Jaka antykoncepcja po porodzie? Co wybrać?

antykoncepcja hormonalna pigułki seks, Fotolia fot. Fotolia
Zanim rozpoczniesz współżycie seksualne po porodzie, zastanów się nad skuteczną metodą antykoncepcyjną. Jak skutecznie dobrać środek antykoncepcyjny po porodzie? Który z ich jest najlepszy dla młodych mam i nie przeszkadza w karmieniu piersią?
/ 01.06.2012 08:54
antykoncepcja hormonalna pigułki seks, Fotolia fot. Fotolia

Kiedy twój upragniony maluszek pojawi się na świecie, warto pomyśleć o skutecznym zabezpieczeniu przed kolejną ciążą.

Karmienie piersią nie uchroni cię przed zajściem w kolejną ciążę!

Jeśli karmisz swoją malutką pociechę piersią, nie będziesz miała miesiączki przez około sześć – dziewięć miesięcy po porodzie. Bądź jednak ostrożna pamiętając, że twoja płodność może powrócić w każdej chwili (zdarza się, że jajniki rozpoczynają swoją pracę już sześć tygodni po porodzie!), a owulacja poprzedza pojawienie się miesiączki. Możesz zatem zajść w ciążę nie zdając sobie sprawy, że twój organizm jest już gotowy na poczęcie kolejnego dziecka.

Karmiąc piersią nie możesz stosować pigułek dwuskładnikowych, ale spokojnie możesz zdecydować się na inne metody antykoncepcyjne, na przykład na wkładkę domaciczna czy minipigułkę.

Polecamy: Seks w kolejnych trymestrach ciąży

Pigułka dwuskałdnikowa

Pigułka dwuskładnikowa zawiera dwa hormony: estrogen i gestagen. Zażywa się ją codziennie z siedmiodniową przerwą między kolejnymi opakowaniami.

Sposób działania

Pigułka dwuskładnikowa blokuje owulację oraz zmienia wygląd błony śluzowej macicy uniemożliwiając zagnieżdżenie się komórki jajowej.

Dla kogo?

Możesz ją stosować jeśli już nie karmisz, planujesz kolejne dziecko w przeciągu kilku następnych miesięcy, na palisz papierosów, a w twojej rodzinie nie było przypadków  chorób zakrzepowo – zatorowych.

Plusy pigułki dwuskładnikowej

Pigułka dwuskładnikowa jest bezpieczna, wygodna w użyciu, reguluje cykl i sprawia, że krwawienia są mniej bolesne i obfite.

Polecamy: Jak uprawiać seks w ciąży? Pozycje Kamasutry dla ciężarnej - zobacz galerię!

Minusy pigułki dwuskładnikowej

Pigułka dwuskładnikowa nie nadaje się dla kobiet zapominalskich! Decydując się na tego rodzaju antykoncepcję, musisz pamiętać o jej zażywaniu codziennie.

Nie każda kobieta może stosować pigułkę dwuskładnikową. Przeciwwskazania do jej zażywania to między innymi: niezdiagnozowane krwawienia z dróg rodnych, palenie papierosów, choroba zakrzepowo – zatorowa i rak sutka. Jeśli nadal karmisz piersią, ta metoda antykoncepcji nie jest dla ciebie. Zdarza się, że pigułka powoduje obniżenie nastroju, a także ochoty na seks.

Wskaźnik PEARLA: 0,1 – 3

Im wskaźnik PEARLA jest niższy, tym dana metoda jest skuteczniejsza.

Minipigułka

Minipigułka w odróżnieniu od pigułki dwuskładnikowej zawiera jedynie jeden hormon – gestagen. Minipigułkę zażywa się codziennie, bez przerw między kolejnymi opakowaniami.

Sposób działania

Minipigułka powoduje zagęszczenie śluzu szyjkowego, a także blokuje owulację.

Dla kogo?

Minipigułka to idealny sposób antykoncepcji jeśli nie wolno ci przyjmować estrogenów,  nadal karmisz piersią lub (niestety!) palisz papierosy.

Plusy minipigułki

W porównaniu do pigułki antykoncepcyjnej dwuskładnikowej szybciej powraca płodność.

Minusy minipigułki

Należy przyjmować ją bardzo regularnie. Nawet dwu –trzygodzinny poślizg może osłabić jej skuteczność. Minipigułka może także powodować zaburzenia miesiączkowania: plamienia między miesiączkami, nieregularne cykle.

WSKAŹNIK PEARLA: 0,7 – 1,1

Polecamy: Jak wrócić do formy po ciąży

Zastrzyk antykoncepcyjny

Zastrzyk antykoncepcyjny zawiera gestagen i  bierze się go raz na trzy miesiące.

Sposób działania

Zastrzyk antykoncepcyjny hamuje owulację, zagęszcza śluz, a także zmienia śluzówkę jamy macicy dzięki czemu uniemożliwia zagnieżdżenie się komórki jajowej.

Dla kogo?

Zastrzyk antykoncepcyjny będzie dla ciebie idealnym rozwiązaniem jeśli karmisz piersią i nie planujesz kolejnego dziecka w najbliższym czasie.

Plusy zastrzyku antykoncepcyjnego

Zastrzyk antykoncepcyjny jest bardzo wygodny, a także skuteczny. Musisz o nim pamiętać raz na kwartał. Oprócz działania antykoncepcyjnego zmniejsza krwawienie.

Minusy zastrzyku antykoncepcyjnego

Jeżeli okaże się, że czujesz się źle po zastrzyku antykoncepcyjnym, będziesz zmuszona poczekać trzy miesiące dopóki zakończy się jego działanie. Zastrzyk może spowodować tycie, zaburzenia miesiączkowania, a dłużej stosowany nawet osteoporozę. Pamiętaj, że jeśli zdecydujesz się  powiększyć rodzinę, na powrót swojej płodności będziesz musiała poczekać nawet pół roku.

Wskaźnik PEARLA: 0 -1

Wkładka domaciczna

Na rynku dostępne są dwa rodzaje wkładek domacicznych: hormonalne (uwalniające gestagen), a także zawierające miedź. Lekarz zakłada wkładkę raz na kilka lat ( w zależności od typu od trzech do nawet siedmiu lat ).

Sposób działania

Wkładka domaciczna wywołuje w błonie śluzowej macicy sterylną reakcję zapalną, dzięki której komórka jajowa nie jest w stanie się w niej zagnieździć.

Dla kogo?

Wkładkę domaciczną wybierz jeśli nadal karmisz swoje dziecko piersią. Możesz także zastosować ją gdy palisz papierosy.

Plusy wkładki domacicznej

Władka domaciczna jest bardzo skuteczna i wygodna. Musisz jedynie pamiętać o jej wymianie raz na kilka lat. Nie ma żadnego wpływu na karmienie piersią. Jeśli zdecydujesz się na kolejne dziecko możesz wyjąć ją w każdej chwili. Wkładka domaciczna nie wpływa w żaden sposób na twoje libido. Wkładka, która uwalnia gestagen zmniejsza lub nawet całkowicie likwiduje miesiączkę.

Minusy wkładki domacicznej

Zdarza się, że wkładka domaciczna zawierająca miedź powoduje obfite miesiączki, a także plamienia międzymiesiączkowe.

Wskaźnik PEARLA: NIEHORMONALNA 0,2 – 1,5

                                  HORMONALNA 0 – 0,6

Plaster antykoncepcyjny

Plaster antykoncepcyjny zawiera dwa hormony, estrogen i gestagen, które powoli i stopniowo przenikają przez skórę do krwi. Przykleja się go co siedem dni.

Sposób działania

Hormony, które znajdują się  w plastrze przenikają przez skórę blokując owulację.

Dla kogo?

Plaster antykoncepcyjny będzie idealny dla ciebie jeśli ważysz mniej niż 80 kg, miewasz zaburzenia żołądkowe i nie palisz papierosów!

Plusy plastra antykoncepcyjnego

Plaster antykoncepcyjny jest bardzo wygodny. Musisz o nim pamiętać jedynie raz w tygodniu. Hormony zawarte w plastrze przenikają bezpośrednio do krwi, dzięki czemu nie obciążają wątroby. Jest bezpieczniejszy niż tabletka, bo rzadziej powoduje zaburzenia w układzie krzepnięcia krwi.

Minusy plastra antykoncepcyjnego

Plaster antykoncepcyjny nie jest dobra metodą antykoncepcyjną jeśli ważysz powyżej 80 kg. Zdarza się, że plaster wywołuje reakcję alergiczną, może odkleić się od skóry i niekiedy wygląda niehigienicznie ( wypływający klej spod przyklejonego plastra tworzy brzydką, zabrudzoną obwódkę na skórze).

Wskaźnik PEARLA: 0,6 – 0,9

Pamiętaj, że przez pierwsze sześć – osiem tygodni od porodu powinnaś unikać współżycia. Twoja pochwa i macica powinny mieć czas aby powrócić do stanu sprzed ciąży.

Wybierając dla siebie sposób antykoncepcji porozmawiaj o tym ze swoim lekarzem ginekologiem. Z pewnością razem dokonacie właściwego dla ciebie sposobu  na uniknięcie niechcianej ciąży.

Zobacz także: Jaka dieta jest najlepsza dla karmiącej mamy?

Redakcja poleca

REKLAMA