1. MIT! Współżycie możesz zacząć zaraz po porodzie.
W połogu (pierwsze 6 tygodni po porodzie) zalecana jest wstrzemięźliwość seksualna. Jest ona podyktowana koniecznością gojenia się ran porodowych wywołanych np. pęknięciem krocza czy założeniem szwów po cesarce. Do 4 tygodni po porodzie z dróg rodnych wydobywają się tzw. odchody połogowe, które świadczą o tym, że trwa gojenie się ran. Zbyt wczesne rozpoczęcie współżycia może grozić infekcją dróg rodnych.2. MIT! Nie musisz się zabezpieczać, ponieważ w trakcie karmienia piersią występuje tzw. niepłodność laktacyjna.
U wielu kobiet w okresie karmienia piersią w wyniku wysokiego poziomu prolaktyny nie występuje comiesięczne krwawienie. Nie oznacza to jednak braku owulacji. Karmienie piersią nie zabezpiecza przed zajściem w ciążę, a więc należy zadbać o odpowiednią antykoncepcję.3. MIT! W połogu i w trakcie karmienia piersią można stosować tylko naturalne metody antykoncepcji
"Jeśli karmisz piersią, raczej nie zajdziesz w ciążę" - oto nietypowy wizerunek matki karmiącej, który przekłamuje rzeczywistość. Istnieją metody antykoncepcji hormonalnej przeznaczone specjalnie dla mam karmiących. Są to preparaty jednoskładnikowe, zawierające progesteron lub jego pochodne (np. progestagen lub dezogestrel), które nie przedostają się z mlekiem matki do organizmu dziecka. A karmienie przed ciążą wcale nie zabezpiecza!4. MIT! Jeśli brałaś pigułki przed ciążą, możesz wrócić do nich po porodzie.
Metodę antykoncepcji po porodzie należy zawsze skonsultować z lekarzem. Nie zawsze powrót do wcześniejszych pigułek jest wskazany. Podczas laktacji zabronione jest przyjmowanie preparatów dwuskładnikowych zawierających estrogen, gdyż może on być szkodliwy dla dziecka i wpływać negatywnie na laktację.5. MIT! Po porodzie już nigdy nie będziesz miała ochoty na seks
To prawda, że u młodych mam występuje niski poziom prolaktyny, który może wywoływać suchość pochwy i wpływać negatywnie na odczuwanie satysfakcji seksualnej. Ale gospodarka hormonalna kobiety wróci do równowagi, a wraz z nią wróci ochota na zbliżenia. Takie obniżenie libido może mieć też związek z odczuciami psychicznymi związanymi z porodem oraz wystąpieniem wstydliwych dolegliwości po porodzie.6. MIT! Po porodzie będę odczuwać ból w trakcie stosunku.
Jeśli wszystkie rany po porodzie wygoiły się, nie powinny występować żadne dolegliwości bólowe (gdy jest inaczej, warto skonsultować się z ginekologiem). Wiele kobiet może natomiast mieć wrażenie, że seks nie dostarcza im doznań takich jak przed porodem. Jest to wywołane osłabieniem mięśni pochwy oraz mięśni dna miednicy w wyniku porodu. Mięśnie wewnątrz pochwy można wzmacniać, wykonując regularnie ćwiczenia mięśni dna miednicy (mięśni Kegla). To przełoży się na zwiększenie doznań seksualnych u kobiety i partnera.7. MIT! Po porodzie nie będziesz już tak atrakcyjna seksualnie dla swojego partnera!
Nic bardziej mylnego! Choć poczucie nieatrakcyjności i obniżenie wiary w siebie zwykle wynika ze zmian, które zaszły w ciele kobiety, to w przeważającej części przypadków odczucia te są projekcją jej samej!
napisane na podstawie tekstu autorstwa Łucji Tolak, opublikowanego w magazynie Będę mamą