dziecko fot. Fotolia

400 zł na każde dziecko dla rodziców na urlopie wychowawczym – kto skorzysta?

Kto będzie mógł skorzystać z nowych przepisów?
Marta Słupska / 25.04.2017 11:18
dziecko fot. Fotolia

Rodzicom, którzy przebywają na urlopach wychowawczych, a więc rezygnują z zatrudnienia, ma przysługiwać zwiększony dodatek z tytułu wychowywania kolejnego dziecka. Kiedy i na jakich warunkach?

Uwaga: niebezpieczna zabawka w Tesco!

400+ dla rodziców

Posłanka Magdalena Kochan (PO) poinformowała na konferencji prasowej w Sejmie: „do ustawy o opiece nad dziećmi do lat trzech, do Karty Dużej Rodziny, do 500 plus także, dokładamy jeszcze jeden projekt ustawy o świadczeniach rodzinnych". PO chce zwiększyć dodatek do urlopu wychowawczego w przypadku większej liczby dzieci i przyznać dodatkowe 400 zł na każde kolejne dziecko. Ze świadczenia tego będą mogli korzystać rodzice, którym przysługuje prawo do zasiłku rodzinnego.

My w poprzedniej jeszcze kadencji Sejmu w 2015 r. przygotowaliśmy odpowiedni projekt ustawy. Projekt ten był procedowany, zbieraliśmy opinie z różnych resortów, trafił do komisji i we wrześniu 2015 r. było gotowe sprawozdanie. Niestety nie udało nam się go przeprowadzić w tamtej kadencji Sejmu. Dlatego w tej kadencji kończymy to, co w poprzedniej rozpoczęliśmy
– powiedziała posłanka Marzena Okła-Drewnowicz z PO.

Przykładowo jeśli kobieta podczas urlopu wychowawczego opiekuje się dwójką dzieci, dodatek, który otrzyma, nie wynosi 400 zł, lecz 800 zł (i zwiększy się o 400 zł na każde kolejne dziecko).

Projekt nowych przepisów miał zostać złożony w Sejmie na początku tego tygodnia. Kiedy wejdzie w życie? Nie wiadomo – według posłanki Joanny Augustynowskiej prawdopodobnie niebawem:

Wierzymy w to, że rząd myśląc o przyszłości naszych dzieci, o przyszłości Polski przychylnie popatrzy na ten projekt ustawy i wejdzie on niebawem w życie
– powiedziała posłanka Augustynowska.

Kiedy jest najlepsza i najgorsza pora na poród?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)