jak nauczyć dziecko mówić fot. Fotolia

Nauka mówienia - 7 rad, jak pomóc dziecku

Na rozmowne i rezolutne wyrastają najczęściej te dzieci, które są wspierane przez rodziców w nauce mówienia. Zobacz, jak to robić!
/ 01.08.2013 14:58
jak nauczyć dziecko mówić fot. Fotolia

1. Prowokuj do mówienia

Mówiąc do niego, staraj się modulować głos oraz często zmieniać wyraz twarzy. Bawcie się też w powtarzanie dźwięków, które wydają różne zwierzęta („kwa-kwa”, „ko-ko-ko”). Zadawaj dziecku proste pytania, po czym zawieszaj głos w oczekiwaniu na odpowiedź.

2. Opowiadaj, co widzisz lub robisz

Gdy jedzie np. samochód, powiedz: „To jest auto”. Przyrządzasz obiad? Mów: „Teraz kroję marchew, za chwilę nastawię zupę...”. Dzięki temu maluch będzie uczył, a i przy okazji ty zainteresujesz go codziennymi obowiązkami.

3. Pokazuj to, o czym mówisz

Gdy oglądacie obrazki w książeczkach, tłumacz: „To jest lalka, a to miś”. Maluch łatwiej będzie wtedy kojarzyć słowa z właściwymi rzeczami. A to w nauce mówienia jest najważniejsze!

4. Śpiewaj kołysanki, recytuj wierszyki

Rymowanki dziecko dobrze zapamiętuje i chętnie potem powtarza! Sama przecież doskonale o tym wiesz - ile tekstów piosenek znasz na pamięć, choć nigdy ich się bezpośrednio nie uczyłaś!

5. Chwal za próby mówienia

Możesz uśmiechnąć się z zadowoleniem, dodając dla zachęty: „Ślicznie mówisz, powiedz coś jeszcze”. To z pewnością go zachęci do dalszych ćwiczeń nad językiem.

6. Delikatnie koryguj błędy

Kiedy maluch powie np.: „Tata zjadła obiadek”, przytaknij: „Tak, kochanie, tata zjadł obiadek”. Nie zwracaj uwagi głośno, a tym bardziej niesmiej się z dziecka - może je to onieśmielić.

7. Rozwijaj wypowiedzi malca

Jeśli powie: „kotek”, dodaj: „Rzeczywiście, jaki ładny czarny kotek. Koty lubią mleko”. Zobaczysz, dzięki ćwiczeniom, smykowi wkrótce jego buzia nie będzie się zamykać!