POLECAMY

Jak rozwija się dziecko w pierwszych 6 miesiącach życia?

Zobacz, ile zmian następuje w tak krótkim czasie!
Jak rozwija się dziecko w pierwszych 6 miesiącach życia? fot. Fotolia

W pierwszym roku życia dziecko rozwija się bardzo dynamicznie. Zmiany następują z tygodnia na tydzień. Warto jednak wiedzieć, że nie każde dziecko musi nabywać nowe umiejętności dokładnie w tym samym czasie. Wszystkie one na pewno jednak powinny się pojawić w pierwszym roku życia i wszystkie bardzo cię ucieszą.

Rozwój dziecka do 6. miesiąca życia

1 miesiąc

Między dniem narodzin o osiągnięciem miesiąca życia dziecko robi niesamowite postępy. W tym czasie powinnaś dostrzegać, że gdy kładziesz je na brzuchu, potrafi przez kilka sekund utrzymać główkę w górze. Gdy mu coś podasz do ręki, złapie, choć za chwilę wypuści. Lubi obserwować wyraźne kolory. Wydaje dźwięki przypominające samogłoski.

2 miesiąc

Dziecko gdy leży, samo próbuje unosić głowę. Ma też już większe pole widzenia, obserwuje, a gdy widzi twarze, dokładnie je śledzi.

3 miesiąc

Dziecko potrafi unosić główkę coraz wyżej i na coraz dłużej. Potrafi też leżeć na brzuchu, podpierając się na przedramionach. Gdy jest podniesione do pozycji pionowej, niemal samo trzyma główkę. Żywo reaguje na dźwięki i kolory. Porusza rękami, gdy chce zdobyć coś ładnego. Zaczyna wydawać dźwięki, które bardziej przypominają sylaby.

4 miesiąc

To czas, gdy dziecko próbuje wszystko, wkładając sobie różne przedmioty do buzi. Jest już silniejsze i pewniej podpiera się na przedramionach, gdy leży na brzuchu. Jeśli ma nad sobą jakieś zabawki, nie tylko patrzy na nie, lecz także stara się dotknąć, wymachując rączkami.

5 miesiąc

Dziecko dużo trenuje. Gdy leży na brzuchu, macha rękami i nogami, jakby pływało. Gdy leży i chwycisz go za ręce, unosi się do pozycji siedzącej. Dużo się śmieje, jeśli je zaczepiasz. Gdy słyszy jakieś dźwięki, odwraca główkę w ich kierunku. Potrafi też przeturlać się z brzucha na plecy.

6 miesiąc

Potrafi pewnie chwytać przedmioty i przekładać je sobie z jednej ręki do drugiej. Gdy leży, podpiera się na wyprostowanych ramionach. Gaworzy. Potrafi już jadać z łyżeczki. Rozpoznaje osoby, które zna, a których nie i inaczej się zachowuje w stosunku do nich.

Sprawdź też porady dotyczące noworodków:

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)