Dowód osobisty dla dziecka fot. Adobe Stock

Dowód osobisty dla dziecka - wniosek, dokumenty, ważność

Dowód osobisty dla dziecka uprawnia do podróży w kraje UE oraz strefy Schengen. Od marca 2019 roku funkcjonuje e-dowód. Konieczne są wniosek, zdjęcie dziecka 35x45 mm. Możesz złożyć go w Urzędzie Gminy, Urzędzie Miasta lub online.
Edyta Liebert / 31.01.2020 09:43
Dowód osobisty dla dziecka fot. Adobe Stock
Dowód osobisty dla dziecka lub e-dowód to niezbędny dokument, by wyjechać na rodzinne wakacje w krajach UE i strefy Schengen.
 

Dowód osobisty dla dziecka - kiedy można złożyć

Wniosek o dowód osobisty dla dziecka możesz złożyć niezależnie od jego wieku z tym, że w przypadku dzieci poniżej 5 roku życia taki dowód będzie ważny 5 lat. Korzystne zmiany od 2019 roku pozwalają, aby maluch miał przymknięte oczy na zdjęciu, a jego mina może wyrażać emocje wszelkiego typu - wcześniej takie zdjęcie nie było przyjmowane w Urzędach.

Dziecko powyżej 5. roku życia otrzyma dowód osobisty z terminem upływu ważności 10 lat. W przypadku osoby niepełnoletniej posiadanie dowodu osobistego nie jest w Polsce obowiązkowe.

Ważne: niosek o dowód osobisty może złożyć rodzic, opiekun prawny lub kurator. Odebrać dowód osobisty może rodzic, który nie był obecny przy składaniu wniosku. To duże udogodnienie dla rodzin wprowadzono w 2019 roku. 

E-dowód i podpis osobisty

Od 4 marca 2019 r. są wydawane nowe dowody osobiste z warstwą elektroniczną. Umożliwiają składanie podpisu osobistego oraz uwierzytelnianie za pomocą takiego podpisu w usługach online. Podpis osobisty to zaawansowany podpis elektroniczny, który jest jednym z czynników weryfikujących tożsamość obywatela.
 
Aby certyfikat podpisu osobistego znalazł się w e‑dowodzie, musisz wyrazić na to zgodę podczas składania wniosku o dowód osobisty dla dziecka. Jeśli dziecko ukończyło 13 lat, rodzic lub opiekun prawny może wyrazić taką zgodę.

Dowód osobisty dla dziecka - wniosek, zdjęcie, dokumenty

Wniosek o dowód osobisty dla dziecka składasz w Urzędzie Gminy lub Urzędzie Miasta. Musisz mieć ze sobą:

  • zdjęcie dziecka o wymiarach 35 × 45 mm wykonaną na jednolitym jasnym tle, z równomiernym oświetleniem, mającą dobrą ostrość oraz odwzorowującą naturalny kolor skóry, obejmującą wizerunek od wierzchołka głowy do górnej części barków, tak aby twarz zajmowała 70–80% fotografii,
  • wniosek o wydanie dowodu osobistego,
  • swój dowód osobisty lub paszport,
  • dotychczasowy dowód osobisty lub ważny paszport dziecka lub podopiecznego – jeśli je mają,
  • jeśli ubiegasz się o wymianę dowodu osobistego z powodu nieuprawnionego wykorzystania danych osobowych twojego dziecka lub podopiecznego: potwierdzenie, że zawiadomiłeś organ ścigania (np. policję, prokuraturę) o podejrzeniu nieuprawnionego wykorzystania jego danych osobowych albo decyzję Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych stwierdzającą naruszenie jego danych osobowych.

Wniosek o dowód osobisty dla dziecka możesz złożyć przez internet, jeśli posiadasz profil zaufany (ePUAP) lub e-dowód.

Dowód osobisty dla dziecka - cena

Za dowód osobisty dla dziecka nic nie zapłacisz. Wymiana również jest bezpłatna. Taka reguła niestety nie dotyczy paszportu da dziecka.

Dowód osobisty dla dziecka - ile się czeka

Przy opuszczaniu urzędu prawdopodobnie otrzymasz instrukcję jak korzystać z samodzielnego sprawdzania online, czy dokument jest już do odbioru. Zazwyczaj na dowód osobisty dla dziecka czeka się ok. 21 dni, ale urząd ma czas 30 dni kalendarzowych od dnia złożenia wniosku.

Więcej rodzinnych tematów: Czy urlop wychowawczy może być płatny?Jak zwracać się do teściowej?Jak uzyskać alimenty od ojca dziecka