Kiedy na porodówkę - zobacz listę objawów

Kiedy na porodówkę - zobacz listę objawów fot. Fotolia
Dowiedz się, jakie objawy świadczą o rozpoczęciu akcji porodowej!
Agata Bernaciak / 24.03.2015 05:47
Kiedy na porodówkę - zobacz listę objawów fot. Fotolia

Poniżej znajdziesz sygnały oznaczające, że poród się zbliża. Ale jeszcze nie zaczyna. Wszystkie one mogą (choć nie muszą!) się pojawić.

Objawy świadczące o zbliżającym się porodzie:

 1. Skurcze przepowiadające Pojawiają się w ciągu 3-4 tygodni przed porodem. Są niebolesne, nieregularne, ich częstotliwość i natężenie się nie zwiększa. Słabną lub zanikają, gdy zaczynasz chodzić lub zmieniasz pozycję.
 2. Obniżenie dna macicy. Na 3-4 tygodnie, czasami na kilka dni przed początkiem porodu (a niekiedy dopiero w jego trakcie) główka maleństwa schodzi do kanału rodnego. Twój brzuszek wtedy „opuszcza się”, dlatego łatwiej będzie ci oddychać.
 3. Odejście czopa śluzowego Ten „korek” przez całą ciążę chroni szyjkę macicy przed infekcją. Kiedy szyjka zaczyna się rozwierać – kilka dni lub godzin przed porodem – czop wypada. Często jest to lekko zakrwawiona masa śluzu, ale możesz też zauważyć zwiększoną ilość wydzieliny (od bezbarwnej, przez różową, do brązowej).
 4. Częste wizyty w toalecie Parcie na pęcherz, luźne stolce, a nawet biegunka i wymioty to znak, że twój organizm próbuje „się oczyścić” przed porodem.
 5. Przypływ energii. Dzień lub dwa przed godziną „zero” możesz poczuć potrzebę zabrania się do porządków, przygotowywania rzeczy dla dziecka itd.
 6. Nietypowe objawy O zbliżającym się porodzie może świadczyć kołatanie serca, niepokój, bóle głowy, uczucie gorąca, zmniejszenie masy ciała, brak apetytu. Może też pobolewać cię brzuch, pojawi się tępy ból w plecach. Niektóre kobiety skarżą się także na ból ud.

Kiedy na porodówkę? Lista objawów zwiastujących akcję porodową:

 1. Odejdą wody płodowe Najczęściej sączą się powoli, rzadko wypływają silnym strumieniem. Świadczy to o tym, że poród rozpocznie się w ciągu kilku godzin. Czas dzwonić do położnej! Załóż podpaskę i przyjrzyj się płynowi – powinien być przezroczysty lub białawy. Jeśli wody są zielone lub brązowe, jak najszybciej jedź do szpitala (może to świadczyć o zakażeniu).
 2. Zaczęły się skurcze Pierwsze skurcze porodowe mogą być bezbolesne, ale ich intensywność rośnie. Zwykle zaczynają się w górnej części brzucha i promieniują na cały brzuch i dolną część pleców. Każdy może trwać 15–30 sekund. Z czasem wydłużają się do 30–90 sekund. Zadzwoń do położnej, gdy odstępy między skurczami wyniosą 5–7 minut.
Pamiętaj! jeżeli skurcze mają ten sam rytm bez względu na to, czy stoisz, chodzisz, czy leżysz – to znak, że twoje maleństwo na pewno rozpoczęło swoją pierwszą w życiu podróż!

Dowiedz się więcej o porodzie:


Co zrobić przed ruszeniem na porodówkę?

 1. Zjedz coś Najlepiej lekkiego i pożywnego.
 2. Często odwiedzaj toaletę. Bo pełen pęcherz może utrudniać postęp porodu.
 3. Weź ciepłą kąpiel. To cię odpręży, złagodzi ból. Rozwieje też wątpliwości, czy są to skurcze porodowe (te w wodzie nie ustąpią).
 4. Zadzwoń do męża
 5. Odpoczywaj jak najwięcej, ale nie kładź się na plecach. Ucisk brzucha na duże naczynia krwionośne może ograniczać przepływ krwi przez łożysko.

Kiedy musisz jechać natychmiast na porodówkę?

 1. Zauważysz jasnoczerwone ślady krwi inne niż zabarwiona lekko na czerwono wydzielina, która oznacza odchodzenie czopa śluzowego.
 2. Niepokoi cię, że dziecko się nie rusza Po prostu zaufaj swojej intuicji.
 3. Sygnały rozpoczęcia akcji porodowej zauważysz przed 37. tygodniem ciąży Jest to poród przedwczesny i zarówno tobie, jak i dziecku potrzebna jest szybka pomoc.
 4. Masz inne obawy Położna nie pomyśli, że jesteś panikarą. Wysłucha cię nawet w nocy i wyjaśni wątpliwości.

Dowiedz się więcej o porodzie:

na podstawie tekstu opublikowanego w magazynie Twoje Dziecko

Redakcja poleca

REKLAMA