Na nasze pytania odpowiada Anna Szczygłowska, specjalista ds. żywienia Fundacji Nutricia.
Jak często powinno się karmić niemowlę?
Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna – częstość karmień zależy od potrzeb, apetytu dziecka oraz sposobu karmienia. W przypadku niemowląt karmionych piersią obowiązuje zasada tzw. karmienia na żądanie. Karmimy wtedy, gdy obserwujemy, że dziecko sygnalizuje głód, np. „szuka” piersi, ssie paluszki, płacze. W praktyce karmienia odbywają się także, kiedy mama odczuwa dyskomfort z powodu przepełnionych piersi.
Jeśli dziecko karmione jest mlekiem modyfikowanym, zgodnie ze schematem karmienia niemowląt (2007) zaleca się podawać mu 7 posiłków w pierwszym miesiącu życia, stopniowo zmniejszając ich ilość do 4-5 w 12. miesiącu życia. Pamiętajmy jednak o tym, że schemat to zestaw wskazówek dla rodziców, a częstość i ilość posiłków należy dostosować do indywidualnych potrzeb dziecka.
Jak długo powinno się karmić piersią?
Karmienie piersią to najlepszy sposób żywienia niemowlęcia – skład mleka matki pod każdym względem dopasowany jest do potrzeb dziecka. Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) niemowlę powinno być karmione wyłącznie mlekiem z piersi przynajmniej przez pierwsze 6 miesięcy życia, a do 2. roku życia lub dłużej mleko matki powinno być częścią diety dziecka.
Nie wyznaczono górnej granicy zalecanego czasu karmienia piersią, indywidualna decyzja o kontynuacji lub zakończeniu karmienia piersią należy do mamy i dziecka.
Mleko matki to pokarm, który korzystne wpływa na stan zdrowia dziecka zarówno w okresie dzieciństwa, jak i w przyszłości, a pierwsze 1000 dni życia malca to najlepszy moment, by zarówno ukształtować dobre zwyczaje żywieniowe, jak i korzystnie programować zdrowie naszego dziecka.
Ile kalorii dziennie potrzebuje dziecko? Od czego zależy jego zapotrzebowanie kaloryczne?
Zapotrzebowanie energetyczne, czyli ilość kalorii, jakiej potrzebuje dziecko, zależy od wielu czynników. Należą do nich: płeć, wiek dziecka, masa i wysokość ciała, poziom aktywności fizycznej, indywidualne tempo metabolizmu. Należy pamiętać o tym, że stan zdrowia także wpływa na potrzeby energetyczne organizmu – wiele chorób, nawet powszechnych infekcji, zwiększa zapotrzebowanie organizmu na energię.
Zobacz też: Jak zmienić nawyki żywieniowe u dziecka?
Czy niemowlęta mogą jeść wędliny? Czy można podawać dzieciom parówki?
Niestety, z badań ekspertów z Instytutu „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” oraz Instytutu Matki i Dziecka zrealizowanych we współpracy z Fundacją Nutricia wynika, że w jadłospisach polskich niemowląt pojawiają się nie tylko wędliny, ale również parówki, pasztety oraz szereg innych produktów nieprzeznaczonych dla niemowląt.
Pamiętajmy, że okres niemowęctwa i wczesnego dzieciństwa to wyjątkowy czas, kiedy możemy „zaprogramować” organizm dziecka na przyszłość, powinniśmy więc przykładać szczególną uwagę do jego diety. (Dla uściślenia: programowaniem żywieniowym nazywamy to, w jaki sposób karmienie najmłodszych dzieci wpływa na ich zdrowie w przyszłości.)
Wędliny czy parówki bardzo często zawierają cały szereg substancji dodatkowych oraz innych składników, które nie powinny pojawiać się w diecie niemowląt. Ponadto tego rodzaju produkty nie spełniają rygorystycznych kryteriów jakościowych, jakim musi odpowiadać żywność dla niemowląt i dzieci do 3. roku życia.
Zamiast wędlin w diecie niemowląt powinno pojawiać się mięso lub ryba. Początkowo, w pierwszych zupkach, warto, by były one ugotowane i podawane bez wywaru, a z czasem z wywarem. Także po 1. roku życia dziecka zamiast wędlin powinno się mu podawać gotowane lub pieczone mięso, ryby i jaja.
Zobacz także: Zupki dla niemowlaka - przepisy
Jakiej wielkości powinny być porcje jedzenia dla dziecka?
W ostatnim czasie ukazał się Poradnik Żywienia Dziecka w wieku od 1. do 3. roku życia, dostępny na stronie internetowej Instytutu Matki i Dziecka (http://www.imid.med.pl/klient1/uploads/poradnik.pdf). W poradniku tym eksperci wskazują przykładowe wielkości porcji różnych produktów, np. 1 porcja warzyw to m.in. 1 mały pomidor, 1 ziemniak, 1-2 łyżki gotowanych buraczków, a z kolei 1 porcja produktów mlecznych to np. 1 szklanka mleka spożywczego lub mleka modyfikowanego typu junior, 1 plasterek żółtego tartego sera, ½ szklanki jogurtu.
Anna Szczygłowska, specjalista ds. żywienia Fundacji Nutricia
Rozmowę przeprowadziła Marta Nowak.
Opublikowano dzięki uprzejmości D&D Communication.
Zobacz też: Jak powinno wyglądać menu rocznego dziecka?