Owijanie dziecka do snu

Owijanie dziecka do snu
Zauważyłam, że moja czterotygodniowa córka miewa chwilowe drgawki, kiedy się budzi. Lekarz powiedział, że to normalne u takiego małego dziecka i zalecił owijanie go do snu. Jakiego materiału powinnam użyć i jak wykonać taki powijak, żeby dziecko było bezpieczne i czuło się komfortowo?
/ 21.04.2009 13:59
Owijanie dziecka do snu

Odruch Moro

Nagłe, energiczne drgawki pojawiają u kilkutygodniowych maluchów bardzo często, głównie, gdy zasypiają lub budzą się. Reakcja ta wiąże się często z odruchem Moro (tzw. odruchem obejmowania). 

Dziecko wówczas może odczuwać strach przed tym, co czuje. Nie wie bowiem, że to, co się dzieje z jego ciałem jest reakcją organizmu. W takim wypadku, żeby uwolnić malucha od stresujących sytuacji, możemy owijać je do snu.

Jaki materiał wybrać

Bardzo istotny jest dobór odpowiedniego materiału. Dawniej używano do tego ręcznie wykonywanych chust. Były one idealne, ponieważ nie krępowały ruchów dziecka, dzięki swojej elastyczności, a jednocześnie były miękkie i sprawiały, że dziecko nigdy się nie przegrzewało.

Dziś zamiast nich używa się bawełnianych kocyków, które można znaleźć prawie w każdym sklepie z dziecięcymi akcesoriami. Należy jednak zwrócić uwagę na jego wielkość. Jeśli bowiem koc będzie za mały, nie będziemy mogli owinąć bezpiecznie naszej pociechy. Ważne jest również, żeby nie był za gruby, bo wtedy łatwo jest doprowadzić do przegrzania się dziecka.

Zobacz też: Dlaczego dziecko powinno zasypiać o stałej porze?

 Jak wykonać to samemu?

Jeśli nie jesteś pewien, czy kocyk, który znajduje się w sklepie, jest odpowiedni, możesz sam wykonać taki powijak. W tym celu musisz kolejno:

  • kupić odpowiedni materiał (najlepiej 2 metry bawełnianego, elastycznego materiału);
  • przetnij materiał na dwie części;
  • załóż na dole i po bokach materiału dwucentymetrowy rąbek;
  • w górnej części załóż podwójnie na szerokość czterech centymetrów (część ta będzie otulać szyję malucha, dlatego ważne jest, aby był szerszy, a dzięki temu również bardziej bezpieczny);
  • załóż brzegi materiału za oba ramiona swojej pociechy, co nie pozwoli jej wysunąć się z niego.

Owijanie dziecka początkowo może wydawać się skomplikowane i nie wychodzić do końca idealnie, dlatego dobrze jest przećwiczyć takie owijanie na lalce lub misiu, nawet kilkunastokrotnie. Jak już zdobędziemy wprawę, będzie nam znacznie łatwiej.

Zobacz też: Rozwój mowy u dziecka

Dlaczego dziecko płacze podczas owijania

Może się zdarzyć tak, że owinięte kocykiem dziecko zacznie płakać. Pamiętajmy wówczas, że nie robi ono tego, ponieważ nie lubi być owijane, ale dlatego, że trwa to zbyt długo.

Innym powodem może być układanie rączek dziecka do boków. Maluchy tego nie lubią. Czują się bardziej komfortowo, gdy ręce mają skrzyżowane na piersiach.

Redakcja poleca

REKLAMA