POLECAMY

Test ciążowy

Dziś można bardzo wcześnie stwierdzić, czy kobieta jest w ciąży. Wystarczy wykonać łatwo dostępny, domowy test ciążowy.
Testy ciążowe opierają się na wykazaniu obecności hormonu HCG. Gonadotropina łożyskowa jest hormonem występującym u kobiet we wczesnym okresie ciąży, wytwarzana w łożysku. Stężenie tego hormonu rośnie od chwili zagnieżdżenia się zapłodnionego jaja w śluzówce macicy.

Poziom hormonu we krwi wzrasta już po 7 dniach od owulacji. Następnie wolno i stabilnie rośnie, aż do 2-3 miesiąca ciąży. Po tym okresie poziom HCG spada, aż do porodu.

Test ciążowy

Zasadniczo istnieją trzy rodzaje testów ciążowych:
  • domowy test ciążowy
  • laboratoryjny test moczu
  • laboratoryjny test krwi

Domowe testy ciążowe wykrywają obecność hormonu hCG w moczu. Są one bardzo proste w użyciu i dają około 90 % pewności. Niektóre testy są w stanie wykazać ciążę już pierwszego dnia po terminie spodziewanej miesiączki (około 14 dni po zapłodnieniu). Domowy test ciążowy wcześniej wykrywa ciąże niż badanie ginekologiczne, a nawet badanie usg. Testy ciążowe są niedrogie i wykonać je może każda kobieta. Test ciążowy można kupić w każdej aptece bez recepty.

Jednakże może zdarzyć się, że domowe testy ciążowe dają wynik negatywny mimo, że faktycznie kobieta jest w ciąży. Tego rodzaju testy ciążowe nie są 100% dokładne. Dlatego też jeśli wynik testu był negatywny, a miesiączka się nie pojawia należy wykonać badanie jeszcze raz. Jeśli kolejny wynik będzie negatywny, a krwawienie nie występuje należy zgłosić się do lekarza.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (268)
/6 lat temu
czy test ciążowy może się mylić ale w drugą stronę tzn. pokazywać dwie kreski w przypadku kiedy tej ciąży nie ma? test był zrobiony 6 dni po spodziewanej miesiączce?
/5 lat temu
no własnie.... mam to samo. Zrobiłam dwa testy i każdy wykazał ciąże. Ucieszyłam się.Poszłam do ginekologa, a on niemalże oburzony " ale po co pani teraz przyszła? przecież to za wcześnie, żebym mogła ocenić czy jest pani w ciąży czy nie!" Powiedziała mi, że mam przyjść za 10 dni.Cała radość ze mnie uleciała. Czy te testy mogą się mylić w drugą stronę????
/2 lata temu
Mało się o tym pisze, ale tak, test może wyjść pozytywny pomimo braku ciąży. Zdarza się tak w przypadku, kiedy pojawiają się torbiele na jajnikach, kobiecy organizm produkuje też wtedy więcej HCG, niektórzy twierdzą, że dzieje się tak, jakby organizm uważał, że jest ciąża (rośnie sobie pęcherzyk tyle, że pusty lub wypełniony wodą). Zdarza się tak również w przypadku kiedy kobieta ma guzy, np. potworniaka.
POKAŻ KOMENTARZE (265)