Fot. Fotolia
Kolka jelitowa u niemowlęcia - częsta dolegliwość
Z kolką jelitową boryka się większość niemowląt. Objawy kolki jelitowej u niemowlęcia to:
- nadmierny, krzykliwy, trudny do powstrzymania płacz,
- podkurczanie nóżek,
- zaciskaniem piąstek,
- twardy, wzdęty brzuszek.
Przyczyny kolki jelitowej u niemowlęcia trudno zdiagnozować, dlatego też nie wiemy, jak skutecznie zapobiegać występowaniu kolki. Istnieją jednak skuteczne sposoby łagodzenia kolkowych dolegliwości.
Zobacz także: Czym jest kolka niemowlęca?
Jak pomóc dziecku, które męczy kolka jelitowa?
Kolka niemowlęca to przykra i uciążliwa dolegliwość. Nic więc dziwnego, że na ból i dyskomfort odczuwany w jamie brzusznej dzieci reagują krzykiem, płaczem, wrzaskiem, a nawet jękiem. Zwykle dolegliwości te są na tyle silne, że emocji malucha nie można ukoić, a krzyk jest niemożliwy do przerwania.
Rodzice niemowląt cierpiących z powodu kolki jelitowej bezustannie poszukują więc sposobów radzenia sobie z dyskomfortem odczuwanym przez bobasa. I co się okazuje? Że najlepsze są metody sprawdzone, znane od lat, nierzadko nazywane babcinymi. O czym mowa?
Niemowlęta potrzebują bliskości i czułości. Dzieci cierpiące z powodu kolki jelitowej potrzebują ich jeszcze bardziej.
Domowe sposoby na kolkę u niemowlaka:
- delikatne masowanie brzuszka okrężnymi ruchami,
- ciepła, rozluźniająca kąpiel,
- noszenie na rękach.
Jednak wciąż najskuteczniejszą z metod okazuje się być spowijanie pociechy. Ciasne zawijanie niemowlęcia w rożek stwarza warunki podobne do tych, które maluszek zna z brzuszka mamy, sprawia, że dziecko czuje się pewniej i bezpieczniej, szybciej się uspokaja i łatwiej zasypia.
Ważne, aby rożek, w którym nosisz i tulisz pociechę, był wykonany starannie i z użyciem najwyższej jakości materiałów. Wykonany z miękkiego i delikatnego weluru bawełnianego, doskonale współgra z wrażliwą skórą dziecka. A antyalergiczne wypełnienie dba o to, aby na skórze maluszka nie pojawiały się żadne podrażnienia.
Źródło: Materiały prasowe Color Stories
Zobacz także: Karmienie niemowląt i małych dzieci - wywiad z dietetykiem