Jaka dieta jest najlepsza dla karmiącej mamy?

Jaka dieta jest najlepsza dla karmiącej mamy?

Pierwsze dni po porodzie to zazwyczaj ciężkie chwile dla świeżo upieczonej mamy. Zazwyczaj nie masz czasu, aby porządnie coś zjeść, najchętniej byś tylko piła i spała. Jednak musisz pamiętać, że zarówno dieta w ciąży, jak i dieta matki karmiącej, ma duży wpływ na dziecko. Dowiedz się, jaka dieta jest najlepsza dla karmiącej mamy.
/ 17.08.2010 10:54
Jaka dieta jest najlepsza dla karmiącej mamy?

Pierwszy posiłek po porodzie powinien być płynny. Pij wodę niegazowaną, rozcieńczone mleko lub słabą herbatę. Po tym etapie możesz przejść do jedzenia innych produktów zalecanych do spożycia dla ciężarnej.

Polecamy: Co i jak ćwiczyć po porodzie?

Na czym polega dieta w czasie karmienia? Nie jedz za dużo. Nie pozwól się dokarmiać rodzinie. Twój żołądek jest skurczony na wskutek wcześniejszego ucisku dziecka. Jedz częściej, ale w małych ilościach. Mniej obciążany przewód pokarmowy pracuję chętniej i szybciej.

Polecamy: Ile powinnaś przytyć w ciąży?

Problemy z zaparciami są jedna z najczęstszych dolegliwości, dlatego pij dużo wody niegazowanej, soku marchwiowego oraz z owoców o dużych pestkach np. moreli. Możesz również zaparzyć sobie herbatkę z kopru włoskiego lub miętę. Staraj się jak najwięcej chodzić, ruch sprawi, że twoje jelita będą pracowały sprawniej. Jedz również produkty bogate w błonnik pokarmowy takie jak: kasza gryczana, pełnoziarniste pieczywo, warzywa i owoce. Jeżeli masz ochotę coś przekąsić skuś się na śliwki bądź morele.

W okresie laktacji unikaj:

  • produktów wysoko przetworzonych i smażonych,
  • słodyczy, które dostarczają dużą ilość cukru prostego oraz niepożądanego tłuszczu,
  • nie pij alkoholu,
  • niektórych warzyw np. fasola, groch, kapusta, produkty te mogą doprowadzić do bólu brzuszka i powstania zaparć u twojego maleństwa.

Mięso i ryby piecz w foli, możesz również je ugotować. Bardzo przydatne będzie urządzenie do gotowania na parze, które sprawi, że potrawy będą lekkie i zachowają wszystkie wartości odżywcze. Do jadłospisu wprowadź zmiksowane zupy warzywne typu krem, szybko zaspokoją głód nie obciążając żołądka.

Dodaj sobie energii poprzez wprowadzenie do menu węglowodanów złożonych. Ich najlepszym źródłem są produkty zbożowe np. płatki zbożowe, razowe pieczywo, różnego rodzaju kaszy i makarony (pełnoziarniste i razowe), ryż oraz warzywa.

Nie zapominaj również o dostarczeniu organizmowi zapasu:

  • wapnia, (mleko, ser, jogurt, kefir),
  • białka (ryby, jaja, mięso),
  • żelaza (mięso, rośliny strączkowe i ciemnozielone warzywa).

Zobacz także: Jak wrócić do formy po ciąży

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/17.08.2010 12:21
Zauważyłam, że często matki, które dbały o swoją dietę w czasie ciąży zapominają o tym w czasie karmienia piersią. Lekarze powinni bardziej uczulać karmiące kobiety na to co jedzą.