Paszport dla dziecka fot. Adobe Stock

Paszport dla dziecka - jak złożyć wniosek i ile kosztuje

Paszport dla dziecka jest dokumentem, o który składa się wniosek w punkcie paszportowym i jego koszt waha się od 15 do 140 zł w zależności od wieku dziecka.
Edyta Liebert / 01.02.2020 16:19
Paszport dla dziecka fot. Adobe Stock
Podróż zagraniczna z dzieckiem determinuje posiadania dowodu osobistego lub paszportu dla dziecka - to drugie może być sporym kosztem finansowym. Kiedy zapłacisz 15 zł, a kiedy 140 zł?
 

Wniosek, dokumenty, zdjęcie do paszportu

W przypadku wyrabiania paszportu dla dziecka musisz mieć:
 • wniosek o wydanie paszportu,
 • zdjęcie 35 x 45 mm, na którym twarz zajmuje 70-80% powierzchni, 
 • dowód opłaty,
 • ew. dotychczasowy paszport,
 • ew. Kartę Dużej Rodziny.
Jeżeli tylko jeden z rodziców składa wniosek, będzie musiał przedstawić pisemną zgodę drugiego rodzica albo opiekuna prawnego – potwierdzoną przez notariusza, konsula albo urzędnika punktu paszportowego lub jeden z dokumentów:
 
 • orzeczenie sądu, zawierające informację, że drugi rodzic nie ma prawa decydować o wydaniu paszportu dla dziecka,
 • orzeczenie sądu rodzinnego, w którym sąd zgadza się na wydanie paszportu dla dziecka,
 • zupełny odpis aktu urodzenia dziecka — jeśli ojciec jest nieznany,
 • akt zgonu drugiego rodzica.
Urzędnik w wyjątkowych sytuacjach może poprosić o inne dokumenty, takie jak: skrócony odpis polskiego aktu urodzenia dziecka lub poświadczenie obywatelstwa polskiego.
 

Paszport dla dziecka - kto, gdzie i kiedy

Składanie wniosku o paszport jest bardziej skomplikowane, niż staranie o dowód osobisty dla dziecka. Dziecko musi być obecne przy składaniu wniosku, chyba że ma mniej niż 5 lat. W jego imieniu wniosek składa oboje rodziców lub opiekunowie prawni.
 
Przy składaniu wniosku może być obecny jeden rodzic, jeśli ten:
 • ma orzeczenie sądu, w którym jest informacja, że drugi rodzic nie ma prawa decydować o wydaniu paszportu dla dziecka,
 • ma orzeczenie sądu rodzinnego, w którym sąd wyraża zgodę na wydanie paszportu dla dziecka,
 • ojciec dziecka jest nieznany,
 • jeden z rodziców nie żyje.

Ile kosztuje paszport dla dziecka

Koszt wyrobienia paszportu dla dziecka 0-5 lat: 30 zł, z Kartą Dużej Rodziny - 15 zł,
Kosz wyrobienia paszportu dla dziecka 5-13 lat: 60 zł lub 30 zł, jeśli posiada dokument uprawniający do ulgi, na przykład legitymację szkolną, a 15 zł z Kartą Dużej Rodziny.
Koszt wyrobienia paszportu dla dziecka 13-17 lat:140 zł, 70 zł po skorzystaniu z ulgi, na przykład po okazaniu legitymacji szkolnej, a 35 zł po okazaniu Karty Dużej Rodziny.
 

Kiedy paszport dla dziecka jest bezpłatny

Za paszport nie zapłaci dziecko przebywające w domu pomocy społecznej albo w zakładzie opiekuńczym, a jego wyjazd jest związany z koniecznym leczeniem albo operacją. Kosztów nowego paszportu nie poniesiesz, gdy paszport ma wadę techniczną (na przykład nie można odczytać danych z mikroprocesora).
 
Możesz liczyć na zniżkę przy ponownym wyrobieniu paszportu, jeśli wygląd dziecka bardzo się zmienił lub jeśli paszport nie posiada miejsc na wizy lub stemple.
 
Powtórne wyrobienie paszportu z powodu straty lub zniszczenia z własnej winy wiąże się z trzykrotnie wyższą opłatą. Rodzice zapłacą za niego 90 zł.

Paszport dla dziecka - ile jest ważny

 Paszport dziecka jest ważny tylko 5 lat.

Ile czeka się na paszport

Czas wyrobienia paszportu to ok. 30 dni kalendarzowych. Dla ułatwienia można sprawdzić status dokumentu online - podczas składania wniosku otrzymuje się instrukcję, gdzie szukać takich informacji - pamiętaj by zabrać potwierdzenie złożenia wniosku. Paszport może odebrać jeden rodzic.

Przeczytaj o podróżach z dzieckiem: 20 rad, jak odpoczywać na rodzinnym urlopieCzego nie powinnaś dawać dziecku do jedzenia na wakacjach
Jak przeżyć pierwszą podróż samolotem z dzieckiem