POLECAMY

Co powinno umieć sześciomiesięczne niemowlę?

Półroczny smyk już nie jest tak nieporadny, jak to było kilkanaście tygodni temu. Dowiedz się, co już powinien umieć!
Co powinno umieć sześciomiesięczne niemowlę? fot. Fotolia

Ile powinno ważyć i mierzyć sześciomiesięczne niemowlę?

Nawet jeśli twój smyk waży zbyt mało lub wręcz przeciwnie - jest zbyt pulchny, nie martw się. Dzieci na tym etapie rozwijają się w różnym tempie - dopiero mniej więcej w okolicach 2. roku życia różnice między rówieśnikami zaczną się zacierać.

Jeśli smyk systematycznie przybiera na wadze, a do tego ma mnóstwo energii, naprawdę nie ma powodu do niepokoju. Chyba, że waga rośnie zdecydowanie za szybko lub smyk jest markotny. Wtedy koniecznie porozmawiaj o tym z pediatrą.

Co powinno umieć sześciomiesięczne niemowlę?

Nawet jeśli ktoś wpiera ci, że w tym wieku smyk powinien powolutku być oswajany z nocnikiem, absolutnie go nie słuchaj - dziecko jest zbyt małe, by zrozumieć, o co w tym wszystkich chodzi. Jeśli chodzi o odruch chwytania, dziecko właśnie w szóstym miesiącu życia zaczyna intensywnie go trenować podczas zabawy. Możesz mu w tym pomóc - przypilnuj, by w zasięgu rączki miał przedmioty, które nie są ani zbyt duże, ani zbyt ciężkie. Pokazuj, jak przekładać je z ręki do ręki.

Oprócz tego sześciomiesięczne dziecko powolutku zaczyna gaworzyć. Powtarzanie pojedynczych sylab to swoisty trening w nauce mówienia. Jeśli chcesz mu pomóc, mów do niego powoli, rytmicznie i wyraźnie. To właśnie ciągłe powtarzanie prostych słów uczy smyka rodzimego języka.

Poza tym sześciomiesięczne dziecko powinno umieć:
  • podczas podciągania do siedzenia przyciąga bródkę do klatki piersiowej
  • wydaje dźwięki typu gu-gu, ma-ma
  • przekłada zabawki z ręki do ręki
  • reaguje na dźwięki
  • siedzi bez oparcia

Na jakim etapie powinien być rozwój emocjonalny sześciomiesięcznego dziecka?

Taki smyk przede wszystkim zaczyna rozróżniać domowników od tych, którzy z wami nie mieszkają. Z tego powodu może narobić trochę przykrości babci lubi mamie chrzestnej. Ta niechęć nie wynika jednak z braku sympatii - smyk po prostu wie, że jest obok niego bliższa osoba taka jak np. mama czy tata. I to w jej objęciach czuje się najbezpieczniej.

W co się bawić z półrocznym bobasem?

Bawcie się w naśladowanie odgłosów natury, pokazuj, jakimi dźwiękami posługują się zwierzęta. Poza tym możesz sprawić dziecku kilka kolorowych zabawek, które łatwo jest utrzymać w rączkach - możecie np. podawać je sobie nawzajem.

Dowiedz się więcej o rozwoju dziecka:

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)