Smółka powinna pojawić w 1. dobie po porodzie. Rodzice nowicjusze mogą być zdumieni pierwszą kupką noworodka - tłumaczymy, jak powinna wyglądać i dlaczego.
Smółka - jak wygląda
Najintensywniejszy, ciemnozielony lub nawet czarny kolor (któremu zresztą smółka zawdzięcza nazwę) pojawia się niebawem po przyjściu na świat dziecka. W następnych dniach (ok. 4 po porodzie), stolce powinny brązowo-zielone, potem bardziej musztardowe. Dlaczego pierwsza kupa noworodka ma taki kolor?
Smółka to odchody, w których skład wchodzą:
- wody płodowe,
- maź płodowa,
- złuszczony nabłonek śluzówki przewodu pokarmowego,
- enzymy trawienne,
- bilirubina,
- biliwerdyna (barwnik),
- cholesterol,
- lanugo, czyli meszek pokrywający ciało malca w życiu płodowym.
Smółka - co robić, jeśli się nie pojawi
Smółka jest zdrowym, fizjologicznym objawem. Zbyt późne oddanie pierwszej kupki może się wiązać z pewnymi dolegliwościami. Ważna jest także zależność: smółka a karmienie. Gdy dzieje się coś niedobrego, noworodek może nie chcieć przyjmować pokarmów, jest apatyczny, drażliwy, bo smółka zalega w jego jelitach.
Układ pokarmowy dziecka będzie dojrzewał miesiącami, dlatego brak smółki nie musi być oznaką choroby. Jeśli jednak przez kilka dni smółka się nie pojawia, należy zgłosić się do pediatry. Jej brak może być objawem:
- choroby Hirschprunga: wynikającej z braku części splotów nerwowych w ścianie jelita, a co za tym idzie zaburzenia przebiegu ruchów perystaltycznych w układzie pokarmowym dziecka.
- mukowiscydozy: choroby genetycznej, związanej z zaburzeniami pracy układu oddechowego i pokarmowego, która wpływa na zwiększenie gęstości wydaliny i trudności z jej oddaniem.