Co robić, gdy dziecko boi się ciemności?

Dzieci boją się ciemności z różnych powodów. Jeśli twój maluch twierdzi, że za szafą czai się straszny potwór, pamiętaj że swoim zachowaniem możesz albo zmniejszyć jego lęki albo je pogłębić. Jak zachować się, gdy dziecko boi się ciemności?
/ 26.07.2013 13:41

Lampka nocna i dziecko/ Fot. materiały prasowe Pawłowska Media

„Mamo, tato! W szafie jest potwór!“

Takie zdanie z pewnością nieraz usłyszy każdy rodzic, którego maluch śpi w osobnym pokoju i zaczyna zasypiać samodzielnie. Niektóre dzieci rzeczywiście boją się ciemności, z których mogą „wyjść” jakieś straszne istoty, inne potrzebują jeszcze rodziców blisko siebie kiedy zasypiają i wyrażając lęk próbują ich do siebie ściągnąć. Niezależnie od tego co jest podłożem zachowania lękowego dziecka, warto z nim o tym porozmawiać. Spytać się, czy na przykład coś go nie wystraszyło w ciągu dnia. Jest wiele sposobów, które pozwolą rozwiać lęki twojego malucha. Oto kilka najprostszych i zarazem najbardziej skutecznych.

Polecamy: Nocne lęki dziecka – czy jest się czym niepokoić?

Bajka na dobranoc

Dzieci z reguły boją się rzeczy, jakich nie rozumieją. Dlatego tak ważna jest rozmowa z maluchem. Kiedy wiemy już na pewno co niepokoi pociechę do tego stopnia, że nie może zasnąć, możemy przystąpić do działania – opowiedzieć jej historyjkę lub wymyśloną bajeczkę, w jakiej będzie wyjaśnione zjawisko, które przestraszyło dziecko. Jest też wiele książeczek dla dzieci, jakie wyjaśniają dużo rzeczy w przystępny dla malucha sposób. Są także bajki, które pokazują, że łóżkowe i szafowe potwory wcale nie są takie straszne.

Polecamy: Bajki terapeutyczne – jak pomagają dziecku?

Lampka nocna Miś Brother Max/ Fot. materiały prasowe Pawłowska Media

Dziecięca lampka

Jeżeli dziecko boi się zasypiać przy całkiem zgaszonym świetle warto rozważyć zakup lampki nocnej dla niego. Sprawdzają się w takiej roli lampki punktowe, które wkłada się do kontaktu i dają łagodne rozproszone światło. Jednak pamiętać trzeba, że dają one jedynie punktowe światło i nie można ich przenosić, czy też odłączać od kontaktu, gdyż przestaną świecić.

Lampki przenośne

Najnowszym rozwiązaniem są przenośne lampki takie jak na przykład lampka nocna miś firmy Brother Max. Lampki takie bez obawy można dać dziecku w formie przytulanki do spania – powierzchnia pomimo tego, że świeci, nie wydziela ciepła. Ich światło ma przyjemny ciepły kolor, jest  delikatne i nie wybudzi śpiącego dziecka ze snu. Lampki posiadają automatyczny wyłącznik i włącznik, dzięki czemu oszczędzają energię. Taka przenośna lampka sprawdzi się również, kiedy dziecko budzi się w nocy i chce wyjść z pokoju do toalety.

Lampka nocna Miś Brother Max dostępna jest w sklepie babymama.pl, cena 189zł

Źródło: Materiały prasowe Pawłowska Media/ (dr)

Zobacz także: Lampka nocna dla dzieci - na straży snów!