Nowa ustawa w sprawie znęcania się nad dzieckiem – kary dla przestępców

przemoc wobec dziecka fot. Fotolia
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację prawa karnego, która zaostrzy kary dla osób znęcających się nad dziećmi oraz tym, które nie udzielają im pomocy w postaci zgłoszenia przestępstwa organom ścigania.
Marta Słupska / 12.04.2017 12:21
przemoc wobec dziecka fot. Fotolia

Nowa ustawa ma na celu ochronę osób słabszych i nieporadnych, w tym dzieci. Co zakłada?

Kary dla osób znęcających się

Nowelizacja prawa karnego podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę przewiduje:

  • karę od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności za znęcanie się psychiczne lub fizyczne nad bliskim;
  • karę od 6 miesięcy do 8 lat więzienia za znęcanie się nad osobą nieporadną (ze względu na jej stan psychiczny, fizyczny lub wiek);
  • karę od roku do 10 lat pozbawienia wolności za znęcanie się ze szczególnym okrucieństwem;
  • karę od 2 do 12 lat więzienia za znęcanie, przez które osoba pokrzywdzona popełni samobójstwo;
  • karę od 3 do 15 lat pozbawienia wolności za bezprawne pozbawienie wolności osoby poniżej 15. roku życia;
  • karę od 3 do 5 lat więzienia za handel osobą mającą mniej niż 15 lat;
  • karę do 3 lat pozbawienia wolności za niepowiadomienie organów ścigania o popełnieniu przestępstwa, którego ofiarą są dzieci (gwałty, akty pedofilskie, uprowadzenia itp.).

To właśnie ostatni z wymienionych punktów wydaje się być – poza pozostałymi dotyczącymi zaostrzenia dotychczasowych kar – szczególnie godny uwagi. Może bowiem doprowadzić do tego, że na jaw będzie wychodziło więcej przestępstw związanych z krzywdzeniem dzieci.

Drugą rewolucyjną zmianą jest obowiązek powiadomienia o tych najbardziej brutalnych przestępstwach, gdzie ofiarami są dzieci. Mówię o zgwałceniach ze szczególnym okrucieństwem, pedofilii. (...) Teraz często mamy taką sytuację: ktoś coś słyszał, ktoś widział i ktoś nie powiadomił. Chcemy to przełamać. I to jest pierwsza realna próba 
– powiedział prezydent.

Oznacza to, że osobom, które nie zgłoszą, że w danej rodzinie dzieje się coś złego, chociaż będą o tym wiedziały, może grozić do 3 lat więzienia. Nie będzie już więc można argumentować, że „nie chciałem się wtrącać”, „to nie moja sprawa” czy „nie byłem pewien”.

Jeżeli będą takie przesłanki, że w tej rodzinie dzieje się coś złego, to takie powiadomienie może uratować życie dziecka
– podkreślił Andrzej Duda.

Ustawa jest efektem pracy z Rzecznikiem Praw Dziecka i Rzecznikiem Praw Pacjenta. Ma wejść w życie za trzy miesiące. Liczymy na to, że faktycznie powstrzyma okrucieństwo wobec dzieci i osób nieporadnych, a postulat o karze pozbawienia wolności za niepoinformowanie o przemocy w rodzinie nie będzie tylko martwym zapisem.

Dorota Zawadzka o biciu dzieci

Redakcja poleca

REKLAMA