękniejsze fryzury!
Krótkie sukienki komunijne - są prześliczne i dziewczęce!
Obiad komunijny w domu? Sprawdź, jak prawidłowo nakryć stół!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (5)
/30.09.2016 10:09
Zaproś gości zaproszeniami ze strony 4create eu. NA pewno będą zadowoleni :)
/21.05.2015 00:00
My niestety nie mieliśmy w tym roku wiele czasu, bo praca, znaczy zajmowanie się firma itp. Dlatego wynajęliśmy firmę cateringowa, która organizuje lokal, muzykę jedzenie i wszystko włącznie z zaproszeniami i organizacja hotelu dla rodziny. Ponieważ nasza rodzina jest liczebna, kosztowało to pi razy oko 40000zl. Postanowiliśmy dlatego pobrać wstęp od każdego dorosłego po 500zl, żeby było sprawiedliwie. Oczywiście ksiądz nie musiał nic płacić , ale w zamian poświecił wszystkie prezenty, jedzenie i napoje. Było naprawdę super. Myślę, ze wszystkim się to podobało i dla nas znaczenie mniej stresu.
/23.04.2013 22:58
W przyszłym roku 2014 jest komunia mojego synka .Sama zawsze z największą niechęcią chodzę na takie imprezy( podobnie chrzty) Trwają bardzo długo i przeważnie siedzi się za stołem prawie cały dzień i co się robi?.... No właśnie - zjada się ogromne ilości przekasek , ciast itd, itd póżniej człowiek jest senny , znudzony w końcu poirytowany, ma się ochotę wyjść a tu jeszcze nie wypada , bo wszyscy jeszcze siedzą . W związku z tym postanowiłam , że po obiedzie przy kawie i torcie zorganizuję mały , kameralny koncert skrzypcowy aby gościom( i dzieciom również) pozostał ten dzień na długo w pamięci a w trakcie przyjęcia ,żeby byli zabawiani niecodzienną rozrywką .Co Wy na to?
POKAŻ KOMENTARZE (2)