Jaką wybrać chustę do noszenia dziecka?

Chusty do noszenia dziecka stają się coraz bardziej popularne wśród polskich rodziców. Nic dziwnego, ponieważ taki sposób noszenia malucha daje poczucie niezwykłej bliskości. Wraz z zainteresowaniem, na rynku pojawia się coraz więcej modeli chust. Wybór odpowiedniej chusty nie jest łatwy gdyż uzależniony jest przede wszystkim od potrzeb rodzica i dziecka. Podpowiadamy, jakie chusty dostępne są w polskich sklepach i na co zwrócić uwagę przy zakupie.
/ 16.08.2013 09:10

Chusta elastyczna (cena od ok. 160 zł)

Chusta elastyczna to idealny wybór dla noworodków i dzieci, które ważą nie więcej niż siedem kilogramów. Taka chusta sprawdzi się także zimą, ponieważ dziecko otulone jest trzema warstwami materiału. Dodatkowo chusta elastyczna stabilnie podtrzymuje maluszka.

Długa chusta tkana (cena od ok. 160 zł)

Długa chusta tkana nadaje się dla wszystkich dzieci od urodzenia do ostatnich chwil przygody z kangurowaniem. Możesz ją wiązać na wiele sposobów: z boku, z przodu, z tyłu. Choć na początku wymaga od ciebie nauki sprawnego wiązania, to dobrze założona będzie wygodna dla ciebie i twojego malucha.

Chusta kółkowa (cena od ok. 100zł)

Chusta kółkowa jest bardzo prosta w użytkowaniu. Podczas jej używania, maluch siedzi na twoim biodrze. Idealnie nadaje się dla dzieci starszych. Pamiętaj jednak, że nie nadaje się na dłuższe wyprawy, ponieważ nierównomiernie obciąża kręgosłup noszącego.

Polecamy: Dlaczego warto nosić dziecko w chuście?

Mei – Tai (cena od ok. 100 zł)

Mei – Tai jest nosidłem bardzo miękkim i stworzonym na wzór nosideł azjatyckich. Mei – Tai złożone jest z prostokątnego panelu i dwóch par pasów – naramiennych i biodrowych. Nosidło z łatwością się reguluje i zakłada. Możesz nosić dziecko z przodu i na plecach. Mei – Tai jest przeznaczone dla maluchów, które już samodzielnie siedzą.

Pouch (cena od ok. 120 zł)

Pouch jest chustą przypominającą hamak. Pouch nie posiada regulacji i zakłada się na jedno ramię.  Używając chustę, twoje dziecko siedzi na biodrze. Pouch jest chustą bardzo prostą w obsłudze, ale niestety nierównomiernie obciąża kręgosłup. Dlatego też wybierając pouch należy starannie dobrać go do gabarytów rodzica, który będzie używał chusty. Pouch jest idealny dla dzieci, które potrafią już siedzieć lub dla noworodka – pod warunkiem, że ułożony jest w pozycji kołyskowej.

Nosidła ergonomiczne (cena od ok. 420 zł)

Nosidła ergonomiczne są bardzo miękkie i bardzo proste w obsłudze. Posiadają panel a także pas biodrowy zapinany na rzep lub klamrę oraz pasy naramienne. W zależności od producenta, można nosić w nich dzieci od 3,5 kg do nawet 20 kg. W nosidle ergonomicznym można nosić dziecko z przodu lub na plecach. Wybierając tego typu chustę należy zwrócić uwagę na swój wzrost i wagę, ponieważ chusty mają różne długości.

Zobacz także: Dlaczego trzeba nosić dziecko?