POLECAMY

Jak rozmawiać z mamą na intymne tematy?

Czy wiesz, jak rozmawiać z mamą na intymne tematy? Jeśli nie - to nie Ty jedna masz problem! Zobacz, jak z mamami dogadują się polskie celebrytki!
Jak rozmawiać z mamą na intymne tematy?

Polki najczęściej czerpią podstawową wiedzę na temat seksu i antykoncepcji z prasy, Internetu, od koleżanek, a dopiero potem od lekarza i od matki. Tymczasem nowoczesna młoda kobieta, świadoma swojej wartości nie powinna bać się rozmawiać z matką na różne tematy, nawet niewygodne; powinna walczyć z hipokryzją i sama zmieniać stereotypy.

Ale z matką powinny rozmawiać wszystkie młode kobiety, nie tylko te nowoczesne, lecz także te, które nie są tak przebojowe i nie mają pewności siebie, a potrzebują wsparcia i pomocy w dokonywaniu najwłaściwszych wyborów. Bo czy w naszym życiu jest ktoś ważniejszy od matki? To ona nosi nas pod sercem przez dziewięć miesięcy, to ona jako pierwsza pokazuje nam świat i prowadzi nas przez życie. Mama jako kobieta przeszła wszystkie etapy przemian i powinna – jak nikt inny – wprowadzić nas w świat kobiecości.

Jak rozpocząć rozmowę na temat intymny?

Przede wszystkim - wyczuj moment. Najważniejsze, abyś nie skrępowała swojej mamy pytaniem o "te" sprawy np. w miejscu publicznym. Jeśli wiesz, że Twoja mama jest nieśmiała rozpocznij temat, gdy będziecie w domu, najlepiej tylko we dwie.

Sytuacja pełna spokoju i odprężenia wpływa pozytywnie na rozmowę. Dodatkowo sprawę ułatwia fakt, że znasz swoją mamę bardzo dobrze i znasz jej podejście do pewnych kwestii. Nie polemizuj z jej poglądami! 

Pamiętaj, że obie możecie mieć różne zdanie. Macie do tego prawo, więc nie przekonuj swojej mamy, żeby zmieniła zdanie. To nic nie da!

Nie zasypuj jej też szczegółami ze swojego życia intymnego! Po prostu - powiedz, co Cię trapi, ale w sposób delikatny, oględny. Daj jej ogólny zarys sytuacji, żeby wiedziała o co chodzi.

I uwierz - rozmowa z mamą na "te" tematy wcale nie jest straszna!

Wręcz przeciwnie - mama może rozwiązać wiele Twoich problemów, pokazać Ci rozwiązania, na które byś nie wpadła. Twoja mama ma większe doświadczenie, więc z pewnością będzie w stanie Ci pomóc. I poczuje się dumna, że może!

Zaopiekuj się mamą

To bardzo ważny aspekt waszej relacji. Tak, jak Twoja mama opiekowała się Tobą, tak i Ty powinnaś jej pomóc. Oczywiście pomoc dotyczy każdej dziedziny! Przecież Twoja mama poświęciła Ci bardzo wiele, więc i Ty się nie wahaj.

Warto często rozmawia z mamą, żebyś wiedziała, czego potrzebuje. Czasem wystarczy tylko zwykła obecność, żeby mama nie czuła się samotna, czasem trzeba pojechać do lekarza...

Pamiętaj - szczera rozmowa to podstawa wszystkich relacji!

Rozmowy gwiazd z ich mamami

Znane Polki dzieliły się swoimi doświadczeniami i spostrzeżeniami o tym, jak rozmawiać z mamą na tematy intymne.

Edyta Herbuś przyznała: moja relacja z mamą nie zawsze była właściwa, ale w dzieciństwie nie miałam tego świadomości. W trudnych sytuacjach pierwszym odruchem dziecka jest, że obwinia samo siebie. Ale już drugi to potrzeba znalezienia powodów i sięgnięcia do źródła konfliktu. Zrozumienie wszystkiego zajęło mi sporo czasu. Dowiedziałam się wiele na temat, jak mocno dzieciństwo i relacje z rodzicami wpływają na nasze życie. Potem zauważyłam, że wiele z tego, jak wyglądają moje relacje z mamą ma swe źródło w relacjach mojej mamy z jej mamą z kolei. I przez lata dziedziczyłyśmy nie najlepsze wzorce zachowań. Ale warto wreszcie przerwać tę dynastię, bo dzięki uzdrowieniu relacji z rodzicami uzdrawiamy samych siebie.

Zobacz też: Nadopiekuńcza mama

Z kolei Patricia Kazadi snuła wizję przyszłości: Wyobrażam sobie siebie jako taką wyluzowaną mamę, choć dość rygorystyczną. Byłam wychowana w sposób konserwatywny i surowy, będę więc wymagającą mamą, ale taką z którą będzie można o wszystkim porozmawiać. Sama będę inicjować takie tematy, lekko krepując dziecko na początku, ale żeby czuło moje wsparcie. Postaram się też, żeby nie bało się samo zainicjować takiej rozmowy. Żeby córka mogła kiedyś przyjść do mnie i zapytać: „Mamo, jest taki fajny koleżka, mogłybyśmy porozmawiać wieczorem?”.

My kobiety jesteśmy różne i w tym tkwi nasz urok i moc – podkreśla wspierająca akcję Agata Młynarska – ale o to co najważniejsze, o nasze zdrowie, powinnyśmy dbać wspólnie. Dobrze byłoby gdyby to właśnie matki były autorytetami dla swoich córek w kwestii dbania o zdrowie, powinny szczerze i otwarcie wprowadzać córki w kobiece sprawy, zaś córki powinny dbać o zdrowie i dobre samopoczucie swoich mam, zwłaszcza gdy te wejdą w szczególnie trudny dla każdej kobiety czas – okres przekwitania – dodaje Agata Młynarska.

Podobny pogląd zaprezentowała Agnieszka Cegielska: Teraz moja mama staje się w jakimś sensie moim dzieckiem, bo zaczynam się nią opiekować. Chcę jej oddać to, co sama dostałam. Gdy mama źle się czuje, nie ma sensu dyskutować, tylko trzeba wziąć mamę za rękę i zaprowadzić do lekarza. Na tym też polega moje dorosłe życie: mam małe dziecko, ale muszę też opiekować się mamą. Posiadam przecież dużo większy niż ona dostęp do informacji, bo mama nie obsługuje np. Internetu. Moim obowiązkiem i z miłością wykonywaną pracą jest opieka nad nią. Bo wszystko, co w życiu osiągnęłam, jakim jestem człowiekiem, w dużym stopniu zawdzięczam właśnie jej.

Zobacz też: Kobieta w pracy

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/4 lata temu
czytalyscie juz moze? :)http://kobiecosc.info/kobiece-sprawy/jak-rozmawiac-o-kobiecosci/matka-i-corka-w-rozmowie-intymnej/
/7 lat temu
Myślę, że na to nie ma złotego środka, a wszystko kształtuje się w okresie dojrzewania gdy zaczynają już na stałe kształtować się relacje matka-córka i to od matek zależy czy będą chciały rozmawiać z córką etc. A okres łatwy to nie jest bo to okres typowego młodzieńczego buntu...
/7 lat temu
moja Mama to mojanajlepsza przyjaciółka!