Przygotowanie dziecka do snu

Przygotowanie dziecka do snu

Badania wykazują, że człowiek podczas snu zmienia pozycję ponad 60 razy. U małego dziecka jest to niemożliwe ze względu na ograniczone ruchy, dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na to, jak przygotowujemy łóżeczko, pościel, a także ubranie do snu dla naszej pociechy. Jesteśmy bowiem odpowiedzialni za zapewnienie jej wygodnego i bezpiecznego snu.
/ 21.04.2009 15:19
Przygotowanie dziecka do snu

Łóżko i pościel - co wybrać dla dziecka?

Kiedy chcemy malucha położyć spać, sprawdźmy najpierw, czy wszystkie warstwy, czyli materac, koc i prześcieradło, nie są pozwijane. Mogą bowiem uwierać dziecko i utrudniać mu zasypianie, a zsuwające się poszewki mogą być niebezpieczne, kiedy przykryją buzię malucha.

Czasem zdarza się, że kiedy kładziesz dziecko do łóżka, zaczyna ono ciężko oddychać albo kaszleć. Jedną z najczęstszych przyczyn takich problemów jest pranie pościeli w nieodpowiednich środkach, na które maluch jest uczulony albo odchody roztoczy. Jeśli mamy do czynienia pierwszym przypadkiem, zmieńmy mocno pachnący płyn na delikatny proszek.

Na rynku jest wiele środków do prania odzieży dla dzieci. Natomiast w przypadku roztoczy jedynym wyjściem jest częste pranie pościeli i regularne odkurzanie materaca, a także dywanu. W tym wypadku nie można zapominać również o wietrzeniu pokoju.

Zobacz też: Wpływ snu na zachowanie i rozwój dziecka

Ubranie do snu - jakie najlepsze dla dziecka?

Kiedy przygotowujemy dziecko do snu, pamiętajmy również o odpowiednim ubraniu malucha. Jest ono ważne głównie z tego powodu, że ma on ograniczone ruchy. Ubranie musi być więc wygodne i przewiewne. Najlepiej wybrać bawełniane śpioszki – proste, bez guzików na plecach i dużych dodatków, np. w postaci falban.

Najwygodniejsze dla dziecka będzie ubranko jednoczęściowe typu „body”.

Zabawki w łóżeczku - czy są bezpieczne?

Kiedy dziecko jest w fazie płytkiego snu, może go obudzić wszystko, na co się natknie.

Nie zapominajmy więc, żeby przed położeniem malucha do łóżka zabrać z materaca wszystkie zabawki.

Na jedną maskotkę możemy się zgodzić dopiero, kiedy dziecko podrośnie. Wtedy bowiem, jeśli zabawka będzie mu przeszkadzać, bez problemu ją wyrzuci z łóżka.

Zobacz też: Fazy snu dziecka