Co słychać u mamy w brzuchu?

Bardzo dużo mówi się o tym jak ważna jest komunikacja z dzieckiem już w okresie ciąży. Lekarze pediatrzy zwykle zalecają rozmowy z przyszłą córeczką, śpiewanie, słuchanie muzyki. Co jednak tak naprawdę odczuwa maleństwo w łonie matki?

Bardzo dużo mówi się o tym jak ważna jest komunikacja z dzieckiem już w okresie ciąży. Lekarze pediatrzy zwykle zalecają rozmowy z przyszłą córeczką, śpiewanie, słuchanie muzyki. Co jednak tak naprawdę odczuwa maleństwo w łonie matki?

Słuch tak naprawdę pojawia się dopiero w 35 tygodniu życia płodu – wtedy, jeśli muzyka dokoła nas jest dostatecznie głośna, maluszek ma szansę usłyszeć pierwsze swoje pierwsze melodie. Nie da się ukryć, że te łagodne, kojące rytmy mogą przysłużyć się jego rozwojowi. Uwaga jednak na wszelkie Co słychać u mamy w brzuchu?egzotyczne pomysły typu specjalne mini głośniczki przyklejane bezpośrednio do brzucha ciężarnej - zbyt duże natężenie decybeli może uszkodzić wrażliwe jeszcze narządy słuchu. Natura tak zaprogramowała organizm ludzki, aby prawdziwe wykształcenie się zmysłów nastąpiło dopiero w kontakcie ze światem zewnętrznym. Próba przyspieszenia nie wyjdzie nikomu na zdrowie i na pewno nie uczyni naszej pociechy Mozartem.

Do 28 tygodnia ciąży w ogóle nie trzeba się przejmować oddziaływaniem dźwięku na płód – dziecko nic nie słyszy w tym okresie i jedynie nasze pozytywne lub negatywne odczucia wywołane muzyką mogą w jakiś sposób zostać przekazane maleństwu. Jednak koncert rockowy w zaawansowanej ciąży może już nie być przyjemnością dla małego melomana – jeśli przy głośnej muzyce maluszek kopie to znak, aby ściszyć radio!

Podobnie sprawa ma się z krzykami. Po 35 tygodniu gwałtowna kłótnia nie umknie uwadze dziecka. Szczególnie podniesiony głos matki, który dodatkowo transmitowany jest przez tkanki i kości, ma szanse przebić się przez ścianę macicy i zaniepokoić maleństwo. Inne zewnętrzne głosy są zwykle gorzej słyszalne i raczej nierozpoznawalne. Wydaje się jednak, że i tak najgorszy aspekt rodzinnych kłótni to stres matki przekazywany dziecku. Weźmy to pod uwagę i raczej włączmy starą dobrą płytę z ulubionymi nagraniami – w końcu muzyka najlepiej łagodzi obyczaje!
 

Agata Chabierska
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/8 lat temu
słuchanie muzyki w ciąży bardzo dobrze wpływa na rozwój dziecka, szczególnie jeśli chodzi o muzykę klasyczną, która uspokaja, przyśpiesza przemianę materii oraz obniża ciśnienie. Ponadto ma wpływ na przyszłe zdolności uczenia się u dziecka. Ja w ciąży używałam pasa na brzuszek lullabelly, włączałam dzidziusiowi muzykę a ja mogłam się zająć czymś innym polecam tą metodę
/8 lat temu
to prawda muzyka jest bardzo ważna w rozwoju dziecka, gdy słuchałam w ciąży muzyki dzidziuś był o wiele spokojniejszy
/8 lat temu
lullabelly jest bardzo popularny na zachodzie, a w Polsce prawie nikt o tym nie słyszał... chociaż pomysł sam w sobie jest niezły
POKAŻ KOMENTARZE (1)