POLECAMY

Na czym polegają mediacje?

Zostaliście skierowani na mediacje? Warto wiedzieć, na czym polegają.
Na czym polegają mediacje? fot. Fotolia

Na mediacje można zdecydować się samodzielnie lub zostać na nie skierowanym przez sąd. W obu przypadkach warto wiedzieć, na czym polegają mediacje.

Sposoby są dwa

Istnieją dwa sposoby prowadzenia mediacji. Pierwszy przewiduje, że na początku mediator spotyka się oddzielnie z każdą ze stron i próbuje ustalić, co jest przedmiotem sporu. Drugi – że spotkania od razu odbywają się we trójkę. Mediator zaprasza strony do rozmowy, a potem czuwa nad przebiegiem spotkania, tak aby każda z nich miała szansę się wypowiedzieć i zostać wysłuchaną. Następnie pomaga nazwać problem, z którymi para do niego przyszła, i tak prowadzi rozmowę, by partnerzy mogli znaleźć satysfakcjonujące dla obojga rozwiązanie. Jeśli dojdzie do ugody, pomaga spisać treść porozumienia, a strony się pod nim podpisują.

Trzeba złożyć wniosek

Taki dokument ma moc prawną, jeśli choć jedna osoba złoży w sądzie wniosek o zatwierdzenie ugody wraz z protokołem z mediacji i zostanie on przez sąd zatwierdzony. Sąd może odmówić zatwierdzenia ugody tylko w wypadku, gdy jest niezgodna z prawem lub zasadami współżycia społecznego – art. 18314. Kodeksu postępowania cywilnego.

Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj:


Autorka jest dziennikarką "Poradnika Domowego"
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)