Jak uniknąć przedwczesnego porodu

ciąża fot. Panthermedia
Każdy dzień w brzuchu mamy ma duże znaczenie dla rozwoju dziecka. Warto wiedzieć, co pomoże mu wytrwać w tym miejscu tyle, ile trzeba.
/ 13.03.2012 10:54
ciąża fot. Panthermedia

Łono mamy przez dziewięć miesięcy zapewnia najlepsze warunki do rozwoju dziecka. Jeśli czas pobytu w brzuchu skraca się, dziecku po narodzinach trudniej jest zaadaptować się do nowych warunków. Za poród przedwczesny uważa się ten, do którego doszło przed 37. tygodniem ciąży oraz gdy dziecko waży mniej niż 2500 g. Każdy dodatkowy dzień, który maleństwo spędzi w łonie mamy, jest dla jego rozwoju bardzo ważny. Z tego powodu warto wiedzieć, co może przyczynić się do przedwczesnych narodzin.

Infekcje dróg rodnych
To najczęstsza przyczyna narodzin wcześniaków, dlatego powinny być wyleczone, zanim kobieta zacznie starać się o dziecko. Podczas ciąży odczyn pochwy zmienia się na zasadowy, a to sprzyja namnażaniu się bakterii i grzybów. Jeżeli wydzielina staje się żółta lub zielonkawa, towarzyszy temu swędzenie lub pieczenie, zgłoś się do lekarza – zakażenie może uszkodzić pęcherz płodowy. Dużą rolę odgrywają również infekcje dróg moczowych, a także niektóre choroby zakaźne. Nie bagatelizuj tego.

Przedwczesne skurcze
Objawiają się twardnieniem i bólem brzucha, czasem biegunką, mdłościami. Wydzielina z pochwy staje się różowa lub brązowa, może sączyć się płyn owodniowy. Szybkie uchwycenie tych objawów, leżenie w łóżku i odpowiednie leczenie pomoże opóźnić poród.

Niewydolność szyjki macicy
To stan, w którym szyjka rozwiera się i przedwcześnie skraca. Przyszłej mamie podaje się leki przeciwskurczowe i zaleca leżenie. W wyjątkowych przypadkach zakłada się na nią okrężny szew.

Przewlekłe choroby
Jeśli przyszła mama choruje na nadciśnienie tętnicze, cukrzycę, ma problemy z sercem, wątrobą lub nerkami, przez całą ciążę powinna być nie tylko pod opieką ginekologa, ale również lekarza specjalisty. Odpowiednie leczenie pozwoli uniknąć przedwczesnego porodu.

Łożysko przodujące
To stan, w którym łożysko jest nieprawidłowo zagnieżdżone w macicy. Jeżeli mamy do czynienia z taką sytuacją w ostatnim trymestrze ciąży, dziecko powinno urodzić się przez cesarskie cięcie.

Ciąża mnoga
Niesie ze sobą większe ryzyko łożyska przodującego, nadciśnienia spowodowanego ciążą czy gestozy (zatrucia ciążowego). Aż 75% porodów, w wyniku których na świat przychodzą bliźnięta, trojaczki czy jeszcze większa liczba dzieci, kończy się za wcześnie.

Pozamedyczne czynniki ryzyka
Częstość porodów przedwczesnych jest również w dużej mierze zależna od warunków i stylu życia kobiety podczas ciąży. Dbanie o siebie, odpoczywanie, unikanie stresu i nadmiernego wysiłku sprzyja porodom o czasie. Negatywną rolę mogą odgrywać także warunki pracy: nadmierny wysiłek fizyczny, a także umysłowy, stres czy narażenie na hałas. Spore znaczenie ma też wiek – ciąża poniżej 17. roku życia lub przeciwnie, powyżej 40. – sprzyja narodzinom wcześniaków. Szczególnej troski wymagają mamy, które już raz urodziły przed terminem.

Redakcja poleca

REKLAMA